Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się matury 2023. Nadajniki w arkuszach mają ograniczyć przecieki. Zobacz harmonogram i najczęściej wybierane przedmioty

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
O 9:00 ponad 270 tysięcy maturzystów z całego kraju rozpoczęło tegoroczne egzaminy. W czwartek napiszą obowiązkową maturę z języka polskiego, w piątek - z języka angielskiego, a w poniedziałek - z matematyki. Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 23 maja, a ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 10 do 23 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Spis treści

Rozpoczynają się egzaminy maturalne 2023. Arkusze specjalnie zabezpieczone

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik powiedział, że arkusze egzaminacyjne są dostarczane do szkół od świtu.

- W tym roku w zdecydowanie większej liczbie do szkół pójdą obserwatorzy. To są takie osoby, które Okręgowa Komisja Egzaminacyjna czy Centralna Komisja Egzaminacyjna deleguje do tego, by obserwować przebieg egzaminu. Te osoby trafiają do szkół po 7:00 - tak, aby zaobserwować całość przebiegu matur, łącznie z tym, czy arkusze zostały odpowiednio zabezpieczone - dodał.

Aby maksymalnie ograniczyć wyciek zadań maturalnych, do części paczek z arkuszami są włożone nadajniki, które uruchomią się po otwarciu arkuszy. Marcin Smolik dodał, że na tym nie koniec zabezpieczeń.

- Będziemy się kontaktować z losowo wybranymi szkołami, prosząc o to, w takim procesie monitoringu, aby dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona, okazała nam do kamery, bo to jest zawsze kontakt audio-video, nietworzoną, całą przesyłkę. Przesyłki można otwierać dopiero o 7:30 - tak, żeby przygotować się do egzaminu - dodał Smolik.

Egzamin maturalny 2023 - jakie przedmioty są najpopularniejsze?

Język angielski to najczęściej wybierany przez tegorocznych maturzystów przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym. Na drugim miejscu wśród maturzystów z liceów jest matematyka, a wśród maturzystów z techników geografia – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Maturzyści muszą również przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 121,3 tys., czyli 76,6 proc. Na drugim miejscu jest matematyka. Chce ją zdawać 49,3 tys. tegorocznych absolwentów liceów, czyli 31,3 proc. Na miejscu trzecim jest język polski – chce go zdawać 42,9 tys. absolwentów liceów (27,1 proc.). Na czwartym miejscu jest biologia – 37,7 tys. absolwentów (23,8 proc.), na piątym – geografia – 33,7 tys. (21,3 proc.), na szóstym – chemia – 21,6 tys. (13,7 proc.), na siódmym – historia – 13,6 tys. (8,6 proc.), na ósmym – fizyka – 12 tys. (7,6 proc.), a na dziewiątym wiedza o społeczeństwie – 11,9 tys. (7,5 proc.).

Harmonogram egzaminów maturalnych w 2023 roku

  • 4 maja (czwartek) rano będzie egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.
  • 5 maja (piątek) rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, z języka hiszpańskiego, z języka niemieckiego, z języka rosyjskiego i z języka włoskiego.
  • 8 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego i z języka łacińskiego i kultury antycznej.
  • 9 maja (wtorek) rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z filozofii.
  • 10 maja (środa) rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 11 maja (czwartek) rano będzie egzamin z biologii, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 12 maja (piątek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 15 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z chemii, po południu będzie egzamin z historii muzyki.
  • 16 maja (wtorek) rano będzie egzamin z geografii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (języka białoruskiego, języka litewskiego i języka ukraińskiego) na poziomie podstawowym.
  • 17 maja (środa) rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
  • 18 maja (czwartek) rano będzie egzamin z historii, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 19 maja (piątek) rano będzie egzamin z fizyki, po południu z historii sztuki.
  • 22 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z informatyki, po południu będą egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 23 maja (wtorek) przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.

Sesja ustnych egzaminów maturalnych rozpocznie się 10 maja, potrwa do 23 maja. Egzaminy przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Kiedy poznamy wyniki tegorocznych matur?

Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została od 1 do 19 czerwca: sesja egzaminów pisemnych – 1-19 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 5-7 czerwca.

Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.

Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia: 21 sierpnia będą poprawkowe egzaminy ustne, 22 sierpnia poprawkowe egzaminy pisemne.

Wyniki egzaminów poprawkowych maturzyści poznają 8 września.

CKE 8 września ma opublikować wyniki tegorocznych matur, uwzgledniające sesję główną majową, dodatkową czerwcową i poprawkową sierpniową.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródła: Polskie Radio 24/PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczęły się matury 2023. Nadajniki w arkuszach mają ograniczyć przecieki. Zobacz harmonogram i najczęściej wybierane przedmioty - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna