Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w Podlaskiem i w Polsce. Skąd do nas przyjeżdżają?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay
Liczba cudzoziemców legalnie pracujących i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce stale rośnie. Największy wzrost obserwowany jest w ostatnich czterech latach.

Według danych z końca sierpnia tego roku cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych jest 833 tys. Tymczasem 13 lat temu legalną pracę w Polsce miało 65 tys. obcokrajowców. Oznacza to 13-krotny wzrost liczby cudzoziemców.

- Największy wzrost jest zauważalny wśród obywateli Ukrainy. Ich liczba przez prawie 14 lat wzrosła aż 37-krotnie: z 16,4 tys. (w końcu 2008 roku) do 609,3 tys. (obecnie). Bardzo liczną grupą, zwłaszcza w województwie podlaskim są ubezpieczeni Białorusini. W analogicznym okresie lich liczba wzrosła z 4,2 tys. do ponad 62,2 tys. osób – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik ZUS w województwie podlaskiego.

Czytaj również:

Aktualnie w Podlaskiem legalnie pracuje prawie 20 tys. obywateli z zagranicznym pasportem.

- Najliczniejszą grupa są Białorusinie w liczbie 8,4 tys. Tuż za nimi znalazło się 8,2 tys. pracowników, którzy przyjechali z Ukrainy. Łącznie białostocki Oddział ZUS zarejestrował do ubezpieczeń 67 różnych narodowości. Najmniej liczne grupy to osoby z obywatelstwem lankijskim, tadżyckim, mongolskim czy marokańskim - wylicza Katarzyna Krupicka.

Większość cudzoziemców bo aż 65,8 proc., którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym w Polsce to mężczyźni. W populacji obcokrajowców dominują osoby w wieku 20-49 lat i stanowią ponad 84 proc.

Czytaj również:

- W porównaniu do ogółu ubezpieczonych, cudzoziemcy to głównie osoby młode. Prawie 60 proc. z nich stanowią pracownicy. Ich udział wśród ubezpieczonych cudzoziemców utrzymuje się na poziomie 57-61 proc. Natomiast udział cudzoziemców zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej utrzymuje się na poziomie 30-39 proc., a niemal trzy procent obcokrajowców prowadzi własną działalność gospodarczą - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Pracownicy cudzoziemscy legalnie zatrudnieni (zgłoszeni do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego) w podlaskich firmach - stan na 31.08.2021 r. (wybrane przykłady):












OBYWATELSTWOLICZBA PRACOWNIKÓW CUDZOZIEMSKICH
Białoruskie8 367
Ukraińskie 8 210
Rosyjskie 486
Gruzińskie 430
Filipińskie
417

Indonezyjskie

290

Litewskie

214

Włoskie

99

Kazachskie

70

Bangladeskie

64

Armeńskie

50

Afgańskie, Wietnamskie

po 20

Amerykańskie

19

Zimbabwe

17

Chorwackie, Irlandzkie, Izraelskie, Lankijskie, Libijskie, Macedońskie, Marokańskie, Mongolskie

po 3

Największą dynamikę wzrostu liczby ubezpieczonych cudzoziemców ZUS odnotował w takich branżach jak:

  • budownictwo,
  • transport
  • gospodarka magazynowa
  • działalności w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (czyli m.in. agencje pracy tymczasowej, usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni).

Czytaj również:

Dodajmy, że w 2020 roku przeciętne miesięczne zarobki, od których cudzoziemcy odprowadzili składkę była o 22 proc. niższa od przeciętnej miesięcznej podstawy dla ogółu ubezpieczonych w ZUS:

  • wynagrodzenie obcokrajowa wynosiło 3 200 zł
  • wynagrodzenie dla ogółu ubezpieczonych - 4 100 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna