Rodzice boją się, że szkoła zostanie zlikwidowana

Helena Wysocka
sxc.hu
Udostępnij:
Gmina szuka oszczędności kosztem naszych dzieci - alarmują rodzice gimnazjalistów z Krasnegoboru. - Chce zlikwidować naszą szkołę, a dzieci będą traciły pod kilka godzin, aby dojechać na zajęcia.

Wójt Tadeusz Drągiewicz przyznaje, że zmiany w oświacie są konieczne.
- Ale na pewno nie odbędą się one kosztem uczniów - zastrzega.

Dobra szkoła i kadra

W Krasnymborze znajduje się szkoła podstawowa i gimnazjum. Kształci się tam 170 dzieci, w tym 53 gimnazjalistów. Placówka jest wyremontowana, posiada stołówkę, dwie pracownie komputerowe, a także językowe.

- To najlepsza szkoła w gminie - mówią mieszkańcy Krasnegoboru. - Bardzo dobrze wyposażona i z doskonałą, oddaną dzieciom kadrą pedagogiczną. Uczniowie osiągają wiele sukcesów na wszystkich szczeblach olimpiad i przedmiotowych konkursów.
Kilka dni temu do placówki dotarły informacje, że od września przyszłego roku gimnazjum będzie zlikwidowane.

- Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji - dodają nasi Czytelnicy. - Dzieci będą tłukły się po autobusach przez kilka godzin, aby dotrzeć na zajęcia. A kto zapewni im opiekę? Uczą się u nas dzieci chore i niepełnosprawne. One nie mogą czekać na autobus, a później godzinami "krążyć" po terenie, aby gimbus zebrał wszystkich uczniów. To jest niemożliwe.

Zdaniem rodziców, gmina powinna szukać oszczędności w urzędzie i podległych mu jednostkach.
- Wójt tworzy nowe stanowiska - wyliczają ludzie. - W Sztabinie grupa przedszkolna znajduje się w wynajętym mieszkaniu, podczas gdy w szkole są wolne pomieszczenia. Po co wydawać pieniądze na czynsz?

Rodzice nie chcą też, aby bez pracy pozostali nauczyciele. W przypadku likwidacji gimnazjum zwolnić trzeba będzie siedem osób. - A to są pedagodzy z powołania, którzy pracują po południu i w wolne dni, aby dzieci miały jak najlepsze osiągnięcia - uważają rozmówcy.

Wójt: Tak być nie może

W gminie Sztabin funkcjonują cztery szkoły, przy czym jedną prowadzi stowarzyszenie.
- Od sześciu lat do utrzymania placówek oświatowych dokładamy - mówi Drągiewicz. - I to coraz więcej. W tym roku na przykład musimy wyasygnować z budżetu 1,5 mln złotych. To oczywiste, że musimy podjąć jakieś działania. Tym bardziej, że zmniejsza się liczba uczniów. Aktualnie mamy 501, to o 167 mniej niż cztery lata temu. A nauczycieli ciągle jest tyle samo - 75.

Wójt zastrzega jednak, że nie ma żadnych planów likwidacji gimnazjum w Krasnymborze.
- Takie rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę, ta placówka musi pozostać - zapewnia. - Zresztą, nie chcemy likwidować żadnej szkoły, ale zmiany być muszą.
Jutro w Krasnymborze wójt spotka się z rodzicami, by rozwiać ich obawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 46

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
W dniu 29.11.2011 o 07:47, Tadeo napisał:

Mam nadzieję, że to tylko plotki i do żadnej likwidacji szkoły nie dojdzie. A wójt jak nie wie skąd kase brać to niech popatrzy po wsiach, co sie dzieje ze śmieciami, ze ściekami - na tym może gmina zrobić pieniądze i nie te 1,5mln co dokłada ale min 2-3 razy tyle rocznie. No tylko trzeba troche ruszyc w teren, ze Sztabina wszystkiego nie widać :rolleyes:

Szkoła w Krasnymborze wkręca ludzi w patologię bierze pieniądze i tylko z tego funkcjonuje. Myślę, że ta "instytucja" nie powinna istnieć.

J
Ja
Połowę darmozjadów z gminy trzeba zwilnić bo i tak nic nie potrafią załatwić.Zostali zatrudnieni bo ktoś kogoś znał a posiadają zerowe kompetencje.Taka bieda w gminie a zatrudniony został pan z Nowinki były pracownik gminy w Nowince co go już tam nie chcieli dziwna sprawa.
5 groszy
bla, bla, bla

Cięta riposta
p
paw
bla, bla, bla
M
Mat
Temat się chyba wyczerpał, dobrej nocy życzę...
x
xyz
Bardzo żałosne te Twoje wywody na temat turystyki. Mam nadzieję, że gmina ma różnorodne ulgi dla przedsiębiorców chcących otwierać nowe miejsca pracy w pensjonatach, hotelach itp, ale szczerze wątpię, że takie coś jak zmniejszenie podatków w pierwszych latach od otwarcia i podobnych ulgach darmo się dopatrywać u nas, żeby zachęcić inwestorów to inwestowania u nas a nie np w Augustowie. Bo uwierz mi Zbych miłośników takiego typu natury jest więcej niż Ci się wydaje, ale widzę, że tak jak to Ty napisałeś do mnie, że pozjadałem wszystkie rozumy i nie da się mnie przekonać (co nie jest prawdą) można to samo powiedzieć o Tobie więc może zakończmy tą dyskusje, a Ty skup się na rozwoju Gminy, weź pod uwagę ta konstruktywna krytykę, a nie się obrażaj i w czasie godzin pracy nie przesiaduj na forach tylko działaj:)
Z
Zbych
A ile gmina Płaska musi co miesiąc odprowadzić do powiatu za ścieżki rowerowe? Jak nie wiecie to zapytajcie w UG Płaska.
Poza tym nie da się porównać walorów turystycznych Płaskiej ze Sztabinem. Jedyną zasługą władz gminy Płaska i to tych poprzednich były inwestycje drogowe, wodociągowe, TP SA i energetyczne, co ułatwiło budownictwo i rozwój rekreacyjno - turystyczny. Dziś to gmina ZUL-ów i turystyczna, prawie bez rolnictwa.
Sztabin mógłby czerpać z turystyki pełnymi garściami - tylko dlaczego nie czerpie? Nie chcą ludziska pieniędzy? Może za pazerni są i za dużą chcą? Nie, po prostu nie każdy lubi mokradła i komary, a Park skutecznie zniechęca do rozwoju agroturystyki i turystyki, zakazy, nakazy, opłaty i nic w zamian. Biebrza zarasta, że trudno kajakiem się przebić, a co dopiero tratwą. Jeszcze trochę i pozostaną na jej miejscu tylko trzciny i oczerety.
M
Mat
Na terenie naszej gminy też są ścieżki rowerowe, może nie z kostki, ale jazda po nawierzchni szutrowej jest równie przyjemna. Każdy ma prawo decydować o kierunkach rozwoju gminy poprzez swoich radnych, jak masz jakieś propozycje zgłoś je do niego, a on przedstawi je dalej, ale złudzeń nie miej - radni zawsze wybiorą drogi...
x
xyz
Akurat o turystyce chodziło mi dokładnie o Płaską: kilometr ścieżek rowerowych bulwary i wiele wiele innych to nie powiesz mi,że to nie jest po to żeby przyciągać turystów szczególnie, że Sztabin z turystyki mógłby czerpać pełnymi garściami.
M
Mat
Z tego, co słyszałem, to w Suchowoli planowane jest zamknięcie 2 szkół, w tym jednej nowo wybudowanej.Jeżeli wielomilionowe inwestycje typu budowa fontanny w Suchowoli i przydomowych oczyszczani ścieków i darmowego internetu dla podopiecznych MOPS ma przyciągnąć turystów, to ja się chyba nie znam ...
M
Mat
Nie chodzi tu o nauczycielskie pensje, bo każdy chciałby godnie zarabiać. Może flustracja części społeczeństwa spowodowana jest tym, że uprzywilejowno podwyżkami ostatnimi czasy tylko jedną grupę zawodową , a inni zostali w tyle. Chodzi o to, że nauczycieli jest jednak za dużo. Myślę że ci, którzy zostaną po planowanych jak mniemam redukcjach będą zarabiać bardzo, bardzo godnie bez potrzeby wypłat jednorazowych dodatków uzupełniających...
x
xyz
A co do Wójta Płaskiej to czy to wina funduszy unijnych, że połasił się nie swoje pieniądze czyli co wy nie bierzecie unijnej kasy, żeby was tez nie kusiło? taki można wyciągnąć wniosek z Twojej wypowiedzi. Mimo, że Wójt siedzi robota została zrobiona a gmina kwitnie, a zadłużenie - podstawy przedsiębiorczości się kłaniają wiadomo, żeby czerpać korzyści trzeba zaryzykować złożyć wniosek, wyłożyć kasę i poczekać to czy gminy Suchowola czy Płaska stracą okaże się za kilka lat osobiście sądzę, że wykorzystują swój turystyczny potencjał, którego jak widać Sztabin nie potrafi docenić.
N
Netka
Bardzo dobrze,że są robione remonty szkół, że są budowane parkingi, drogi i w dużym stopniu to zasługa obecnego wójta, chodziło mi tylko ,że jak był o więcej subwencji oświatowej(zostawało po opłaceniu szkół, pensji, remontach itp..)to korzystano z tego na inne rzeczy i dobrze , nikt nie twierdzi,że ktoś został okradziony. Ale niech nie zagląda pan nam w nasze portfele bo w pana nie zaglądamy. Ządnych bonusów nie dostawaliśmy z Gminy i o takie nie prosimy i władze Gminy wiedzą, że jak było to trudniej to szliśmy na kompromisy, w tym roku nawet obniżono nam dodatki mieszkaniowe, więc proszę nami nie straszyć. W kwestii dzieci i młodzieży - U nas w Sztabinie uczą się różne dzieci, bardzo zdolne i te mniej, ale dla wszystkich jest miejsce, ze wszystkimi się pracuje, wszystkim nauczyciele i pedagodzy poświęcają wiele czasu i uwagi, żeby poóc wyrównać im braki czy też rozwijać ich talenty. Wyniki egzaminów i sprawdzianów są u nas wysokie, mamy wielu laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych, nasi absolwenci bez problemu dostają się do renomowanych szkół w Warszawie, Białymstoku i Augustowie i świetnie sobie w nich radzą.
N
Netka
Bardzo dobrze,że są robione remonty szkół, że są budowane parkingi, drogi i w dużym stopniu to zasługa obecnego wójta, chodziło mi tylko ,że jak był o więcej subwencji oświatowej(zostawało po opłaceniu szkół, pensji, remontach itp..)to korzystano z tego na inne rzeczy i dobrze , nikt nie twierdzi,że ktoś został okradziony. Ale niech nie zagląda pan nam w nasze portfele bo w pana nie zaglądamy. Ządnych bonusów nie dostawaliśmy z Gminy i o takie nie prosimy i władze Gminy wiedzą, że jak było to trudniej to szliśmy na kompromisy, w tym roku nawet obniżono nam dodatki mieszkaniowe, więc proszę nami nie straszyć. W kwestii dzieci i młodzieży - U nas w Sztabinie uczą się różne dzieci, bardzo zdolne i te mniej, ale dla wszystkich jest miejsce, ze wszystkimi się pracuje, wszystkim nauczyciele i pedagodzy poświęcają wiele czasu i uwagi, żeby poóc wyrównać im braki czy też rozwijać ich talenty. Wyniki egzaminów i sprawdzianów są u nas wysokie, mamy wielu laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych, nasi absolwenci bez problemu dostają się do renomowanych szkół w Warszawie, Białymstoku i Augustowie i świetnie sobie w nich radzą.
W
WSB
od 1 września 2012 dokładnie 5.000,38 zł

Niesamowicie!
Dodaj ogłoszenie