Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosjanie chcą postawić pomnik w Puszczy Augustowskiej

(yes)
Przy pomniku sztabskapitana Lewaszewa. Pierwsi od prawej: Dmitrij Orłow i Jurij Leonowicz.
Przy pomniku sztabskapitana Lewaszewa. Pierwsi od prawej: Dmitrij Orłow i Jurij Leonowicz.
Pomysłodawcą jest Dmitrij Orłow, moskiewski pisarz i publicysta.

O pomoc w udokumentowaniu wydarzeń sprzed prawie wieku zwrócił się Suwalskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii. Przed tygodniem uczestniczył w rekonesansie, który zorganizowano w Puszczy Augustowskiej.

Teraz, jak informuje Dariusz Tasior, przewodniczący stowarzyszenia, Rosjanie przymierzają się do nakręcenia filmu dokumentalnego, a następnie będą zabiegać o zgodę na postawienie pomnika.

Tropami przeszłości
Wszystko zaczęło się pięć lat temu. Członkowie stowarzyszenia podczas jednej z wypraw natknęli się w Puszczy Augustowskiej, koło Sołojewszczyzny, gm. Lipsk, na zapomniany nagrobek. Z napisu na tablicy wynikało, że tu został pochowany kapitan Wiaczesław Lewaszew, który zginął w lutym 1915 r. w walce z Niemcami.

Informacja trafiła do internetu. Odezwały się osoby, które interesuje historia I wojny światowej. Udało się ustalić, że szczątki Lewaszewa ekshumował ojciec i przewiózł do rodzinnej wsi w okolicach Smoleńska. Pozostał tylko pomnik, obecnie zapomniany i zniszczony.

Ostatnia bitwa
Na internetowe informacje natrafił Dmitrij Orłow, który od lat interesuje się losami korpusu gen. Bułhakowa. Jednostkę ostatecznie rozbili Niemcy w lutym 1915 r. w Puszczy Augustowskiej, w okolicach Wołkusza, Bartnik, Starożyńców. Zginęło, według różnych szacunków, od 5 do 7 tysięcy żołnierzy. Wśród nich nie zabrakło Polaków, przymusowo wcielonych do armii carskiej. Dziś nie wiadomo, gdzie są ich mogiły.

Orłow poprosił stowarzyszenie o zorganizowanie rekonesansu. Uczestniczył w nim także Jurij Leonowicz, historyk z Litwy. Jak zapewniał przybysz z Moskwy, Rosjanie chcą teraz nakręcić film dokumentalny, a później będą zabiegać o postawienie w okolicach Wołkusza pomnika, poświęconego poległym. Ich zdaniem, odsłonięcie powinno nastąpić w setną rocznicę bitwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna