Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rotawirus. Grypa nie ta

Urszula Ludwiczak [email protected]
Grypę można leczyć, ale lepiej jej zapobiegać: dobrą dietą, myciem rąk, wietrzeniem mieszkania...
Grypę można leczyć, ale lepiej jej zapobiegać: dobrą dietą, myciem rąk, wietrzeniem mieszkania...
Rotawirus. Dowiedz się więcej na ten temat.

Biegunka, wymioty, ogólne osłabienie, a do tego często temperatura. To nie tylko objawy zatrucia pokarmowego, ale też zarażenia tzw. rotawirusami, które często nazywane jest grypą żołądkową czy jelitową. Ale rotawirusy to nie jedyne "zarazki" z jakimi mamy do czynienia.

Rotawirusy najczęściej atakują małe dzieci. Gdy maluch zaczyna wymiotować i ma biegunkę, bardzo szybko może się odwodnić i znaleźć w szpitalu. Wirus jest bardzo zaraźliwy, bywa że gdy zachoruje jedno dziecko w przedszkolu, bardzo szybko podobne objawy ma cała grupa.

- W grupie przedszkolnej mojego synka na grypę żołądkową zachorował najpierw jeden chłopiec - opowiada Adam Jakimiec, tata czteroletniego Kuby. - Po kilku dniach chorowało kilkanaścioro dzieci. Także mój Kuba. Na szczęście, obyło się bez poważniejszych powikłań.

Ale lekarze zaznaczają, że rotawirusy atakują nie tylko najmłodszych.
- Nasz Kuba wyzdrowiał po paru dniach, ale niestety, wirusy przeniosły się na nas, rodziców - opowiada pan Adam.

Rotawirusy to nie jedyne wirusy, z jakimi mamy do czynienia. Objawy przeziębienia mogą wywołać też rinowirusy, wirusy paragrypy, koronawirusy, adenowirusy, wirusy coxackie. Prawdziwą grypę wywołuje natomiast wirus grypy typu A.

To, z jakim wirusem mamy do czynienia, mogą wyjaśnić tylko badania. A te są często zbyt drogie, aby je zlecać. A jako że większość przeziębień i grypę leczy się podobnie - objawowo, dlatego nie zawsze konieczne jest poznanie przyczyny choroby.

Wszystkim wirusom wywołującym objawy przeziębienia czy grypy (także tej żołądkowej) można zapobiegać w jeden sposób - zachowując podstawowe zasady higieny. Częste mycie rąk, unikanie dużych skupisk ludzkich, zdrowa dieta i częste wietrzenie mieszkania powinny pomóc w tym, aby nie zachorować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna