Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik Roku I Nasz Sołtys

Barbara Kociakowska [email protected]
To właśnie głosy Czytelników zdecydują o tym, do kogo trafią tytuły "Rolnik roku" i "Nasz sołtys". Można wybierać spośród 27 wspaniałych rolników i 60 sołtysów, którym nieobce są sprawy ich wsi. Ich sylwetki prezentujemy na stronie głównej naszego portalu wspolczesna.pl w serwisach specjalnych.

Pracowici hobbiści

Jacy są rolnicy biorący udział w naszym konkursie? Przede wszystkim pracowici. Trudno znaleźć gospodarza, który zapytany o jego zalety, nie powiedziałby, że jest pracowity. Również wielu rolników przyznawało, że bardzo lubią swoją pracę, że są konsekwentni, uparcie dążą do realizacji założonego celu. Dzięki temu ich gospodarstwa teraz kwitną, w niczym nie przypominają tych, które przejmowali kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na przykład Andrzej Brzozowski, właściciel blisko 700 hektarowego gospodarstwa z siedzibą w Parcewie zaczynał od 3,5 ha. Jan Monach z Kobylanki wspomina, że przejął tak słabe gospodarstwo, że żaden bank nie chciał udzielić mu kredytu.
Rolnicy biorący udział w naszym konkursie mają na swoim koncie już różne sukcesy. Na przykład Wojciech Kaczyński i Józef Jałbrzykowski byli mistrzami krajowymi Agroligi. Inni odnosili sukcesy na krajowych wystawach bydła - krowy z ich hodowli zdobywały tytuły czempionów i wiceczempionów. Ale nasi gospodarze nie spoczywają na laurach, nie mówią sobie stop. Zresztą, jak podkreślają, w rolnictwie jest to niemożliwe - kto przestaje inwestować, zostaje w tyle. Niektórzy znowu zamierzają przecierać nowe szlaki.
- Myślimy o budowie biogazowni - przyznają Maria i Adam Guzel ze Szpakowa.
Ich sąsiedzi zajmujący się produkcją trzody chlewnej - Małgorzata i Krzysztof Wojtachowie planują wybudować niewielki zakład, w którym będą produkować tradycyjne wędliny.

Zintegrowali mieszkańców

Natomiast sołtysi mówiąc o swoich osiągnięciach, o tym co udało się zrobić dla ich wsi, wymieniają najczęściej modernizację dróg i remonty wiejskich świetlic. Często, przy okazji, udało się im osiągnąć coś jeszcze ważniejszego - zintegrować mieszkańców wsi.
Najlepszych rolników i sołtysów wybiorą nasi Czytelnicy. Od 17 maja do 14 czerwca będzie można głosować na swoich faworytów wysyłając SMS-a lub zamieszczony we "Współczesnej" kupon. Wyniki głosowania będziemy podawać na bieżąco.
Osoby, które wyślą najwięcej SMS-ów mogą liczyć na wartościowe nagrody rzeczowe. Są to: sprzęt firmy Makita o wartości 1400 zł, sprzęt firmy Makita o wartości 860 zł, smartphone Samsung S5660 Galaxy Gio o wartości 550 zł.
Natomiast na najlepszych rolników czekają następujące nagrody:
* 1. miejsce - puchar, grawerton, sprzęt Makita o wartości 1600 zł ;
* 2. miejsce - puchar, grawerton, sprzęt Makita o wartości 1230 zł ;
* 3. miejsce - puchar, grawerton, sprzęt Makita o wartości 860 zł ;
* 4. miejsce - puchar, grawerton;
* 5. miejsce - puchar, grawerton.

Laureaci plebiscytu "Nasz sołty" otrzymają następujące nagrody:
* 1. miejsce - puchar, grawerton, sprzęt Makita o wartości 1600 zł;
* 2. miejsce - puchar, grawerton, sprzęt Makita o wartości 1230 zł;
* 3. miejsce - puchar, grawerton, sprzęt Makita o wartości 860 zł;
* 4. miejsce - puchar, grawerton;
* 5. miejsce - puchar, grawerton.

Laureatów poznamy podczas Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna