Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy mają problemy z ubezpieczeniem upraw od suszy. Zakłady boją się dużego ryzyka?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
123rf
Susza astronomiczna na polach jest w tym roku już od marca, a w związku z tą sytuacją towarzystwa ubezpieczeniowe obawiają się zawierać polisy dla upraw od ryzyka suszy 2022. W niektórych zakładach dla upraw jarych jest to niemożliwe, inne proponują ubezpieczenie jedynie w pakiecie albo po indywidualnej ocenie plantacji.

IMGW w ostatnich dniach nieustannie ostrzegało przed zagrożeniem pożarowym w lasach. Nie tylko tam przyroda jest spragniona wody. Deszczu od tygodni wyczekują rolnicy i wreszcie pojawia się szansa na opady. - Dziś pochmurnie z przejaśnieniami i miejscami deszcz, wieczorem na północnym wschodzie deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg - zapowiada 29 marca IMGW. Czy to wystarczy, by uratować przyszłe plony?

Ubezpieczenie upraw od suszy 2022. Rolnicy mają kłopoty z kupieniem polisy

Rolnik z Kujawsko-Pomorskiego zwrócił się do naszej redakcji z problemem w ubezpieczeniu upraw od suszy. W Generali ubezpieczył jesienią ok. 40 hektarów od wszystkich ryzyk poza suszą, co wówczas nie było możliwe, jak opowiada. Teraz, wiosną, chciał wykupić polisę także chroniącą przed skutkami suszy, jednak miał usłyszeć od agenta, że może jedynie w przypadku działki o powierzchni minimum 5 hektarów, a jego uprawy są rozbite na mniejsze działki.

Kolejny gospodarz, tym razem z Wielkopolski miał usłyszeć od agenta ubezpieczeniowego, że polisy PZU dla upraw od ryzyka suszy są możliwe tylko dla upraw ozimych i to po wcześniejszej lustracji pola i weryfikacji stanu uprawy. Jeśli będzie widać, że np. rzepak albo pszenica nie rozwijają się z powodu braku wody, ubezpieczenia nie dostanie.

Nie otrzymaliśmy do tej pory komentarza z obu wspomnianych towarzystw, dlatego posiłkujemy się informacjami z oficjalnych stron. Zaglądamy do ofert obu firm.

PZU w zamieszczonej informacji na stronie zakładu wymienia pakiety. Obowiązkowe dotowane ubezpieczenie upraw (Wiosna i Jesień) oraz dobrowolne dotowane ubezpieczenie upraw nie uwzględniają suszy:

  • Pakiet Wiosna: grad i przymrozki wiosenne.
  • Pakiet Jesień: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania.
  • Pakiet 5 ryzyk: huragan, deszcz nawalny, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina.

Sprawdzamy też, co na swojej stronie proponuje Generali. Zgodnie z informacją prasową z 11 marca w sezonie wiosennym w Generali Agro ochroną można objąć takie uprawy jak: zboża, rzepak, kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki, rośliny strączkowe, wybrane gatunki warzyw oraz owoców. Rolnicy mogą ubezpieczyć rośliny tradycyjne od ryzyka gradu, przymrozków wiosennych, huraganu i deszczu nawalnego.

Producenci mogą wybrać dopasowany do swoich potrzeb zakres ubezpieczenia spośród kilku pakietów ubezpieczeń:

  • grad;
  • grad, przymrozki wiosenne;
  • grad, deszcz nawalny, huragan;
  • grad, przymrozki wiosenne, deszcz nawalny, huragan.

O suszy towarzystwo nie wspomina.

Polisa od suszy 2022 w pakiecie, po indywidualnej ocenie albo wcale

Do towarzystw ubezpieczeniowych, które korzystają z dotowanych przez budżet państwa ubezpieczeń, skierowaliśmy pytanie o możliwości zawarcia polisy od ryzyka suszy dla upraw rolniczych.

- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oferuje ubezpieczenia wszystkich 12 rodzajów upraw wymienionych w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - podaje Katarzyna Niegowska-Redo, Dyrektor Biura Promocji i Organizacji Sprzedaży.

- Producenci rolni mają do wyboru w tegorocznym sezonie wiosennym aż 15 różnorodnych wariantów ubezpieczenia obejmujących zarówno jedno jak i kilka ryzyk, w tym także ryzyko suszy - wymienia przedstawicielka TUW.

Pojawia się jednak istotne zastrzeżenie. - Mając jednak na względzie obecne warunki pogodowe (mała ilość opadów, stosunkowo wysokie temperatury), TUW „TUW” dokonuje indywidualnej oceny ryzyka w przypadku ubezpieczenia upraw od suszy.

AGRO Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ma w swojej ofercie sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych ryzyko suszy z dopłatą z budżetu - wyjaśnia Mikołaj Beda, Dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji. Jednocześnie zaznacza, że nie jest możliwe ubezpieczenie suszy jako pojedynczego ryzyka. Susza została zawarta w pakietach.

Ryzyko suszy możliwe jest do ubezpieczenia w 2 pakietach:

Pakiet KLIMAT Wiosna obejmujący następujące ryzyka:

  • gradobicie,
  • przymrozki wiosenne,
  • ustawowe ryzyka pogodowe (deszcz nawalny, lawina, obsunięcie ziemi, huragan i piorun),
  • powódź (opcjonalnie),
  • susza.

Pakiet KLIMAT Zima obejmujący następujące ryzyka:

  • gradobicie,
  • przymrozki wiosenne,
  • ujemne skutki przezimowania,
  • ustawowe ryzyka pogodowe (deszcz nawalny, lawina, obsunięcie ziemi, huragan i piorun),
  • powódź (opcjonalnie),
  • susza.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477) AGRO TUW odpowiada za szkody spowodowane przez suszę – jeżeli szkody w plonie głównym wyniosą co najmniej 25%.

- W przypadku suszy odszkodowanie może być pomniejszone o 20%, 25% albo 30% sumy ubezpieczenia – w zależności od wysokości pomniejszenia wskazanej w umowie ubezpieczenia, jest to tzw. franszyza redukcyjna. Mechanizm ten ma pozwolić na ubezpieczanie się od ryzyka suszy znacznie większej grupie gospodarstw poprzez zróżnicowanie składki - tłumaczy Mikołaj Beda.

W ubezpieczeniu upraw rolnych od ryzyka suszy rolnik sam wybiera franszyzę redukcyjną w wysokości przyjętej w ustawie, czyli 30%, 25% lub 20% (bez narzucania jej przez AGRO TUW).

Dopłaty z budżetu państwa przysługują również od ryzyka wystąpienia suszy do umów ubezpieczenia upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy mają problemy z ubezpieczeniem upraw od suszy. Zakłady boją się dużego ryzyka? - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna