Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roztańczona Akcja Włosomania 2019. Sześć osób oddało włosy, by wesprzeć chorych na łysienie plackowate (zdjęcia)

OG
W trakcie imprezy odbywającej się w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku decyzję o oddaniu się w ręce fryzjera podjęło 6 kobiet.
W trakcie imprezy odbywającej się w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku decyzję o oddaniu się w ręce fryzjera podjęło 6 kobiet. Akcja Włosomania
To już II edycja Roztańczonej Akcji Włosomania, która organizowana jest po to, by pomóc osobom cierpiącym na łysienie plackowate i przyczynić się do większej świadomości społeczeństwa na temat tej przypadłości.

Pomysłodawczynią Włosomanii jest Paulina Szulborska z Białegostoku. W ramach akcji prowadziła zbiórkę włosów na peruki dla osób chorujących na łysienie plackowate.

W trakcie imprezy odbywającej się w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku decyzję o oddaniu się w ręce fryzjera podjęło 6 kobiet.

Nasze włosy wymagają nieustannej opieki. Jak o nie dbać?

- Miałam wrażenie, że wszystkie strzyżone panie opuszczały nas z uśmiechem na twarzy. To zasługa fryzjerek z Em Studio! Ale na pewno był to też po części uśmiech satysfakcji, że pomogły innym - mówi Paulina Szulborska, organizatorka akcji.

Jej siostra Klaudia choruje na łysienie plackowate. W wieku dwóch lat wypadły jej wszystkie włosy na głowie, brwi i rzęsy. To dzięki temu rozumie skutki tej przypadłości i chce o nich mówić.

- Ważną wartością akcji jest uświadamianie ludziom problemów, z którymi borykają się osoby cierpiące na łysienie plackowate. Chcemy przekonać jak największą liczbę osób, że brak włosów to nic złego - przekonuje Szulborska.

Dodaje, że zależy jej również na tym, by łyse kobiety nie były kojarzone bez zastanowienia ze śmiertelną chorobą, współczuciem i aseksualnością. Chce także dotrzeć do osób chorych i przekonać je, że z tą przypadłością da się żyć w pełni, bez wstydu.

Stresujesz się? Możesz stracić włosy. Nerwy odbijają się na naszym zdrowiu i urodzie

I już dziś zaprasza na organizowany 3 sierpnia w Białymstoku Międzynarodowy Dzień Alopecji. Będzie to wydarzenie dedykowane nie tylko osobom chętnym by pomagać, ale też samym chorym - podczas eventu odbędą się między innymi warsztaty z wiązania turbanów, lekcja makijażu z uwzględnieniem rysowania brwi oraz spotkania z psychologami i osobami chorymi na alopecję, którzy swoją odwagą inspirują innych do pokazywania się bez peruki.

Łysienie plackowate
To przewlekła choroba zapalna, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co znowu prowadzi do ich wypadania w specyficzny sposób. Na skórze pojawiają się rozległe plamy przypominające placki. Na chorobę zapadają głównie młodzi ludzie, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Chociaż dolegliwość nie zagraża życiu i nie jest zaraźliwa, to wśród społeczeństwa budzi różne emocje, często negatywne.

Zobacz też:

Zdrowe i lśniące włosy to wizytówka każdego człowieka. Nie zawsze jednak wystarczy odpowiedni szampon i odżywka, żeby były zadbane. Należy również zadbać o nie od wewnątrz. Sprawdź, co warto jeść i poznaj TOP 5 produktów, które poprawią kondycję skóry głowy i włosów>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH

TOP 5 produktów, które poprawią kondycję skóry głowy i włosó...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna