MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy czekają na deszcz, na polach i w warzywnikach jest bardzo sucho. Na mapach IMGW rośnie zagrożenie pożarowe

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Średnie zagrożenie pożarowe prognozowane jest na zdecydowanej większości powierzchni kraju.
Średnie zagrożenie pożarowe prognozowane jest na zdecydowanej większości powierzchni kraju. Agata Wodzień-Nowak, IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazuje, że najnowsze prognozy w najbliższych dwóch tygodniach nie przewidują znacznych opadów deszczu. „W tej sytuacji w dużej części kraju będą panować warunki dogodne do rozwoju suszy”. Rolnicy z niepokojem patrzą na pola, zwłaszcza upraw warzywniczych, kukurydzy czy buraków, czyli wiosennych zasiewów.

Spis treści

- Przydałby się porządny deszcz. Nie taki ulewny, który szybko spłynie i jeszcze ubije ziemię, ale umiarkowany i długotrwały, bo pola bardzo potrzebują pić - relacjonuje rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego. Nie padało u niego od ok. 2 tygodni. - Na tym etapie rozwoju roślin to długo, zwłaszcza dla upraw jarych i na słabszych glebach.

W I raporcie IUNG 2023 suszy nie ma

Monitorowaniem suszy w Polsce zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Pierwszy raport w 2023 roku ukazał się 26 maja i dotyczył okresu od 21 marca do 20 maja. W tym czasie średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -29 mm.

Kluczowy był wniosek IUNG: W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na terytorium Polski.

Stwierdzamy, że największe niedobory wody w tym okresie sześciodekadowym dla roślin uprawnych wynosiły od -50 do -119 mm. Według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu deficytu wody powodujące ich obniżenie przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych nie wystąpiły. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są duże, na polach uprawnych występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych, komentował na stronie IUNG prof. dr hab. Wiesław Oleszek.

IMGW: będą panować warunki dogodne do rozwoju suszy

W drugiej połowie maja pogoda zmieniła się i do ostatniego dnia miesiąca dominuje słońce, temperatura ok. 20 stopni Celsjusza i brak opadów. Dlatego w kolejnym raporcie sytuacja może wyglądać już inaczej. Wskazuje na to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

W komunikacie z 30 maja IMGW zauważa, że w ostatnich dniach maja, oprócz deficytu opadu, na stacjach hydrologicznych notowane są spadki stanu wody do strefy niskiej i zmniejszanie się przepływu wody w rzekach.

Prognozy pogody pod tym względem nie są optymistyczne, ponieważ pokazują, że w najbliższych 2 tygodniach nie wystąpią znaczniejsze opady deszczu, na które tak czekają rolnicy czy leśnicy. Instytut uważa, że w tej sytuacji w dużej części kraju będą panować warunki dogodne do rozwoju suszy.

Według IMGW pod koniec maja najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna jest na zachodzie kraju, w dorzeczu środkowej Odry. Z tego powodu ostrzeżenia hydrologiczne IMGW-PIB obowiązują dla zlewni w województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • wielkopolskim,
  • lubuskim,
  • dolnośląskim.

IMGW: Przypominamy, że ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną są wydawane bezstopniowo i bezterminowo w przypadku utrzymującego się niskiego przepływu wody w danej zlewni.

Instytut tłumaczy także, z czego wynika susza glebowa:

Niski stan wody w rzekach jest wynikiem nie tylko deficytu opadu, ale również zmniejszonej retencji wód podziemnych. W północnej i zachodniej Polsce są już obszary, gdzie wskaźnik wilgotności względnej spadł poniżej 30%, co oznacza poważne wyczerpywanie się zasobów wodnych zgromadzonych głównie zimą i wczesną wiosną.

Aktualnie na stan wysuszenia gleb najsilniej i niekorzystnie wpływa silny wiatr, który dodatkowo osusza warstwę przypowierzchniową gleby, szczególnie ważną dla roślin w trakcie trwającego sezonu wegetacyjnego.

Dodatkowo, utrzymujące się dość wysokie wartości temperatury powietrza powodują zwiększone parowanie wody z gleby, rośnie również zagrożenie pożarowe. W północnej Polsce występują regiony, gdzie miesięczne sumy opadu w maju nie przekroczyły 15 mm, co świadczy o ogromnym deficycie wody.

Rośnie zagrożenie pożarowe w polskich lasach

Wysokie, bardzo wysokie, a miejscami już nawet ekstremalne zagrożenie suszą, widnieje na mapie IMGW z prognozą na 31 maja i 1 czerwca. Mapa, do której odsyłają Lasy Państwowe, wskazuje na średnie zagrożenie pożarowe na zdecydowanej większości powierzchni kraju.

Suszy w pewnym stopniu można zapobiegać. Poznaj sposoby oszczędzania wody

Wody Polskie zalecają, by w codziennych nawykach pamiętać o oszczędzaniu wody. Na przykład:- Kupując nowy sprzęt AGD, zwróć uwagę na ekonomiczność eksploatowania urządzenia i kupuj takie, które tej wody zużywają najmniej;- Wymieniaj uszczelki w cieknących kranach, spłuczkach, rurach;- Zakładaj perlatory na kran w celu ograniczenia strumienia i zużycia wody;- Zakładaj bezdotykowe krany sterowane fotokomórką – woda nie będzie zużywana w momencie, gdy dłonie nie będą znajdowały się pod kranem.Dalej znajdziesz Dekalog oszczędzania wody od IMGW:

Tyle zaoszczędzisz na wodzie podczas prania czy mycia zębów....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy czekają na deszcz, na polach i w warzywnikach jest bardzo sucho. Na mapach IMGW rośnie zagrożenie pożarowe - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna