Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczenie PIT 2020. O czym emeryci i renciści powinni pamiętać?

opr. (AM)
Od tego roku emeryci i renciści z nadpłatą podatku inaczej rozliczają PIT. Jeśli otrzymałeś od organu rentowego PIT-11A zamiast PIT40-A – z tej informacji dowiedz się, co powinieneś zrobić.

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, jeśli emeryt lub rencista otrzymał w tym roku zamiast PIT-40A otrzymał PIT-11A, może:

  • złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, jeśli chcesz skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1 proc. podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku,
  • nie robić nic, wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla ciebie w usłudze Twój e-PIT.

Czytaj również: KAS przypomina: Podczas kampanii PIT korzystajmy z usługi "Umów wizytę w urzędzie skarbowym” (video)

1 procent podatku

Jeden proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) będzie w tym roku automatycznie przekazany organizacji, którą wybrałeś w ubiegłym roku.

- Jeśli w ubiegłym roku emeryt/rencista nie wskazał organizacji, a w tym roku chciałby to zrobić lub zmienić swój ubiegłoroczny wybór i otrzymał PIT-11A – musi wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie roczne. Albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. Uwaga: nie trzeba składać PIT-OP. Jeśli natomiast otrzymaliście PIT-40A – wówczas można skorzystać z formularza PIT-OP – wyjaśnia rzecznik podlaskiej KAS Radosław Hancewicz.

Kiedy zwrot nadpłaty

Zwrot nadpłaty podatku otrzymasz do 45. dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT albo złożysz je w sposób elektroniczny. Natomiast w przypadku zeznań składanych papierowo zwrot nastąpi do 3. miesięcy.
Termin zwrotu nadpłaty liczy się od dnia złożenia zeznania. W przypadku zeznania automatycznie zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT termin 45 dni liczy się od 30 kwietnia.

Rachunek bankowy

Warto zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego, żeby szybko i bezpiecznie otrzymać zwrot nadpłaty. Można to zrobić w składanym zeznaniu PIT, w usłudze Twój e-PIT lub na formularzu ZAP-3 (można go wrzucić do urny przed urzędem skarbowym lub wysłać pocztą). Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej do urzędu i jest aktualny, nie trzeba nic robić.

PIT-40A

- Jeśli, tak jak do tej pory, emeryt/rencista otrzymał od organu rentowego PIT-40A, nie musi rozliczać PIT, o ile nie osiągnął w ubiegłym roku przychodów z innych źródeł i nie korzysta z ulg i odliczeń. W przeciwnym wypadku należy do 30 kwietnia złożyć odpowiednie zeznanie roczne – dodaje rzecznik podlaskiej KAS.

Jeśli ktoś potrzebuje pomocy specjalisty, powinien zadzwonić do swojego urzędu skarbowego lub umówić wizytę w urzędzie skarbowym na stronie podatki.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozliczenie PIT 2020. O czym emeryci i renciści powinni pamiętać? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna