Romuald Rajs
Romuald Rajs
Działał pod pseudonimem "Bury". Walczył w obronie Polski od 1939 r. Po wojnie był dowódcą białostockiego PAS NZW. W styczniu i lutym 1946 r. spacyfikował sześć wsi zamieszkiwanych przez ludność prawosławną. Aresztowano go w 1948 r. 31 grudnia 1949 r. został rozstrzelany. Zrehabilitowano go w 1995 roku. Obecnie wymieniany jest wśród tzw. "Żołnierzy Wyklętych".
Tomasz jest współautorem apelu "Wesprzyj ofiary podziemia", który w lutym pojawił się na popularnym portalu społecznościowym Facebook.
- Celem naszej akcji było rozpowszechnienie wiedzy o zbrodniach ludobójstwa, jakich dopuścił się Rajs w lutym 1946 roku oraz sprowokowanie dyskusji na temat "Żołnierzy Wyklętych", których święto obchodziliśmy 1 marca - tłumaczy Sulima. - W apelu swym podajemy także przykłady pozytywnych działań zbrojnego podziemia.
Akcją zainteresowało się 2 tys. internautów, 300 z nich wyraziło dla niej poparcie. Dzięki niej wiele osób po raz pierwszy usłyszało o wydarzeniach z 1946 r.
Romuald Rajs - "Bury" był żołnierzem, który w latach 1939- 1946 walczył o niepodległość Polski zarówno z okupantem sowieckim, jak i niemieckim.
W jego biografii pojawiają się jednak także ciemne karty. Są one wspomniane m.in. w albumie "W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku", który został niedawno wydany przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej
- Między 29 stycznia a 2 lutego oddziały "Burego" spacyfikowały kilka wsi niedaleko Bielska Podlaskiego - mówi Justyna Go-golewska, współautorka albumu. - Podczas pacyfikacji zginęło ponad 79 osób w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. 31 stycznia w okolicach Puchał Starych rozstrzelały około 30 furmanów.
W czerwcu 2005 r. IPN zakończył śledztwo dotyczące "Burego". Prokurator uznał, że popełnił on "zbrodnie przeciwko ludności popełnione w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?