Rodzicom udało się ocalić tylko jedną szkołę

Ewelina Suchodolska [email protected]
Radni przegłosowali likwidację dwóch szkół. Na zamknięcie jednej z nich uzyskali zgodę rodziców.  Podstawówkę w Niecikach , ma uratować współpraca ze stowarzyszeniem.
Radni przegłosowali likwidację dwóch szkół. Na zamknięcie jednej z nich uzyskali zgodę rodziców. Podstawówkę w Niecikach , ma uratować współpraca ze stowarzyszeniem. E. Suchodolska
Udostępnij:
Protesty rodziców nic nie dały. Dwie szkoły zostaną zamknięte. Jedną uratuje Edukator.

Decyzję o likwidacji szkół podstawowych w Kędziorowie i Żebrach radni gminy Wąsosz przyjeli na poniedziałkowej sesji. Zgodzili się też na to by placówkę w Niecikach przejęło Stowarzyszenie "Edukator". Rozmowy ze stowarzyszeniem trwają.
Głównym powodem likwidacji są oczywiście wysokie koszty utrzymania szkół oraz mała liczba uczęszczających do nich uczniów.

Uczniowie będą dojeżdżać
Argumenty te nie przekonały rodziców dzieci ze szkoły w Żebrach. Pomimo tego radni zdecydowali, że placówka powinna zniknąć z oświatowej mapy gminy. Do likwidowanej szkoły uczęszcza obecnie 19 dzieci, w tym troje do oddziału przedszkolnego. Od września 2012 roku uczniowie będą dojeżdżali do oddalonego o 6 kilometrów Wąsosza.

- Obiecałem rodzicom, że dopilnuję, by ich dzieci miały w miarę możliwości dobrze zorganizowane dojazdy do szkoły w Wąsoszu - mówi Albert Kochanowski, przewodniczący rady gminy Wąsosz. - Dołożę wszelkich starań, aby tak się stało.

Niektórzy rodzice się na to nie godzą.
- Skoro gmina Wąsosz zabiera naszym dzieciom szkołę, od przyszłego roku będą się one uczyły na terenie gminy Radziłów - powiedział jeden z rodziców obecnych na poniedziałkowej sesji. - Nie chcemy, by dojeżdżały one do Wąsosza.

Mniej uparci są rodzice dzieci uczących się w Kędziorowie.
Podczas konsultacji społecznych dali się oni przekonać, iż dalsze istnienie tutejszej podstawówki nie ma sensu. Nic dziwnego, w tym roku uczy się tam tylko dwanaście osób. Zgodnie z decyzją radnych rozpoczął się już proces jej likwidacji i od września szkoła będzie już zamknięta.
Jej uczniowie również będą dojeżdżali do odległej o 5 kilometrów podstawówki w Wąso-szu. W tym przypadku gmina także ma zapewnić dojazd.

W Niecikach się dogadali
Szkoła Podstawowa w Niecikach ma jeszcze szanse na istnienie. Podczas konsultacji władz z rodzicami uzgodniono, że placówkę od września przejmie stowarzyszenie. Prawdopodobnie będzie nim "Edukator", który na terenie województwa podlaskiego prowadzi kilkadziesiąt placówek. Teraz władze będą negocjowały dogodne warunki współpracy.

- Doszliśmy do wniosku, że to najlepsze wyjście - tłumaczy Agnieszka Rogalska, matka. - Wójt obiecał, że pomoże stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki.

Do SP w Niecikach uczęszcza 34 dzieci, w tym 7 do oddziału przedszkolnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie