Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się Miesiąc Dobroczynności w Białymstoku. Fundacja będzie zbierać środki na wyposażenie Domu Opieki Wytchnieniowej

OPRAC.:
Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Miesiąc Dobroczynności potrwa do 10 grudnia
Miesiąc Dobroczynności potrwa do 10 grudnia OM
W Białymstoku rozpoczyna się Miesiąc Dobroczynności. To cykliczna akcja organizowana przez Fundację "Pomóż Im". Poprzez wyjątkowe akcje i wydarzenia organizacja będzie zbierać środki na wyposażenie Domu Opieki Wytchnieniowej.

Będzie bal charytatywny, aukcje przedmiotów i usług oraz specjalne akcje z firmami. W Białymstoku (5 listopada) rozpoczyna się Miesiąc Dobroczynności.

Fundacja "Pomóż Im" już w najbliższych miesiącach planuje otwarcie Domu Opieki Wytchnieniowej, na który zbierała pieniądze. Trwało to pięć lat. Brakuje jeszcze środków na wyposażenie placówki. Potrzebne są m. in. łóżka i sprzęt rehabilitacyjny.
I to na ten cel będą przeznaczone wpłaty z tegorocznej akcji.

Fundacyjny dom opieki będzie pierwszym takim miejscem w regionie, gdzie niepełnosprawne dzieci i ich rodziny znajdą schronienie. Opieka wytchnieniowa skierowana jest do tych, którzy swoje życie poświęcają chorym dzieciom.

– To cisi bohaterowie. Po raz pierwszy tego określenia użył ksiądz Krakowiak w 2018 roku. Ci bohaterowie to opiekunowie osób niepełnosprawnych – mówi dr Elżbieta Solarz, prezes Fundacji „Pomóż m”. – To oni przez 24 godziny na dobę pielęgnują chore dzieci i wykonują czynności, których dzieci same nie potrafią wykonać. Jeśli taka sytuacja ma miejsce długo, mamy do czynienia z przewlekłym stresem, z wypaleniem, ponieważ zmienia się funkcjonowanie całej rodziny podporządkowanej spełnianiu oczekiwań chorego dziecka. W konsekwencji prowadzi to do wyłączenia opiekuna z życia społecznego – dodaje dr Solarz.

Zobacz też:Białystok. Sztafeta Electrum Ekiden na stadionie i wirtualnie. Biegacze wspomogą Białostockie Hospicjum dla Dzieci (zdjęcia)

Dom będzie się mieścił na terenie nieruchomości pod Białymstokiem, z przestrzenią do spacerów na świeżym powietrzu, z możliwością różnych form terapii. Informacje o konkretnym miejscu zostaną podane po ostatecznym sfinalizowaniu wszystkich formalnych spraw związanych z zakupem. Wiadomo jednak, że przynajmniej kilkanaście rodzin znajdzie tam wsparcie.

- Opiekun powinien mieć możliwość uzyskania tymczasowego wytchnienia, regeneracji sił, by potem wrócić do obowiązków przy dziecku. A dziecko w tym czasie ma być w dobrych rękach. I nie chcemy tylko się nim opiekować, to znaczy karmić, dbać o higienę czy o zmianę pozycji ciała. Zamierzamy optymalnie wykorzystać ten czas. Na specjalistyczną rehabilitację, na zajęcia z neurologopedą. I musi być to opieka zindywidualizowana, bo ile jest dzieci, tyle różnych potrzeb. Musimy się z tym zmierzyć, zorganizować zespół i ruszyć do działania – mówi dr Elżbieta Solarz.

Jak pomóc? Na platformie Charytatywni Allegro wystartowały już pierwsze aukcje. W czasie Miesiąca Dobroczynności będzie pojawiać się ich więcej. W okolicach 10 listopada na platformie OneBid rozpocznie się oddzielna internetowa licytacja obrazów „Podlaskie Impresje”, współorganizowana z Podlaskim Instytutem Kultury i potrwa do końca kampanii. Fundacja planuje też charytatywny koncert online, a każdy chętny może też założyć własną zbiórkę. Akcje specjalne natomiast przygotowali przedstawiciele biznesu.

Punktem kulminacyjnym ma być Charytatywny Bal Andrzejkowy, który odbędzie się 20 listopada w Hotelu Traugutta. Do tańca zagra zespół ShowBand, a na uczestników czekają dodatkowe atrakcje. Szczegóły dotyczącej balu i akcji znajdują się na stronie internetowej Fundacji "Pomóż Im".

Miesiąc Dobroczynności potrwa do 10 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna