Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozczytane Podlaskie. W ramach akcji zainaugurowanej w CEN dla dzieci czytali m.in. marszałek i wojewoda podlaski

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Podczas inauguracji tegorocznej edycji akcji Rozczytane Podlasie goście czytali książki Tomasza Samojlika
Podczas inauguracji tegorocznej edycji akcji Rozczytane Podlasie goście czytali książki Tomasza Samojlika Urszula Łobaczewska
W poniedziałek, 29 maja w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zainaugurowano kolejną, trzecią już edycję akcji "Rozczytane Podlaskie". Do czytania dzieci zachęcali m.in. pracownicy instytucji kultury, przedstawiciele mediów, urzędnicy, przedstawiciele służb mundurowych i duchowni. Oni też odczytali fragmenty książek Tomasza Samojlika - serii o Żubrze Pompiku oraz powieści "Bercia i Orson".

Wśród czytających byli m.in. marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, czy wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

- To jest wspaniała akcja, która namawia i promuje nie tylko czytelnictwo, ale też pokazuje jak wspaniałym regionem jest województwo podlaskie - zapewnił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. - Ta książka, którą dziś będziemy czytali bardzo dużo mówi o naszym regionie, o takim zwierzęciu, które jest bardzo sławne, z którego słynie nasze województwo - o żubrze. Chciałbym, żeby to nie był tydzień czytania, a miesiąc czytania. Ja się wychowałem na książkach, a teraz czytam tylko i wyłącznie komentarze - z racji mojego zawodu. Czytajcie książki. To jest coś wspaniałego, to jest naprawdę niezwykłe przeżycie. To kreuje was jako młodych ludzi i pokazuje, że jest coś innego niż telefon i komputer.

O pozytywnej roli książek wypowiedział się również wiceminister Dariusz Piontkowski.

- Nie wiem czy pamiętacie jak wam rodzice albo dziadkowie czytali ksiązeczki i bajki, które lubiliście - zwrócił się do zgromadzonych w CEN dzieci Dariusz Piontkowski. - Większość z was teraz pewnie czyta już samodzielnie, więc życzę wam aby te lektury były ciekawe, żebyście chcieli czytać. Żeby nie tylko bibliotekarze, ale wszyscy nauczyciele zachęcali was do czytania.

Piontkowski podziękował też obecnemu na spotkaniu autorowi serii o Pompiku - Tomaszowi Samojlikowi, ale też wszystkim autorom książek. Zapewnił, że to właśnie oni dostarczają nam przemyśleń i ciekawych treści, dzięki którym warto te książki czytać. I to nie tylko dzisiaj, czy w tym tygodniu, ale przez całe życie. Bo czytanie rozwija.

- Przed nami za chwilę poważny egzamin, bo będziemy musieli przeczytać po fragmencie książki pana Samojlika - stwierdził Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. - Książki trzeba promować, trzeba promować czytelnictwo. Książka na pewno jest rzeczą pożyteczną i wzbogacającą nas.

Paszkowski zażartował, że sam wychowywał się w czasach bez internetu, co pewnie ciężko dzisiejszej młodzieży zrozumieć. Zapewnił, że obcowanie z książką to coś bardzo ważnego i wzbogacającego. Zachęcił, żeby młodzi czytelnictwo traktowali nie tylko jako rzecz, która jest nakazana, ale również żeby po książkę sięgali w tych momentach gdy mają czas i chcą miło i pożytecznie go spędzić.

Żubr Pompik powstał z... dwóch ziemniaków!

Sam autor był poruszony publicznym odczytaniem jego książek. Zapewnił, że już myśli o audiobooku z udziałem wszystkich zaproszonych gości. Z wykształcenia i zawodu jest biologiem, od 2002 pracuje w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Z wyboru jest pisarzem, rysownikiem i twórcą komiksów. Podczas spotkania w CEN dodał, że jest też miłośnikiem koszykówki i naleśników, czym wzbudził ogólną radość na sali - głównie wśród zaproszonych dzieci. Opowiedział również o tym, jak narodził się Żubr Pompik.

- To wszystko zaczęło się 17 lat temu, kiedy na świat przyszły moje dzieci - zapewnił Tomasz Samojlik. - Jako naukowiec chciałem im opowiadać o tym, czego sam się dowiadywałem. Przede wszystkim chciałem im opowiadać o żubrze, który jest głównym gatunkiem kojarzonym z Podlasiem, z Puszczą Białowieską.

Wszystko szło dobrze, autor wymyślił sobie Żubra Pompika, który przeżywa różne przygody w Puszczy Białowieskiej. Dzięki nim, jego dzieci mogły się dowiedzieć kto w Puszczy Białowieskiej mieszka, jakie są tam gatunki roślin, co się dzieje w najgłębszych zakątkach tej puszczy - co w trawie piszczy, co w dziuplach huczy i co w krzakach trzeszczy.

- Ale moje dzieci chciały zobaczyć jak Pompik wygląda - zdradził autor. - To bardzo trudne do narysowania zwierzę. W ogóle zwierzęta rysuje się dość trudno, bo ich nogi zginają się nie w tę stronę, w którą się człowiek spodziewa. Uparłem się, że narysuję moim dzieciom żubra. I po wielu wieczorach wpadłem na proste, acz genialne rozwiązanie. Opowiadałem dzieciom o Pompiku, wziąłem kartkę i narysowałem ziemniaczka. I wiedziałem, że jestem na dobrym tropie. Dorysowałem do tego ziemniaczka drugiego ziemniaczka, a później już poszło...

Akcja potrwa cały tydzień

Podczas spotkania wyróżniono również wyjątkowe, rozczytane dzieci z 10 podlaskich szkół. Wzięły one udział w konkursie Wielka Liga Czytelnicza. Uczniowie zdobyli tytuły Mistrzów Polski w Czytelnictwie. Co warte podkreślenie, uczniowie z SP nr 50 zdobyli największą ilość punktów w całej Polsce.

Podczas imprezy można też było obejrzeć inscenizację pt. "Umarły las" na podstawie książki Tomasza Samojlika i Adama Wajraka w wykonaniu uczniów z SP nr 45 w Białymstoku.

Akcja Rozczytane Podlaskie wpisuje się w XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom ph. "Książka to ogród", który trwa od 29 maja do 2 czerwca. W jej ramach nauczyciele bibliotekarze szkolni zapraszają do głośnego czytania gości z zewnętrznych instytucji, rodziców, seniorów oraz kadrę szkół - dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji, woźnych itd. Czytane będą przede wszystkim książki Tomasza Samojlika znajdujące się w zbiorach bibliotek oraz inne tytyły regionalnych autorów.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozczytane Podlaskie. W ramach akcji zainaugurowanej w CEN dla dzieci czytali m.in. marszałek i wojewoda podlaski - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna