Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy chcą inwestować bez obaw i się rozwijać. W Sokołach apelowali o rozważną politykę rolną

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Konferencja informacyjno-edukacyjna była świetną okazją do merytorycznej dyskusji i poruszania tematów aktualnych i istotnych dla rolników
Konferencja informacyjno-edukacyjna była świetną okazją do merytorycznej dyskusji i poruszania tematów aktualnych i istotnych dla rolników „TRANS-ROL” z Kruszewa-Wypych
Niskie ceny sprzedaży płodów rolnych i rosnące koszty produkcji, ciągle zmieniające się prawo oraz zachodzące zmiany klimatyczne - to problemy, o których rozmawiało 250 rolników w Sokołach podczas kolejnej, wielogodzinnej konferencji. Z zainteresowaniem wysłuchali też wykładów specjalistów z różnych dziedzin dotyczących rolnictwa.

Konferencja informacyjno-edukacyjna była świetną okazją do merytorycznej dyskusji i poruszania tematów aktualnych i istotnych dla rolników. Jej współorganizatorami były znane i cenione w kraju firmy: „TRANS-ROL” z Kruszewa-Wypych Grażyna i Andrzej Remisiewicz, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu, ADOB z Poznania, IGP z Poznania i TASOMIX – Grupa For Farmers.

Andrzej Remisiewicz zadbał o połączenie wymiany poglądów na tematy, z jakimi zmagają się podlascy rolnicy z potrzebą rozmów na temat aktualnej sytuacji rynkowej, w tym stale rosnących kosztów produkcji. Wspomniał również, że w dobie zachodzących zmian klimatycznych, technicznych, technologicznych, wymagań prawnych i wymogów europejskiego rynku rolnego uwidacznia się potrzeba podejmowania dyskusji o sytuacji rolnictwa. Jest to istotne dla obecnego pokolenia rolników, którym przychodzi mierzyć się z nowymi zadaniami i problemami.

Rolnicy obawiają się, czy susza - wynikająca najprawdopodobniej z trwałych zmian klimatycznych - nie powtórzy się i w tym roku

Susza zagraża wszystkim. Rolnicy i przedsiębiorcy interweniu...

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na otoczenie instytucjonalne rolnika. W Polsce ciągle zmieniane jest prawo i większości rolnikom trudno jest nadążyć za kolejnymi przepisami. Właścicielom gospodarstw zależy na tym, by mogli normalnie pracować, inwestować bez obaw, że na drodze do ich rozwoju staną przepisy.

Apel rolników
Podczas spotkania apelowano o współpracę instytucjonalno-prawną na rzecz rozwoju rolnictwa, o mądrą politykę krajową i przychylne spojrzenie na małe i średnie gospodarstwa oraz młodych rolników, którzy w przyszłości będą decydowali o przyszłości i wynikach podlaskiego rolnictwa.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów specjalistów na temat stosowania nasienia seksowanego w hodowli bydła (WCHiRZ), doboru odpowiednich odmian kukurydzy (IGP), a także porad ph.; ,,Krowa daje dużo mleka i z zacieleniem zwleka” (TASOMIX – Grupa For Farmers).

Natomiast tematem prelekcji Pawła Grabowskiego z firmy ADOB z Poznania był wpływ nawożenia dolistnego kukurydzy i użytków zielonych chelatami mikroelementowymi na obniżenie czynników spowodowanych suszą.

Podczas szkolenia dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie dr inż. Bronisław Puczel omówił zalety i ograniczenia nowej rośliny uprawowej, jaką jest soja i zachęcił do zapoznania się przekazanej wszystkim uczestnikom broszury z wynikami porejestrowych doświadczeń odmianowych zbóż, rzepaku, kukurydzy, ziemniaków oraz roślin bobowatych grubonasiennych i soi.

W wypełnionej do ostatniego miejsca sali nie zbrakło przedstawiciela gminy Sokoły dr. Józefa Zajkowskiego, który podczas prezentacji filmu promocyjnego o gminie Sokoły poinformował o planie budowy wielofunkcyjnego obiektu Gminnego Targowiska „Mój rynek” w Sokołach, który ma służyć poprawie warunków istniejącej infrastruktury handlowej i usługowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna