Pracujących emerytów coraz więcej. Dłużej aktywne są kobiety
- Każdy dodatkowy rok pracy to dla osoby, która nie pobiera świadczenia, to dodatkowe składki i około 10 proc. wyższa emerytura - tłumaczy Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Emeryt, który osiągną powszechny wiek emerytalny - czyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat mężczyzn - i spełni wszelkie warunki do otrzymywania emerytury, jeżeli w dalszym ciągu będzie chciał pracować, może zarabiać bez żadnych ograniczeń. Nie interesują go żadne limity i progi. Te obowiązują tzw. wcześniejszych emerytów i rencistów.
Czytaj też:
Dorabiają osoby o niskich czy wysokich emeryturach? Takich danych nie ma. Wiadomo, że wśród aktywnych zawodowo seniorów przeważają kobiety (stanowiły 57,8 proc. zatrudnionych seniorów) i osoby pracujące na umowę o pracę (39,1 proc. ogółu tej zbiorowości; 29,3 proc. stanowiły osoby prowadzące pozarolniczą działalność, a co 4. zatrudniony na umowach zlecenie).
Średni wiek pracujących emerytów to 67 lat i 3 miesiące.
- Pomocy lekarskiej w zakresie zaburzeń różnych chorób wieku starczego najczęściej potrzebują pacjenci w wieku 75 plus, 80 plus. Osoby w wieku 60-65 są absolutnie sprawne zarówno w zakresie fizycznym jak i psychicznym. Obserwujemy, że aktywność i spełnienie zawodowe daje poczucie sprawczości, bycia potrzebnym, wprowadza dyscyplinę, która pozwala dobrze funkcjonować w społeczeństwie, wydłuża funkcjonowanie poznawcze, działa ochronnie przed pojawieniem się chorób na przykład neurozwyrodnieniowych czy objawów chorób związanych z otępieniem - podkreśla dr Katarzyna Klimiuk z Poradni Geriatrycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Opieka zdrowotna, handel i naprawa aut. W tych branżach seniorzy pracują po 60-tce
Podlascy seniorzy należą do grona "średniozapracowanych" zawodowo - przynajmniej oficjalnie.
- W województwie podlaskim w 2018 roku na tysiąc seniorów z prawem do emerytury 110 w dalszym ciągu kontynuowało zatrudnienie (11 proc. - przyp. red.). W 2023 roku liczba aktywnych zawodowo emerytów z prawem do świadczenia wzrosła i wynosi 121 osób (12,1 proc.) na każdy tysiąc emerytów w regionie – informuje Katarzyna Krupicka.
W tym samy okresie w kraju liczba ta wzrosła ze 131 do 136. Najwięcej pracujących seniorów z prawem do emerytury - podlegających chociaż ubezpieczeniu zdrowotnemu - zamieszkuje:
- woj. mazowieckie (16,3 proc.),
- wielkopolskie (15,2 proc.)
- oraz śląskie i dolnośląskie (po 14,8 proc.).
Najrzadziej na kontynuację zatrudnienia decydują się mieszkańcy woj. podkarpackiego (8,9 proc.).
Warto przeczytać:Seniorom trzeba pokazać, że mogą być bardzo przydatni
W jakich branżach najchętniej pracują polscy emeryci? W skrócie: w usługach. Jak podał właśnie ZUS, najwięcej pracujących emerytów zatrudnianych jest w sektorze opieka zdrowotna i pomoc społeczna (15,6 proc.). W dalszej kolejności to działalność związana z handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów samochodowych i motocykli (13,6 proc.).
Coraz więcej seniorów pracuje. Ekonomista: "Emerytury są niskie. Muszą dorabiać"
W latach 2018-2023 r. liczba aktywnych zawodowo seniorów w Polsce wzrosła z 747 tys. do 854 tys., a więc o 14,3 proc. (o 107 tys.).
Zdaniem ekonomisty, prof. Roberta Ciborowskiego z UwB powodów jest wiele. Rosnąca przeciętna długość życia wraz z poprawą jego jakości (dobra kondycja psychofizyczna osób starszych) to tylko część z nich.
- Stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia, mamy coraz niższy. Większość emerytów po prostu musi dorabiać - zwraca uwagę prof. Ciborowski.
W 2020 r. stopa zastąpienia wynosiła jedynie 42,4 proc., a w 2060 r. - według szacunków Komisji Europejskiej - spadnie do zaledwie 25 proc.
Zobacz także:
Niższe świadczenia dla przyszłych emerytów to efekt złych prognoz demograficznych. Społeczeństwo się starzeje. Przed 2070 r. do 65 proc. wzrośnie liczba osób na emeryturze w stosunku do liczby osób w wieku produkcyjnym.
- Już mamy kłopoty na rynku pracy. W wielu branżach jest mało chętnych. Emeryci to doświadczenie, umiejętności, wiedza, punktualność. To w zestawieniu z postawa roszczeniową pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy, sprawia, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby w zaawansowanym wieku - kwituje ekonomista.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?