Rolnik idzie na rentę. Czy może prowadzić gospodarstwo? KRUS wyjaśnia, jak to wpływa na wysokość wypłacanej kwoty

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2022 roku przeciętna miesięczna liczba świadczeniobiorców, którym KRUS wypłacała renty z tytułu niezdolności do pracy, wynosiła 178 073, a wysokość przeciętnego świadczenia - 1 359,81 zł.
W 2022 roku przeciętna miesięczna liczba świadczeniobiorców, którym KRUS wypłacała renty z tytułu niezdolności do pracy, wynosiła 178 073, a wysokość przeciętnego świadczenia - 1 359,81 zł. pixabay.com, AGW
Czy w momencie przyznania renty z KRUS rolnik musi wydzierżawić gospodarstwo? Taką wątpliwością podzielił się jeden z producentów rolnych z województwa wielkopolskiego. „Dostanę rentę czy muszę formalnie komuś przekazać gospodarstwo?” – zastanawia się rolnik. Nie tylko on nie jest pewien, co z wypłatą świadczenia. O odpowiedź na jego pytanie poprosiliśmy KRUS.

Spis treści

Bywa, że sytuacja zdrowotna w wyniku choroby albo wypadku, nie pozwala rolnikowi na pracę, a Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po wydaniu orzeczenia wypłaca rentę. Czy w takiej sytuacji rencista może dalej prowadzić gospodarstwo?

Renta z KRUS składa się z 2 części. Znaczenie ma prowadzenie gospodarstwa

KRUS informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208 ze zm.), renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy składa się z:

  • części składkowej
  • oraz części uzupełniającej.

W 2022 roku średnio miesięcznie rentę z tytułu niezdolności do pracy otrzymywało blisko 180 tys. osób, w tym wypadkowe prawie 12 tys. osób.

– Część składkowa świadczenia wypłacana jest w każdej sytuacji, natomiast wypłata części uzupełniającej ulega zawieszaniu na zasadach określonych w art. 28 ust. 2-8 ustawy (tj. w całości, w 50% lub w 25%), jeżeli rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej – wyjaśnia Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy KRUS.

Renta rolnicza a zaprzestanie działalności oraz wyjątek

Rzecznik dodaje, że wyjątek stanowią przypadki, w których rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy (art. 28 ust. 11 ustawy). W takiej sytuacji renta rolnicza (czyli. zarówno część składkowa, jak i część uzupełniająca) wypłacana jest w pełnej wysokości.

Dalej Teresa O’Neill wyjaśnia:

– W myśl art. 28 ust. 4 ustawy uznaje się, że rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (tj. o łącznej pow. przekraczającej 1 ha fizyczny lub 1 ha przeliczeniowy) i nie prowadzi działu specjalnego, nie uwzględniając gruntów wydzierżawionych, na podstawie umowy pisemnej zawartej – w przypadku renty stałej – co najmniej na 10 lat, a w przypadku renty okresowej – na okres wskazany w decyzji Prezesa Kasy o przyznaniu tej renty, której zawarcie potwierdził wójt, właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy, osobie niebędącej:

  • a) małżonkiem rencisty,
  • b) osobą pozostającą z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • c) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b.

Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej może być dokonane na podstawie dowolnej, dopuszczalnej prawem umowy np.

  • darowizny,
  • sprzedaży lub
  • o dożywocie,

sporządzonej w formie aktu notarialnego oraz przenoszącej własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na pełnoletnią osobę lub poprzez wydzierżawienie gospodarstwa rolnego osobie pełnoletniej na podstawie umowy pisemnej na warunkach określonych w wyżej cytowanym art. 28 ust. 4 ustawy.

Czy gospodarstwo można wydzierżawić córce albo synowi?

Jest taka możliwość, choć pod pewnym warunkiem.

– Ustawa dopuszcza możliwość zawarcia umowy dzierżawy z dzieckiem (własnym, drugiego małżonka, przysposobionym) lub małżonkiem dziecka (synową, zięciem) albo wnukiem – przy czym ww. osoby nie mogą pozostawać z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym – podaje nam przedstawicielka KRUS.

Zatem rentę rolniczą w pełnej wysokości osoba ubezpieczona w KRUS może otrzymać w przypadku prowadzenia działalności rolniczej z małżonkiem podlegającym rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy lub po zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej.

FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnik idzie na rentę. Czy może prowadzić gospodarstwo? KRUS wyjaśnia, jak to wpływa na wysokość wypłacanej kwoty - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie