Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2015 - rokiem Adama Chętnika

opr. kpb
Skansen w Nowogrodzie powstał dzięki staraniom A. Chętnika
Skansen w Nowogrodzie powstał dzięki staraniom A. Chętnika D. Rucińska
- Jeżeli kto jest Podlasiakiem, Kurpiem lub Góralem - powinien znać są historię i być dumnym z pięknej przodków przeszłości - Adam Chętnik, etnograf, muzealnik, naukowiec, działacz społeczny i polityczny.

Chętnik znany i nieznany, to tytuł wystawy, której otwarcie odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 13 w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Ekspozycja przybliża postać i osiągnięcia znanego etnografa. Mieszkańcom regionu kojarzy się przede wszystkim ze Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie, który powstał dzięki jego staraniom w 1927 roku.

- Adam Chętnik urodzony 20 grudnia 1885 roku w Nowogrodzie nad Narwią w rodzinie Wincentego i Stanisławy z Fliszkowskich, przez swoje długie, pracowite i trudne ponad 80-letnie życie stał się w oczach następców prawdziwą legendą - przybliża jego sylwetkę Urszula Kuczyńska, dyrektor Skansenu. - Był bojownikiem o polską szkołę, konspiratorem, działaczem wśród młodzieży wiejskiej, wychowawcą, publicystą, muzykiem, a po trosze poetą, zapaloną krajoznawcą, propagatorem sportu, posłem na sejm, ale i cieślą i introligatorem. Był badaczem Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, jej gorącym orędownikiem, autorem licznych naukowych i popularnych prac o życiu ludu kurpiowskiego. Był muzealnikiem, twórcą jednego z dwóch pierwszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna