Konkurs na najładniejszy wieniec
Konkurs skierowany był do gmin wiejskich i miejsko wiejskich z terenu województwa podlaskiego, a za ich pośrednictwem do kół gospodyń wiejskich, gminnych instytucji kultury oraz indywidualnych twórców z terenu województwa podlaskiego. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu wieńca dożynkowego, który formą i użytym materiałem nawiązuje do tradycji wieńców dożynkowych występujących na terenie województwa podlaskiego. Celem przedsięwzięcia było wyłonienie zwycięskiej grupy wieńcowej, która będzie reprezentowała województwo podlaskie zarówno w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, jak i w korowodzie dożynkowym oraz w Ceremoniale Dożynkowym, które odbędą się podczas Dożynek Prezydenckich w dn. 14 – 15 września 2024 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wszystkie przygotowane wieńce były imponujące. Dodatkowo autorzy prezentowali swoje dzieła w różny sposób. Były ludowe pieśni oraz tradycyjne, regionalne stroje.
Najładniejsze wieńce woj. podlaskiego
Pierwsza nagroda trafiła do miejscowości Lubiejki, gmina Milejczyce. Wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Złoty Łan okazał się bezkonkurencyjny.
To nie jest nasz pierwszy wieniec dożynkowy. To się rodzi w mojej głowie. Ja to przenoszę na kartkę i jeśli reszta się zgadza, to realizujemy projekt. W tym roku wymyśliliśmy konstrukcje tradycyjnej korony. Są cztery ramiona symbolizujące cztery strony świata. Jest jarzębina, która kiedyś była wieszana przy studniach, oknach, ponieważ miała odstraszać złe duchy. Mamy też tzw. orzechy leśne, czyli nasze żołędzie, które miały mówić o dobrobycie w gospodarstwie - mówiła opowiadając o wieńcu z gminy Milejczyce Monika Cieślik.
Video pokazujące ile pracy włożono w przygotowanie wieńca:
Zwycięska grupa nie kryła radości, że to oni będą reprezentowali województwo podlaskie w konkursie prezydenckim. Tomasz Cieślik reprezentujący drużynę laureatów wyjaśnił, w jaki sposób wieniec powstawał.
Trzy dni spawaliśmy konstrukcję do wieńca. Jednak musiała być spawana, żeby taką wielką bryłę stworzyć i dużo tego zboża upchać. Dlatego konstrukcja musiała być metalowa. Drzewo nie wchodziło w rachubę. Za to jest trochę mniejsza punktacja ale się z tym liczyliśmy, ale jednak efektownie to wygląda. Później było zaplatanie wieńca z tego wszystkie co wcześniej uzbieraliśmy. Drugim aspektem było przygotowanie kłosów, ziół, kwiatów, następnie suszenie, a potem wiązanie. Najpierw w większe pęczki, później w mniejsze. Ten cały proces tworzenia wieńca trwał od czerwca do końca sierpnia – wytłumaczył uczestnik.
Drugie miejsce przypadło gminie Szudziałowo, natomiast trzecie miejsce zdobył wieniec przygotowany przez mieszkańców miejscowości Bagno, gmina Jaświły. Wyróżnienie zdobył wieniec z miejscowości Zadobrze, gmina Ciechanowiec. Nagrody uczestnikom konkursu wręczył Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym wraz z posłem Krzysztofem Truskolaskim. Koordynatorem konkursu był Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP. Zatem Monika i Tomek z Pokaniewa po raz kolejny będą brali udział w dożynkach prezydenckich.
Cele konkursu:
Celami konkursu są:
kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych, kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki obrzędowej
prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy
promocja dorobku kulturowego współczesnej polskiej wsi
rozbudzanie i poszerzanie zainteresowania twórczością ludową;
pozyskiwanie prac o wysokich walorach artystycznych i etnograficznych.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?