Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rower miejski w Łomży. ŁoKeRem po mieście? Już za trzy miesiące!

(JBa)
System roweru miejskiego, pozwalający na bezobsługowe wypożyczenie rowerów w mieście ma promować ekologiczne środki transportu, zmniejszyć emisję spalin i stać się uzupełnieniem transportu zbiorowego.
System roweru miejskiego, pozwalający na bezobsługowe wypożyczenie rowerów w mieście ma promować ekologiczne środki transportu, zmniejszyć emisję spalin i stać się uzupełnieniem transportu zbiorowego. Wojciech Jakubicz
Uruchomienie systemu komunikacji rowerowej w mieście - tzw. ŁoKeRów, planują władze Łomży. Aby wprowadzić nową formę rekreacji trzeba wygospodarować w tegorocznym budżecie 160 tys. zł.

Początkowo, w ramach pilotażu, na 5 miesięcy mają zostać utworzone trzy stacje z 20 rowerami, z obsługą klienta, serwisem i alokacją rowerów pomiędzy stacjami. Korzystanie z systemu ma być proste, a pierwszy kwadrans jazdy - bezpłatny.

Miasto ma pokryć uruchomienie trzech stacji, zaś kolejne ufundują partnerzy projektu - spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy i miejskie spółki.

Zobacz też Dom pomocy społecznej "Kalina" w Suwałkach. Chorzy mają 5 km do parkingu

- Przedsiębiorcy chętnie przyłączyli się do projektu. Gdyby miasto miało zrealizować go samodzielnie, wydalibyśmy pewnie pół mln zł - wyjaśnia Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. I zapewnia, że więcej o projekcie opowie po dopięciu szczegółów z partnerami.

„ŁoKeR” ma pojawić się pod koniec kwietnia, przed długim weekendem majowym. O ile radni zgodzą się przesunąć pieniądze z puli przeznaczonej na oczyszczanie miasta i zimowe utrzymanie ulic. Temat będzie poruszany na najbliższej sesji.

Zobacz też 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Świętowanie będzie huczne: pomnik, turniej rycerski, koncerty (zdjęcia)

System roweru miejskiego, pozwalający na bezobsługowe wypożyczenie rowerów w mieście ma promować ekologiczne środki transportu, zmniejszyć emisję spalin i stać się uzupełnieniem transportu zbiorowego.

Gdy od roweru odpadnie pedał, trudno o szybkie rozwiązanie. Najszybciej jest odstawić rower do najbliższej stacji i wybrać następny. A co zrobić, gdy śpieszymy się, a najbliższa stacja jest daleko? Tego rodzaju problemy są chyba największą bolączką systemu.Warto też pamiętać o regulaminie korzystania z rowerów miejskich. Każdą awarię należy zgłosić: "Klient zobowiązany jest do niezwłocznego zgłoszenia problemu do BOK BiKeR i odstawienia roweru do najbliższej Stacji BiKeR". Innymi słowy, za każdy razem, gdy coś się zepsuje, powinniśmy to zgłosić telefonicznie do centrali BiKeR. Nikt nie powie, że jest to wygodne rozwiązanie.

BIKER: Co najczęściej psuje się w rowerach miejskich? (zdjęcia)

Magazyn Informacyjny 25.01.2018. Studniówki, zamiast mandatu - eskorta na porodówkę, gołoledź w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna