Spis treści
Trasy rowerowe w woj. warmińsko-mazurskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. warmińsko-mazurskim, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 14 września w woj. warmińsko-mazurskim ma być od 16°C do 21°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 28% do 49%. W niedzielę 15 września w woj. warmińsko-mazurskim ma być od 13°C do 20°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 15% do 39%.
🚲 Trasa rowerowa: Łukszty - Szlak w Krainie Bizonów (czerwony) - Łukszty
- Początek trasy: Tolkmicko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 56,72 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podjazdów: 306 m
- Suma zjazdów: 306 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Pelipek
Łukszty - Szlak w Krainie Bizonów (czerwony) - Szlak w Dolinie Rzeki Wąskiej (żółty) - Szlak wśród Gór i Lasów (niebieski) - Łukszty
Trasa głównie po nawierzchni asfaltowej, ale zdarzają się odcinki szutrowe, kamienne i piaskowe, w związku z tym nie nadaje się na typowy rower szosowy.
Wielkie brawa za oznakowanie szlaku "W Krainie Bizonów", nie da rady się zgubić :)
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Nad największe jezioro w Polsce - Śniardwy.
- Początek trasy: Ryn
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 19,63 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 45 min.
- Przewyższenia: 23 m
- Suma podjazdów: 50 m
- Suma zjazdów: 69 m
Trasę dla rowerzystów poleca Lemur36
Będąc na Mazurach nie sposób nie zobaczyć największego jeziora w Polsce - Śniardwy.
Jest to jezioro polodowcowe. Lustro wody jest na wysokości 116 m n.p.m., zaś jego głębia wynosi do 23,4 m.
Najtragiczniejszym dniem w dziejach żeglugi na jeziorach Śniardwy oraz Mikołajskim był 21 sierpnia 2007, kiedy to wiejący silny wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Kataklizm trwał tylko 10 min.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Bieńkowo na przełaj
- Początek trasy: Elbląg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 169,03 km
- Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 39 min.
- Przewyższenia: 197 m
- Suma podjazdów: 938 m
- Suma zjazdów: 910 m
Max_c74 poleca tę trasę rowerzystom
Wycieczka rowerowa na koniec świata. Trasa prowadzi przez Wysoczyznę Elbląską do Braniewa. Tu właściwie rozpoczyna się właściwa wycieczka, której celem był: opuszczony kościół i cerkiew w Pęciszewie oraz dwory w miejscowości Zagaje i Piele. Po drodze sporo pięknych widoków. Polecam tą trasę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Koniec świata - Stara Pasłęka
- Początek trasy: Elbląg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 122,71 km
- Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 148 m
- Suma podjazdów: 683 m
- Suma zjazdów: 618 m
Trasę dla rowerzystów poleca Max_c74
Wycieczka rowerowa na koniec świata. Tym razem odwiedziliśmy Starą Pasłękę. Trasa jest bardzo malownicza i prowadzi w większości po bezdrożach. Po drodze sporo ciekawych miejsc i pięknych widoków. Odwiedziliśmy: starą cegielnie w Suchaczu, Frombork, Różaniec, Ujście, Starą i Nową Pasłękę oraz Braniewo. Polecam tą wycieczkę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Warnija - Szlakami Warmii - dystans długi
- Początek trasy: Dobre Miasto
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 160 km
- Czas trwania wyprawy: 10 godz.
- Przewyższenia: 137 m
- Suma podjazdów: 1 074 m
- Suma zjazdów: 1 076 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Harnas81
Długi dystans maratonu rowerowego "Warnija - Szlakami Warmii"
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Mazury zachodnie vol.2
- Początek trasy: Elbląg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 137,35 km
- Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 26 min.
- Przewyższenia: 96 m
- Suma podjazdów: 1 046 m
- Suma zjazdów: 1 068 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Max_c74
To był pracowity dzień na kołach. Sporo ciekawych miejsc na trasie Elbląg-Orneta (oprócz cmentarzyska Gotów wszystkie zaplanowane punkty odnalezione). Powrót to już inna bajka, właściwie cała droga z Ornety do Elbląga pod wiatr (górek też nie brakowało). Dojechałem na resztkach sił i cieszyłem się, że zdążyłem z zapasem 10 min na pociąg. Na powrót do Gdyni na kołach nikt by mnie nie namówił.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Mazury 2018
- Początek trasy: Dobre Miasto
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 375,57 km
- Czas trwania wyprawy: 69 godz. i 3 min.
- Przewyższenia: 128 m
- Suma podjazdów: 2 192 m
- Suma zjazdów: 2 186 m
Rowerzystom trasę poleca Maciejkicior87
Trasa swój początek, jak i koniec ma przy stacji PKP w Olsztynie. Po przejechaniu pod Wysoką Bramą, udajemy się pod XIV w. zamek Kapituły Warmińskiej, który między innymi pełnił funkcje obronne. Następnie opuszczamy Olsztyn i przez Klebark Wielki, Rasząg, Grabowo i wiele innych małych miejscowości, docieramy do Mrągowa. Jadąc w kierunku tego miasta, mijamy winnice oraz liczne jeziora w tym Czos, nad którym leży Mrągowo. W jego obrębie znajdziemy wyciąg narciarski, amfiteatr czy dawne ośrodki wypoczynkowe, obecnie będące w gruzach.
Przez Czerwonki, Probark docieramy do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Mikołajek. Pierwotny plan zakładał, by do miejscowości Wierzba, przez jezioro Mikołajskie, przepłynąć promem. Jednak wycieczka po mazurach odbywała się w maju, w którym to prom z przyczyn technicznych nie kursował. Sytuacja ta spowodowała zmianę planów i kierowanie się w stronę miejscowości Ruciane-Nida a następnie Wejsuny i Niedźwiedzi Róg. Mijając pola namiotowe, drogami żwirowymi docieramy do "tarasu widokowego" na półwyspie Szeroki Ostrów, znajdującym się nad jeziorem Śniardwy. Drogami żwirowymi, wzdłuż jezior Tyrkło, Buwełno, Wojnowo, Niegocin, docieramy do Giżycka, w którym można zwiedzić Twierdzę Boyen. Kolejnymi ciekawymi miejscami na trasie jest Wilczy Szaniec, czyli kwatera główna Adolfa Hitlera, znajdująca się w miejscowości Gierłoż, Kętrzyn( zamek krzyżacki z drugiej połowy XIV w.) i Świętą Lipkę( Sanktuarium Maryjne). Z niej przez Jeziorany, Gradki i Tuławki, wracamy na stację PKP Olsztyn Główny.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Pochylnie Kanału Elbląskiego z roweru
- Początek trasy: Elbląg
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 82,82 km
- Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 22 min.
- Przewyższenia: 129 m
- Suma podjazdów: 431 m
- Suma zjazdów: 432 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Żuławy to piękny region, obfity w różnego rodzaju zabudowania, które swój rozwój zapewniają osadnictwu holenderskiemu. Wybierając się na wycieczkę nadal można tu spotkać wiele pięknie rzeźbionych drewnianych domów, ceglanych kościołów, bądź ich ruin, a także starych cmentarzy mennonickich. Podczas naszej całodziennej wyprawy udało nam się zobaczyć każde z osobna, jednak głównym celem wycieczki były unikatowe w skali światowej zabytki hydrotechniczne. Mowa oczywiście o pochylniach na Kanale Elbląskim. Trasa choć wydaje się długa, pokona każdy średniozaawansowany rowerzysta. Poza tym zawsze rozłożyć ją można na cały dzień, bądź weekend.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Wydminy - Orzysz - Bemowo Piskie - Ełk - Wydminy
- Początek trasy: Węgorzewo
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 104,73 km
- Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 44 min.
- Przewyższenia: 173 m
- Suma podjazdów: 3 385 m
- Suma zjazdów: 3 378 m
Sawze poleca tę trasę rowerzystom
105 km. Trasa dosyć trudna zwłaszcza podczas upału. Dużo ładnych widoków po drodze.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Rajd po kilku starych cmentarzach dla Stowarzyszenia "Kochamy Żuławy"
- Początek trasy: Elbląg
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 88,02 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 53 min.
- Przewyższenia: 33 m
- Suma podjazdów: 260 m
- Suma zjazdów: 270 m
Arturbike poleca tę trasę rowerzystom
Po raz kolejny dołączyłem do akcji Żuławskie Światło Pamięci, którego organizatorem jest SKŻ. W tym roku dołączyła do mnie Kasia z Tczewa i wspólnie odwiedziliśmy sześć z kilkunastu starych, zapomnianych cmentarzy, a konkretnie koncentrowaliśmy się na cmentarzach mennonickich i ewangelickich. Cmentarze katolickie, te równie "stare" odwiedzane są codziennie i tu nie ma co się rozczulać.
Około godziny ósmej ruszyliśmy na szlaku w Elblągu i zakończyliśmy nasz rajd w Tczewie.
Pogoda co prawda jesienna, szaruga i ogromne zachmurzenie niosło za sobą ryzyko całkiem przyzwoite zmoczenia. Ale udało się nam dotrzeć do mety "na sucho".
Trasa co prawda "one way" ale spokojnie można trochę inną dróżką wrócić do Elbląga i zatoczyć całkiem fajne kółeczko, a na liczniku będzie zarejestrowane około 200 km.
W okresie letnim, któregoś weekendu, kiedy to dzień będzie dłuższy na pewno zbiorę ekipę i ruszymy na szlak.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Wycieczka rowerowa - jak się przygotować?
Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego pamiętaj, by zadbać o swój jednoślad. Przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Można samodzielnie dbać o sprzęt, lub oddać go w ręce specjalistów. W serwisach rowerowych oferowane są kompleksowe usługi serwisowe.
Im lepiej będziesz dbać o rower, tym dłużej Ci on posłuży. Poza tym dobry stan techniczny przekłada się na bezpieczną jazdę. Jest to więc bardzo istotne.
Co najmniej raz na rok powinno się sprawdzić:
- napęd, przerzutki, linki, hamulce
- koła
- łańcuch
Wydawałoby się, że dbanie o rower to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz odpowiednio dbać o swój jednoślad, potrzebny jest szereg czynności. Jednak na pewno przełoży się to na komfort jazdy oraz długotrwałą sprawność roweru.
Jeśli zadbałeś już o rower, pozostało Ci jedynie zaplanowanie trasy i można ruszać w drogę!
Co wziąć na rower?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Gdzie na rower w woj. warmińsko-mazurskim?
W woj. warmińsko-mazurskim znaleźć możecie jedne z najciekawszych tras rowerowych w Polsce.
Przez region przebiega odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, liczący 397 km. Trasa poprowadzi was wśród najpiękniejszych zamków Warmii, od Elbląga, przez Frombork, Braniewo, Pieniężno, aż do Bartoszyc i Sępopola. Być może najciekawszy jest zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, gdzie Mikołaj Kopernik opracował zręby swojej teorii o ruchu planet wokół słońca.
Mazury to Kraina Tysiąca Jezior i warto wybrać się na wycieczkę wokół niektórych z nich. To okazja, by podziwiać z siodełka piękną przyrodę regionu i cieszyć oczy widokiem rozległych słodkich wód. Możecie zaplanować rowerowy weekend na Mazurach i spróbować okrążyć najsłynniejsze jeziora. Trasa rowerowa wokół Jeziora Mamry liczy ok. 50 km, a wokół Jeziora Śniardwy aż 100 km.
Kiedy znudzą wam się jeziora, możecie odwiedzić niezwykłe zabytki, których w woj. warmińsko-mazurskim nie brakuje, nie licząc nawet zamków. Na turystów czeka Święta Lipka z pięknym sanktuarium, w którym codziennie odgrywane są koncerty organowe. Miłośnicy II wojny światowej koniecznie powinni zwiedzić Wilczy Szaniec, rozległy kompleks zrujnowanych bunkrów, w których Hitler urządził jedną ze swoich kwater głównych w czasie II wojny światowej. Amatorzy niecodziennych przygód mogą wybrać się w rejs statkiem po trawie, który umożliwia specjalna pochylnia w Buczyńcu na Kanale Elbląskim.
Z dziećmi warto wybrać się do Kosewa Górnego, gdzie w zagrodzie stacji badawczej Instytutu Parazytologii PAN można oglądać z bliska daniele i muflony, pasące się swobodnie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?