Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rower to też pojazd, jadący nim musi dostosować się do przepisów

MARTA ZALEWSKA (PS), www.pomorska.pl
Rowerzysta Radek Słowik: - Zawsze przed "zebrą” zsiadam z roweru i prowadzę go. Innym radzę to samo.
Rowerzysta Radek Słowik: - Zawsze przed "zebrą” zsiadam z roweru i prowadzę go. Innym radzę to samo. Fot. Paweł Skraba, www.pomorska.pl
- Rowerzyści łamiący przepisy ruchu drogowego są istną plagą! - skarży się Radosław Słowik, zagorzały cyklista.

Radka, tak jak wielu mieszkańców Grudziądza i okolic, ładna pogoda często "wyciąga" z domu na rowery.

Nie wszyscy znają obowiązujące ich przepisy. To jedna z przyczyn wypadków i kolizji z udziałem cyklistów. A tych w minionym półroczu nie brakowało.

- Zanotowaliśmy ponad 30 takich zdarzeń - mówi asp. Grzegorz Kalinowski. - Najczęstszą przyczyną była nieznajomość przepisów prawa i złe oznakowanie rowerów.
Wielu z tych sytuacji można było uniknąć. Oto kilka rad , które warto poznać przed wyruszeniem na przejażdżkę.

Przed wyprawą
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy rower ma podstawowe wyposażenie. - Każdy pojazd musi posiadać światło barwy białej z przodu, zaś z tyłu - czerwone świecące i odblaskowe - wyjaśnia asp. Kalinowski. Dodatkowo rower musi być wyposażony w sprawny hamulec i dzwonek. Dla bezpieczeństwa dobrze zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, kask i ochraniacze na kolana oraz łokcie.

Przed dłuższą wycieczką warto kupić również silikonowe siodełko i rękawiczki ochronne. - Nie są drogie, kosztują już od 20 zł ,a naprawdę zwiększają komfort jazdy - wyjaśnia Janusz Sadziński ze sklepu rowerowego.

Ścieżką bezpieczniej
Najlepszym miejscem do jazdy jest ścieżka rowerowa. Na niej rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie. Dozwolona jest tam jazda w grupie, a nie jak na ulicy - w kolumnie.

W przypadku skrzyżowania traktu dla cyklistów z drogą, jednoślad ma pierwszeństwo przed samochodem. Jednak gdy ścieżka się kończy, rowerzysta zobowiązany jest do poruszania się po prawej stronie jezdni.

W wyjątkowych sytuacjach (kiedy dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h) rowerzysta może jechać po chodniku, który ma więcej niż 2 m. Tam gdzie piesi, poruszać się na dwóch kółkach mogą także dzieci do 10. roku życia i ich opiekunowie. Młodzież do 18 lat , aby jeździć jednośladem (już tylko po ulicy) musi wyrobić sobie kartę rowerową. Nie wymaga się jej od osób pełnoletnich.

Nie są bezkarni
Na cyklistów łamiących przepisy ruchu drogowego czekają mandaty. Brak obowiązkowego wyposażenia roweru kosztuje od 20 do nawet 500 zł! 100 złotych straci ten, kto przejedzie jednośladem przez przejście dla pieszych lub po chodniku. Tyle samo zapłaci osoba, która zamiast poruszać się w kolumnie, jedzie obok swojego kolegi.

Wciąż wiele osób uważa, że na jednoślad wolno wsiadać po spożyciu alkoholu. To błąd.
- Zatrzymanemu rowerzyście "pod wpływem" grozi mandat i utrata prawa jazdy. - ostrzega asp. Kalinowski.

"Śmiałków" jednak nie brakuje. Tylko w czerwcu policjanci zatrzymali 14 nietrzeźwych rowerzystów i 5 po spożyciu alkoholu.

- Bądźmy rozsądni, tu chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo - apeluje Radosław Słowik, który bardzo często jeździ rowerem.

Źródło: Jak wyposażyć rower i jak jechać, by dotrzeć do celu? - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna