Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2015 rokiem zmian w urzędach stanu cywilnego. Niektóre korzystne dla obywateli, za inne będą oni płacić

ika
A. Chomicz
Od 1 stycznia otrzymamy tylko jeden odpis skrócony aktu stanu cywilnego, a nie trzy - jak do tej pory. To oznacza dodatkowe koszty dla obywateli. Więcej zmian czeka nas od 1 marca. Za 1 tys. zł będzie można zorganizować ślub cywilny poza urzędem. Rodzice będą mogli zaś nadawać dzieciom obce imiona.

Nadal imię nie może być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające i mieć więcej niż dwa człony. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców spełnia wymagania przewidziane przez przepisy należy do kierownika USC.

Od marca wchodzi też w życie ustawa, która nakłada obowiązek elektronicznego rejestrowania aktów stanu cywilnego. To rewolucyjna zmiana, która ma ułatwić życie petentom. Przy załatwianiu spraw nie będzie obowiązku przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów. Odpis skrócony aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu, będzie można też uzyskać w dowolnym USC w kraju. Dajmy na to, gdy ślub w Warszawie bierze suwalczanka, dokument w postaci odpisu aktu urodzenia uzyska w stołecznym USC, nie będzie musiała przyjeżdżać do rodzinnego miasta. Jest jednak pewne "ale"...

- Do tej pory odpis wydawany był praktycznie od ręki. Teraz będziemy mieli na to 7 dni. a w przypadku aktów zamiejscowych nawet 10 - mówi Elżbieta Giedrojć, kierownik USC w Suwałkach.

Elektroniczna baza na razie jest pusta. Jej budowa zacznie się dopiero w marcu. Do końca roku mają zostać wprowadzone do niej akty wydane w tym roku. Sporządzone przed 2015 r. - trafią do bazy MSW na konkretne "zamówienie". Zarejestrowanie wszystkich zgromadzonych dokumentów wydaje się póki co niemożliwe. Jak podkreśla Marta Biedrzycka, kierownik USC w Łomży, w jej urzędzie samych tylko aktów urodzenia wydaje się około 1,5 tys. rocznie. Od lat 50. w sumie to setki tysięcy pozycji!

Zanim system zacznie działać sprawnie, może minąć sporo czasu. Nowy rok już przywitał nas nie najlepszymi wieściami. Od 1 stycznia przy sporządzaniu aktu urodzenia, małżeństwa i zgonu jest wydawany jeden darmowy odpis skrócony. Do tej pory były trzy.

- To oczywiście zła wiadomość dla obywateli. Przykładowo, gdy spadkobierców jest więcej, na potrzeby uzyskania świadczeń, za kolejne odpisy aktu zgonu trzeba będzie wnieść opłatę skarbową 22 zł - mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku Mieczysław Mejsak.

Dodaje, że z opłaty nadal zwolnione jest uzyskanie odpisów aktów stanu cywilnego w przypadku dowodów tożsamości, paszportów, do ZUS, szkoły czy zakładu pracy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna