Odwiedziliśmy już wszystkich gospodarzy biorących udział w konkursie „Gazety Współczesnej” „Rolnik roku 2018”. Gospodarstwa oglądaliśmy z ziemi i z powietrza (ujęcia z drona). Rolnicy musieli wypełnić też ankiety, w których pytaliśmy ich m.in. o skalę produkcji; osiągane wyniki produkcyjne; o to, w jaki sposób rozwijali swoje gospodarstwa oraz o plany na przyszłość.

Kapituła we wrześniu, gala w październiku

Z naszych wyjazdów przygotujemy materiały video, na podstawie których kapituła konkursowa będzie oceniać gospodarstwa biorące udział w konkursie.

Posiedzenie kapituły zostało zaplanowane na 21 września. Zostali na nie zaproszeni przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, OR KRUS w Białymstoku. W kapitule znajdą się też przedstawiciele „Gazety Współczesnej” oraz Podlaskiej Izby Rolniczej, która jest współorganizatorem konkursu.

Czytaj też: Rolnik Roku 2018 Województwa Podlaskiego. Po raz 7. wybieramy Rolnika Województwa Podlaskiego.

Zwycięzców ogłosimy 11 października podczas gali „Agro na obcasach”, która odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, organizowanej przez Bank BGŻ BNP Paribas oraz Podlaską Izbę Rolniczą.

Nagrody czekają

Najlepsi, oprócz pucharów, otrzymają nagrody. Są to:

  • za zajęcie 1. miejsca - voucher dla 2 osób na dwudniowy pobyt w Hotelu Lipowy Most o wartości 2080 zł oraz nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł.
  • za zajęcie 2. miejsca - voucher dla 2 osób na dwudniowy pobyt w Hotelu Loft w Suwałkach o wartości 1110 zł oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł
  • za zajęcie 3. miejsca voucher do wykorzystania na dowolne usługi w Hotelu Białowieski Conference Wellness & SPA o wartości 1000 zł oraz nagrodę pieniężną 500 zł.

To będzie trudny wybór

Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji w konkursu „Rolnik roku” bierze udział 13 gospodarzy. Najliczniej reprezentowany jest powiat białostocki (trzy gospodarstwa). Po dwa gospodarstwa startują z powiatów: kolneńskiego, zambrowskiego i bielskiego. Swoich reprezentantów mają też powiaty: łomżyński, moniecki, sejneński oraz wysokomazowiecki.

Najwięcej rolników biorących udział w konkursie prowadzi gospodarstwa nastawione na produkcję mleka. Ale są też gospodarze, którzy postawili na ekologię czy agroturystykę. Wszystkie gospodarstwa uczestniczące w konkursie są na wysokim poziomie. Wrażenie robią nowoczesne obiekty i maszyny, osiągane wyniki produkcyjne, ładne obejścia. Kapituła konkursowa na pewno nie będzie miała łatwego zadania.

W tym roku konkurs „Rolnik roku” „Gazeta Współczesna” organizuje już po raz siódmy. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Odwiedzając rolników korzystaliśmy z aut Partnera naszego konkursu - firmy Nord Auto Białystok, autoryzowanego dilera marki Hyundai.