Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolniku! Zostało kilka dni na złożenie wniosku o dofinansowanie

oprac. (uk)
Wnioski można składać do 30 grudnia
Wnioski można składać do 30 grudnia Janusz Wojtowicz
Jeśli masz gospodarstwo rolne położone na obszarach Natura 2000 możesz złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej. Termin zakończenia naboru wypada 28 grudnia. Jest to sobota, więc Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o takie wsparcie będzie przyjmowała także w poniedziałek, 30 grudnia.

Zainteresowanie programem jest. Nabór rozpoczął się 29 listopada i na razie w ARiMR zarejestrowano nieco ponad 200 wniosków.

Program skierowany jest do rolników, jednak muszą oni spełnić pewne warunki. Między innymi - w gospodarstwie, którego są posiadaczami, łączna powierzchnia trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych położonych na obszarze Natura 2000, wynosi co najmniej 1 ha. Pomoc ma ułatwić prowadzenie działalności rolniczej w zgodzie z podwyższonymi standardami środowiskowymi obowiązującymi na tych terenach, które są wyjątkowo cenne przyrodniczo.

Czytaj też: Inwestycje w gospodarstwach na obszarach Natura 2000 - trwa nabór 2017

Wsparcie przyznaje się na inwestycje, które m.in. przyczynią się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000, nie będą negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000 i nie są sprzeczne z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi ustalonymi dla obszaru Natura 2000, na którym jest położone gospodarstwo, w planach zadań ochronnych lub w planach ochrony (jeśli plany takie zostały ustanowione).

Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów poniesionych na realizacje inwestycji.
Standardowa wysokość dofinansowania to 50 proc., w przypadku młodego rolnika - 60 proc. Limit pomocy przypadający na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo wynosi 500 tys. zł. Wysokość wsparcia zależy od rodzaju realizowanej inwestycji.

Czytaj też: 28 milionów dla podlaskich przedsiębiorstw z terenów Natura 2000

W przypadku budowy lub modernizacji budynków inwentarskich lub adaptacji innych budynków na budynki inwentarskie można otrzymać maksymalnie 500 tys. zł. Jeśli natomiast wnioskujący chciałby kupić maszyny do utrzymania trwałych użytków zielonych, urządzenia do pojenia zwierząt czy przechowywania pasz, może ubiegać się o wsparcie do 200 tys. zł.

Czytaj też: Nowe przepisy dotyczące Natura 2000

W ramach prowadzonego naboru można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa. Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Mogą także zostać złożone za pośrednictwem biur powiatowych Agencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna