Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Moog - zobacz kim był [WIDEO]. Niecodzienne Google Doodle

dd/kawu
Robert Moog - zobacz kim był [WIDEO]. Niecodzienne Google Doodle
Robert Moog - zobacz kim był [WIDEO]. Niecodzienne Google Doodle
78 rocznica urodzin.
Robert Moog studiował najpierw fizykę, a później inżynierię elektryczną. Rozwój naukowy zwieńczył doktoratem z fizyki inżynierskiej. Pierwszy syntezator analogowy udało mu się skonstruować w 1963 roku. Sprzęt był jednak dużych rozmiarów i trudno go było przenosić.

Robert Moog - zobacz kim był [WIDEO]. Niecodzienne Google Doodle

Kolejne lata Moog spędził więc na udoskonalaniu wynalazku. I tak w 1971 udało mu się stworzyć model przenośny - Minimoog model D. Jest to najpopularniejszy model syntezatora. Ostatni natomiast - Minimoog Voyager powstał w 2004 roku, czyli na rok przed śmiercią wynalazcy.



Gdyby żył, miałby dzisiaj 78 lat. Urodził się dokładnie 23 maja 1934 r. w Nowym Jorku. Robert Moog, znany również jako Bob Moog jest prekursorem muzyki elektronicznej. To konstruktor pierwszego syntezatora dźwięku.

Robert Moog - zobacz kim był

Syntezatory Mooga były jednymi z pierwszych szeroko stosowanych muzycznych instrumentów elektronicznych. Już w 1963 roku skonstruował syntezator analogowy.



Dziś Google z okazji 78. rocznicy urodzin Roberta Mooga zmieniło swoje logo. Oddało w ten sposób hołd człowiekowi, który jako pierwszy skonstruował syntezator. Można powiedzieć, że dzięki tzw. Syntezatorowi Mooga powstała muzyka elektroniczna. Przez lata powstało wiele modeli tego urządzenia. Zdecydowanie najpopularniejszy był minimoog, który (w przeciwieństwie do poprzednich modeli) miał niewielkie gabaryty. Dzieło Mooga szybko zdobyło dużą popularność wśród artystów.



Robert Moog był fizykiem (miał doktorat z fizyki inżynierskiej w Uniwersytecie Cornella). W latach 70. stracił kontrolę nad swoim przedsiębiorstwem i odzyskał ją dopiero w 2002 roku. Zmarł w 2002 roku na raka mózgu. Miał 71 lat. Wtedy utworzono fundację, której zadaniem jest propagowanie szeroko pojętej muzyki elektronicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna