MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozrasta się Aleja Olimpijczyków w Szelmencie. Kolejni sportowcy odsłonili tam swoje gwiazdy

Anna Gryza - Aneszko
Rozrasta się Aleja Gwiazd w Szelmencie
Rozrasta się Aleja Gwiazd w Szelmencie AG
Coraz więcej wybitnych sportowców ma swoją pamiątkową tablicę w Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu w WOSiR Szelment. W piątek (6 września) odsłonięto tam kolejnych 20 płyt. Wśród uhonorowanych sportowców znalazł się między innymi Dawid Kubacki, Janusz Gortat, Jan Tomaszewski, Tadeusz Ślusarski, Zbigniew Boniek.

Aleja to wspólna inicjatywa WOSiR Szelment oraz Wojciecha Fortuny, skoczka narciarskiego, mistrza olimpijskiego i mistrza świata z Sapporo z 1972 r. Pierwsze tablice zostały odsłonięte 8 lat temu. Dziś jest ich już ponad 100.

 

- To jest promocja sportu i uhonorowanie oraz upamiętnienie tych sportowców, którzy wiele osiągnęli w sporcie. Mamy tu tablice wybitnych sportowców z różnych dyscyplin, działaczy sportowych oraz trenerów  - podkreśla Fortuna. 

W sumie odsłonięto już ponad 100 kamiennych tablic. Wśród nich są nazwiska zawodników, którzy odnieśli sukcesy na najwyższych sportowych arenach – Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostwach Świata czy Mistrzostwach Europy.

- Dzięki Alei chcemy zarażać młode pokolenie pasją nie tylko do aktywności sportowej i naśladowania mistrzów, ale też do promowania polskich sukcesów. Sława i prestiż tego miejsca nadal rośnie, a każda kolejna edycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. - mówił Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment.

I dodał, że nowością są kody QR, które pojawiły się na płytach. Dzięki temu dostępne są szersze informacje o wyróżnionym w Alei sportowcu. 

Tegoroczna edycja przyniosła 20 nowych tablic. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Jerzy Pietrzyk, Janusz Gortat, Ewa Kłobukowska, Kazimierz Lipień, Ryszard Wolny, Władysław Komar, Zbigniew Boniek czy Jan Tomaszewski. 

- Dla odsłonięcia tej gwiazdy warto było codziennie zrzucać trzy kilo na treningu. Życie prywatne wiadomo, że było ograniczone, ale dzięki temu, że ten sport uprawiałem, byłem praktycznie wszędzie, wszystko przeżywałem i tego nikt do końca życia mi nie zabierze. To jest bardzo cenne, ale dla mnie cenniejsza jest jeszcze jedna rzecz. Mianowicie to, że wpadłem w pewnym momencie pod skrzydła Pana Kazimierza Górskiego. Dzięki niemu zdobyliśmy miejsca w sercach kibiców. Tego nie można kupić za żadne pieniądze - przyznał Jan Tomaszewski, były bramkarz Reprezentacji Polski, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu. 

Poniżej wszyscy tegoroczni uhonorowani w Alei Gwiazd w Szelmencie.

  • Jerzy Pietrzyk – lekkoatletyka, specjalista biegu na 400 m, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu (sztafeta 4x400 metrów), Dwukrotny olimpijczyk, 4-krotny mistrz Polski w sztafecie 4/x400 m.
  • Urszula Kielan – lekkoatletyka, skok wzwyż, wicemistrzyni olimpijska z 1980 roku z Moskwy, halowa wicemistrzyni Europy i trzykrotna brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy.
  • Piotr Sawicki – karate, mistrz świata w karate kyokushin z Tokio z 1997 roku, czterokrotny mistrz Europy
  • Czesław Lang – kolarstwo, wicemistrz olimpijski z 1980 z Moskwy (start wspólny indywidualny), wicemistrz świata w jeździe drużynowej na czas i brązowy medalista MŚ w jeździe drużynowej na czas.
  • Ewa Kłobukowska – lekkoatletyka, sprinterka, mistrzyni olimpijska z 1964 roku z Tokio (sztafeta 4x100 m), brązowy medal olimpijski z 1964 roku z Tokio (bieg na 100 m), dwukrotna mistrzyni Europy (bieg na 100 m i sztafeta 4x100 m) oraz wicemistrzyni Europy (bieg na 200 m), rekordzistka świata na 100 m.
  • Józef Lipień – zapasy, wicemistrz olimpijski z 1980 roku z Moskwy w stylu klasycznym. Czterokrotny olimpijczyk (1968, 1972, 1976, 1980), mistrz świata i wicemistrz świata, brązowy medalista mistrzostw Europy.
  • Kazimierz Lipień – zapasy, brat-bliźniak Józefa, zmarł 12 listopada 2005 roku w Nowym Jorku, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu w stylu klasycznym, brązowy medalista olimpijski z Monachium z 1972 roku. Dwukrotny mistrz świata, czterokrotny wicemistrz świata. Trzykrotny mistrz Europy, srebrny medalista ME oraz dwukrotny brązowy medalista ME.
  • Ryszard Wolny – zapasy, mistrz olimpijski z Atlanty z 1996 roku, brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz Europy, dwukrotny srebrny medalista ME, brązowy medalista ME
  • Włodzimierz Zawadzki – zapasy, mistrz olimpijski z 1996 roku, dwukrotny wicemistrz świata, dwukrotny brązowy medalista MŚ, trzykrotny mistrz Europy
  • Jan Tomaszewski – piłka nożna, bramkarz, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, razem z drużyną zajął 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1974 roku.
  • Sebastian Kawa - pilot szybowcowy, osiemnastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie
  • Władysław Komar – pchnięcie kulą, mistrz olimpijski z 1972 roku z Monachium, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy, trzykrotny wicemistrz Halowych Mistrzostw Europy, dwukrotny brązowy medalista HME
  • Tadeusz Ślusarski – skok o tyczce, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, wicemistrz olimpijski z 1980 roku z Moskwy, dwukrotny Halowy Mistrz Europy.
  • Ryszard Bosek – siatkówka, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, mistrz świata z 1974 roku z Meksyku. Trzykrotny srebrny medalista Mistrzostw Europy.
  • Ryszard Konkolewski – kolarz torowy, brązowy medalista mistrzostw świata. Zdobył 28 medali w mistrzostwach Polski, w tym 14 złotych.
  • Dawid Kubacki – skoki narciarskie, dwukrotny brązowy medalista olimpijski – w Pjongczang w 2018 roku w drużynie oraz w Pekinie w 2022 roku indywidualnie na skoczni normalnej, dwukrotny mistrz świata (w drużynie i indywidualnie), trzykrotny brązowy medalista MŚ, dwukrotny brązowy medalista MŚ w lotach, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2019/20
  • Antoni Szymanowski - piłka nożna, obrońca, mistrz olimpijski z 1972 roku z Monachium, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, z drużyną zajął 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1974 roku
  • Zbigniew Boniek – piłka nożna, pomocnik, zajął z drużyną 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1982 roku, umieszczony na liście 100 najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA
  • Janusz Kupcewicz – zmarł 4 lipca 2022 roku w Gdyni, piłka nożna, pomocnik, zajął z drużyną 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1982 roku
  • Janusz Gortat – boks, dwukrotny brązowy medalista olimpijski, w 1972 i 1976 roku, wicemistrz Europy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport z kadry przed meczem z Portugalią

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna