MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Romuald Rajs ps. "Bury" ciągle budzi kontrowersje

(azda)
Tomasz Sulima walczy o pamięć ofiar „Burego”.  Na zdjęciu przy ich mogile zbiorowej na cmentarzu w Bielsku Podlaskim
Tomasz Sulima walczy o pamięć ofiar „Burego”. Na zdjęciu przy ich mogile zbiorowej na cmentarzu w Bielsku Podlaskim Anatol Chomicz
Rodzina Romualda Rajsa, pseudonim "Bury", po jego rehabilitacji w 1995 roku otrzymała odszkodowanie - mówi Tomasz Sulima z Bielska Podlaskiego. - Tymczasem rodziny prawie 80 ofiar jego zbrodni nie dostały nawet złotówki.

Romuald Rajs

Romuald Rajs

Działał pod pseudonimem "Bury". Walczył w obronie Polski od 1939 r. Po wojnie był dowódcą białostockiego PAS NZW. W styczniu i lutym 1946 r. spacyfikował sześć wsi zamieszkiwanych przez ludność prawosławną. Aresztowano go w 1948 r. 31 grudnia 1949 r. został rozstrzelany. Zrehabilitowano go w 1995 roku. Obecnie wymieniany jest wśród tzw. "Żołnierzy Wyklętych".

Tomasz jest współautorem apelu "Wesprzyj ofiary podziemia", który w lutym pojawił się na popularnym portalu społecznościowym Facebook.

- Celem naszej akcji było rozpowszechnienie wiedzy o zbrodniach ludobójstwa, jakich dopuścił się Rajs w lutym 1946 roku oraz sprowokowanie dyskusji na temat "Żołnierzy Wyklętych", których święto obchodziliśmy 1 marca - tłumaczy Sulima. - W apelu swym podajemy także przykłady pozytywnych działań zbrojnego podziemia.

Akcją zainteresowało się 2 tys. internautów, 300 z nich wyraziło dla niej poparcie. Dzięki niej wiele osób po raz pierwszy usłyszało o wydarzeniach z 1946 r.

Romuald Rajs - "Bury" był żołnierzem, który w latach 1939- 1946 walczył o niepodległość Polski zarówno z okupantem sowieckim, jak i niemieckim.

W jego biografii pojawiają się jednak także ciemne karty. Są one wspomniane m.in. w albumie "W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku", który został niedawno wydany przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej

- Między 29 stycznia a 2 lutego oddziały "Burego" spacyfikowały kilka wsi niedaleko Bielska Podlaskiego - mówi Justyna Go-golewska, współautorka albumu. - Podczas pacyfikacji zginęło ponad 79 osób w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. 31 stycznia w okolicach Puchał Starych rozstrzelały około 30 furmanów.

W czerwcu 2005 r. IPN zakończył śledztwo dotyczące "Burego". Prokurator uznał, że popełnił on "zbrodnie przeciwko ludności popełnione w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna