MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjska inwazja skurczy w tym roku ukraińską gospodarkę o 45 procent

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Gospodarka Ukrainy, rosyjska ekonomia i PKB zagrożone skutkami wojny. Zdjęcie ilustracyjne.
Gospodarka Ukrainy, rosyjska ekonomia i PKB zagrożone skutkami wojny. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com
Szacuje się, że w konsekwencji inwazji Rosji gospodarka Ukrainy skurczy się w tym roku o 45,1 proc., chociaż skala strat będzie zależeć od czasu trwania i intensywności wojny. Uderzona bezprecedensowymi sankcjami rosyjska gospodarka już pogrążyła się w głębokiej recesji, a PKB Rosji w 2022 roku spadnie o 11,2 procent z powodu obostrzeń finansowych, jakie nałożyły Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy na rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe i inne instytucje.

Przewiduje się, że gospodarka regionalna skurczy się w tym roku o 4,1 procent, wbrew przedwojennym prognozom wzrostu o 3 procent, ponieważ wstrząsy gospodarcze wywołane wojną potęgują trwające skutki pandemii COVID-19. Byłby to dwukrotnie większy spadek, niż ten wywołany pandemią w 2020 roku.

"Wielkość kryzysu humanitarnego wywołanego przez wojnę jest oszałamiająca. Rosyjska inwazja zadała ogromny cios gospodarce Ukrainy i spowodowała ogromne szkody w infrastrukturze" – powiedziała Anna Bjerde, wiceprezes Banku Światowego regionu Europy i Azji Środkowej. - Ukraina potrzebuje natychmiastowego, ogromnego wsparcia finansowego, ponieważ walczy o utrzymanie gospodarki, a rząd działa, by wspierać obywateli Ukrainy, którzy cierpią i próbują radzić sobie w ekstremalnej sytuacji -dodała.

Wojna przyczyniła się do narastających obaw o gwałtowne globalne spowolnienie gospodarki, wzrost inflacji i zadłużenia oraz zwiększenie poziomu ubóstwa. Skutki gospodarcze odbiły się echem na wielu płaszczyznach, w tym na rynkach towarowych i finansowych, powiązaniach handlowych i migracyjnych oraz w niekorzystnym wpływie na zaufanie.

[poloecany]22871965[/polecany]

Wojna uderza również mocno w nowo powstałe i rozwijające się gospodarki Europy oraz Azji Środkowej, regiony, które już w tym roku czekało spowolnienie gospodarcze z powodu trwających skutków pandemii. Poza Rosją i Ukrainą przewiduje się, że w tym roku w recesje popadną Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan.

- Wojna na Ukrainie i pandemia po raz kolejny pokazały, że kryzysy mogą spowodować rozległe szkody gospodarcze – powiedział Asli Demirgüç-Kunt, główny ekonomista Banku Światowego dla Europy i Azji Środkowej.

Głęboki kryzys humanitarny wywołany wojną był najbardziej wyraźnym i będzie prawdopodobnie jednym z najtrwalszych śladów konfliktu. Przewiduje się, że fala uchodźców z Ukrainy do krajów sąsiednich przyćmi poprzednie kryzysy. Bank Światowy przygotowuje programy wsparcia operacyjnego dla krajów sąsiednich w celu zaspokojenia zwiększonych potrzeb finansowych związanych z przepływami uchodźców.

Wywołany wojną wzrost światowych cen ropy służy również podkreśleniu potrzeby bezpieczeństwa energetycznego poprzez zwiększenie dostaw energii ze źródeł odnawialnych oraz intensyfikację projektowania i wdrażania środków efektywności energetycznej na dużą skalę.

Grupa Banku Światowego podejmuje szybkie działania na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, Grupa Bankowa uruchomiła awaryjny pakiet finansowania w wysokości 925 milionów dolarów na wsparcie dla Kijowa. Wsparcie to zostanie przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników szpitali, emerytur dla osób starszych oraz programów socjalnych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Szybkie finansowanie jest częścią pakietu wsparcia o wartości 3 miliardów dolarów, który Grupa Bankowa przygotowuje dla Ukrainy w nadchodzących miesiącach. Inwazja spowodowała już największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Grupa Bankowa zastanawia się, jak wspierać uchodźców w krajach przyjmujących.

Źródło: worldbank.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rosyjska inwazja skurczy w tym roku ukraińską gospodarkę o 45 procent - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna