Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok na rozpoczęcie leczenia, czyli zmiany w rehabilitacji pocovidowej. Gdzie w regionie można z niej skorzystać? (LISTA PLACÓWEK)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Holmed Uzdrowisko Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy w Supraślu prowadzi rehabilitację pocovidową stacjonarną.
Holmed Uzdrowisko Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy w Supraślu prowadzi rehabilitację pocovidową stacjonarną. Wojciech Wojtkielewicz
Nie sześć, a dwanaście miesięcy od zakończenia leczenia z powodu COVID-19 - tyle czasu na rozpoczęcie rehabilitacji mają teraz pacjenci. Lekarze wielokrotnie podkreślali, że półroczny okres na zapisanie się na rehabilitację jest zdecydowanie za krótki i sprawiał, że wielu pacjentów nie kwalifikowało się na leczenie pocovidowe. NFZ wprowadził też kilka innych zmian. Czego dotyczą?

Rok na podjęcie leczenia

- Jeszcze do niedawna z rehabilitacji po COVID-19 mogli skorzystać pacjenci do 6 miesięcy od zakończenia leczenia - mówi Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Zarządzenie Prezesa NFZ, które ukazało się w październiku br. wprowadziło zmianę w rehabilitacji po COVID-19, dzięki której do programu rehabilitacji po COVID-19 będzie można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę fizjoterapeutyczną, lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Nowe regulacje mają zastosowanie do rozliczania świadczeń rehabilitacji po COVID-19 od 15 października 2021 r. Zmiany dotyczą wszystkich rodzajów rehabilitacji pocovidowej, czyli: stacjonarnej i uzdrowiskowej, ambulatoryjnej i domowej.

O tym, że sześciomiesięczny okres na rozpoczęcie leczenia dyskwalifikował dużą grupą pacjentów, pisaliśmy już w artykule:

To już czwarta nowelizacja zarządzenia i czwarta zmiana terminów określających, kiedy pacjent może podjąć się leczenia rehabilitacyjnego po COVID-19.

Zbigniew Kasprowicz, dyrektor Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego Holmed w Supraślu, który prowadzi stacjonarną rehabilitację pocovidową, cieszy się ze zmian.

- To dobrze, że powrócono do wcześniejszych koncepcji, gdyż pacjenci po przechorowaniu COVID-19 po prostu nie są w stanie osiągnąć kondycji umożliwiającej rozpoczęcie rehabilitacji w ciągu pół roku. Spodziewaliśmy się tej zmiany, dlatego stworzyliśmy listę rezerwową obejmującą pacjentów, którzy przechorowali COVID-19 wcześniej i teraz kwalifikują się do rehabilitacji. Nasi pracownicy teraz oddzwaniają do nich i umawiają ich na terminy.

Inne zamiany

Zgodnie z nowym zarządzeniem Prezesa NFZ, rehabilitację po COVID-19 będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej.

Znowelizowane przepisy doprecyzowują również termin zakończenia leczenia COVID-19. Określają go jako datę zakończenia izolacji domowej lub datę wypisu ze szpitala lub datę wypisu z izolatorium. Oznacza to, że nadal podstawowym kryterium kwalifikacji będzie posiadanie pozytywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Nie wystarczy badanie na oznaczenie przeciwciał, które pokazują, że dana osoba miała kontakt z koronawirusem i być może przeszła zakażenie bezobjawowo.

Przeczytaj też:

- Kolejna zmiana dotyczy wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym) - informuje Maciej Bogdan Olesiński. - Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni.

Pełne obłożenie i sukcesy w leczeniu

Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy w Supraślu jest pierwszą w województwie podlaskim placówką, która uruchomiła stacjonarną rehabilitację pocovidową. Szpital dysponuje 50 łóżkami, które są permanentnie zajęte.

- Nie mamy wolnych miejsc - przyznaje Zbigniew Kasprowicz. - Pracujemy stale na tym samym obłożeniu: miejsce zwalnia się i przychodzi na nie kolejny pacjent. Kolejka obecnie sięga stycznia 2022 r. Zapotrzebowanie jest ogromne i już mamy pierwszych pacjentów z czwartej fali pandemii.

Przeczytaj też:

Dyrektor Holmedu nie ma wątpliwości, że rehabilitacja powikłań pocovidowych jest niezbędna. I przynosi efekty.

- Oceniam, że 80-90 procent pacjentów, którzy korzystali z rehabilitacji, doświadcza bardzo dużej poprawy. Od spektakularnych ozdrowień aż do polepszenia stanu zdrowia, które jest naocznie widoczne - mówi Kasprowicz i zastrzega. - Oczywiście, parę procent osób po rehabilitacji wymaga dalszego leczenia w poradniach specjalistycznych albo na oddziałach szpitalnych. Dotyczy to szczególnie pacjentów z objawami psychologicznymi i psychiatrycznymi.

Do tej pory w naszym województwie z różnych trybów tej rehabilitacji skorzystało ponad pół tysiąca pacjentów (dane na 21.10.2021 r.).

Przeczytaj też:

Gdzie zapisać się na rehabilitację po COVID-19?

W województwie podlaskim rehabilitację pocovidową prowadzą następujące ośrodki:

Rehabilitacja stacjonarna i leczenie uzdrowiskowe

  • Holmed Uzdrowisko Sp. z o.o. - Szpital Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowy, 16-030 Supraśl, ul. Uroczysko Pustelnia 1, tel. 85 722 21 22/23
  • Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie, 19-300 Grajewo, ul. Konstytucji 3 Maja 34, tel. 86 272 32 71 w. 289
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach, 16-400 Suwałki, ul. Waryńskiego 22A, tel. 87 566 22 33
  • Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, 18-404 Łomża, Aleja Piłsudskiego 11, tel. 86 473 34 81
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, 17-200 Hajnówka, ul. Doc. Adama Dowgirda 9, tel. 85 682 92 98

Rehabilitacja ambulatoryjna

  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach, 16-400 Suwałki, ul. Waryńskiego 22A, tel. 87 566 22 33
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, 17-200 Hajnówka, ul. Doc. Adama Dowgirda 9, tel. 85 682 91 46
  • E. & B. Falkowscy s.c.16-300 Augustów, ul. Zarzecze 17 B, tel. 534 009 398
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej, 16-200 Dąbrowa Białostocka, ul. M.C. Skłodowskiej 15, tel. 85 71 23 340
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, 15-276 Białystok, ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A, tel. 85 831 83 15
  • Caritas Diecezji Łomżyńskiej, Rybaki 1, 18-400 Łomża, tel. 86 216 61 17
  • NZOZ Centrum Medyczne VITA MED, Bożena Halina Zawadzka, 15-740 Białystok, ul. Antoniukowska 11, lok. V, tel. 85 653 77 85
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach, 18-100 Łapy, ul. Piaskowa 9, tel. 603 804 100

Rehabilitacja domowa

  • E. & B. Falkowscy s.c.16-300 Augustów, ul. Zarzecze 17 B, tel. 534 009 398

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna