Rolnik kontra bank: Zadłużenie policzy biegły księgowy

(ika)
Udostępnij:
Wracamy do sprawy rolnika z gminy Korycin, który sądzi się z bankiem PeKaO o - jego zdaniem - niesłusznie naliczone odsetki karne od niespłacanego kredytu.

W czwartek sprawa ponownie trafiła na wokandę Sądu Okręgowego w Białymstoku, po tym jak sąd II instancji częściowo uchylił korzystny dla Wiesława Grzegorczyka wyrok i cofnął sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W tym zakresie bank wniósł kasację do Sądu Najwyższego. Uchylił on co prawda wyrok sądu apelacyjnego, ale tylko w zakresie odsetek. Zdaniem SN powinny być mniejsze od wyliczonych przez bank o ponad 37 tys. zł i wynosić 47,9 tys. zł.

Sprawa sięga początku roku 2000 r. Nasz Czytelnik zaciągną wówczas kredyt na 320 tys. zł na rozbudowę swego gospodarstwa. Kiedy w związku z suszami pojawiły się problemy ze spłatą kredytu, pan Grzegorczyk porozumiał się z bankiem odnośnie nowego harmonogramu spłat i pieniężne raty regularnie przelewał na konto banku.

Dopiero w 2008 r. PeKaO poinformowała go, że od 5 lat nie spłaca kredytu i musi wraz z odsetkami karnymi zapłacić 574 tys. zł zamiast 210 tys. zł. Było to związane m.in. z faktem, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa cofnęła mężczyźnie dopłaty do kredytu, o czym też dowiedział się dopiero po latach. Rzekomo nie spełniał warunków uzyskania dopłat dla rolników, tj. posiadanie wkładu własnego. 48-latek uważa, że ma dowody, iż było inaczej.

- Poza tym bank nie przesyłał żadnych upomnień - mówi rolnik nie kryjąc oburzenia. - Ostatnia korespondencja od niego była w 2003 roku, w grudniu!
Bank podkreślał, że o zwłoce kredytobiorca był informowany telefonicznie.
W maju 2011 r. białostocki sąd stwierdził, że wina leży po stronie banku, a wypowiedzenie umowy powinno nastąpić listem poleconym. W listopadzie ub. r. sąd apelacyjny nakazał zmienić jeden bankowy tytuł egzekucyjny (zastępuje wyrok). Bank napisał nowy, jego zdaniem poprawny, i nasłał na rolnika komornika.

- W ciągu ostatnich 3 miesięcy komornik banku zajął mi 18 tysięcy złotych - żali się Wiesław Grzegorczyk, który i ten tytuł zamierza zaskarżyć.
Póki co w czwartek, na wniosek pełnomocnika Wiesława Grzegorczyka, zdecydował o powołaniu biegłego z zakresu księgowości bankowej. Ma on wyliczyć rzeczywistą kwotę zadłużenia pana Grzegorczyka wobec banku. Biegły ma na sporządzenie opinii 21 dni. W tym celu rozprawa została odroczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie