Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy dziękowali za plony. Dożynki Wojewódzkie w Sokółce

Redakcja
Starostowie dożynek: Monika i Krzysztof Jaroszewiczowie z Knyszewicz (z lewej) oraz Irena Aniela i Leszek Olchowik z Szudziałowa
Starostowie dożynek: Monika i Krzysztof Jaroszewiczowie z Knyszewicz (z lewej) oraz Irena Aniela i Leszek Olchowik z Szudziałowa D. Bizuk
Setki osób uczestniczyło w Dożynkach Wojewódzkich, które w niedzielę odbyły się w Sokółce. Rolnicy świętowali zakończenie żniw i narzekali na trudny dla nich rok, połączony z niespotykaną od dawna suszą. Część gospodarzy właśnie podczas Święta Dziękczynienia za Plony postanowiła wyrazić swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji w rolnictwie. – Ciągle mamy pod górkę – żalili się podlascy rolnicy.

Kary za przekroczenie kwot mlecznych, afrykański pomór, straty w uprawach spowodowane przez dziką zwierzynę, a do tego wszystkiego – potężna susza. To problemy, z jakimi borykają się w tym roku podlascy rolnicy. O trudnościach, ale i osiągnięciach mówiono podczas Dożynek Wojewódzkich. W tym roku ich gospodarzem była Sokółka.

Biskupie błogosławieństwo

Święto Dziękczynienia za Plony otworzyło nabożeństwo w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. W intencji rolników modlono się również podczas mszy w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego.
Uczestnicy dożynek utworzyli następnie korowód, który przeszedł na stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji.

– Człowiek współpracuje z naturą, a wy rolnicy, w sposób szczególny musicie prosić o bożą pomoc w waszej pracy. Nie zapominajcie o tym. Oby następne lata były dla was latami obfitości – powiedział abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki.

Wszystkim gospodarzom pobłogosławił również biskup supraski Grzegorz.

Symbol ciężkiej pracy

Zaszczytną rolę dożynkowych starostów pełnili: Monika i Krzysztof Jaroszewiczowie z Knyszewicz oraz Irena Aniela i Leszek Olchowik z Szudziałowa. To oni przekazali chleb obrzędowy na ręce gospodarzy uroczystości: Mieczysława Kazimierza Baszko, marszałka województwa podlaskiego, a także Ewy Kulikowskiej, burmistrza Sokółki.
– To święto stanowi ukoronowanie całorocznego trudu rolników. Wieniec dożynkowy i chleb i obrzędowy są symbolami ciężkiej i ofiarnej pracy, bez której trudno sobie wyobrazić pomyślny rozwój naszego kraju – z tymi słowami zwrócił się do rolników marszałek Baszko. – Jesteście dumą naszej ziemi – dodał.
W rozmowie z rolnikami,  wyrażającymi swoje niezadowolenie, marszałek zapewnił, że samorząd województwa podjął szereg działań, aby pomóc im w trudnej sytuacji.

Najpiękniejsze wieńce

W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze wieńce. Oceniano je w dwóch kategoriach: tradycyjne i nowoczesne. Komisja obejrzała w sumie 30 wieńców.

W kategorii wieńców tradycyjnych pierwszą nagrodę zdobyła praca wykonana przez Radę Powiatową Podlaskiej Izby Rolniczej. Drugą nagrodę otrzymał wieniec z Bachmatówki, a trzecią – zgłoszony przez Zespół Nowina z Moszczony Królewskiej.

Wśród wieńców współczesnych najwięcej punktów zdobył ten przygotowany przez mieszkańców podsokólskiej wsi Sokolany. Drugie miejsce przyznano dla wieńca z Szudziałowa, z kolei trzecie – z powiatu siemiatyckiego.
Komisja konkursowa przyznała także 11 wyróżnień.

Zaproszenie na szarlotkę

Dożynkowy festyn na sokólskim stadionie trwał przez całą niedzielę. Na jego uczestników czekało sporo atrakcji. Były wystawy płodów rolnych, sprzętu rolniczego i kiermasz z regionalnymi przysmakami.
Burmistrz Sokółki i Podlaska Izba Rolnicza w ramach zorganizowanego w tym dniu Pikniku Zbożowego zaprosili do udziału w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę. Jego zwyciężczynią została Grażyna Fiłonowicz. Przygotowano też konkurs polegający na zjedzeniu jak największej ilości pączków.
Organizatorami Dożynek Wojewódzkich byli: Mieczysłąw Kazimierz Baszko, marszałek województwa podlaskiego oraz Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Dorota Biziuk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna