Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwojowe cele

Katarzyna Patalan
Większość prac remontowo-budowlanych w byłych obiektach wojskowych  wykonali osadzeni
Większość prac remontowo-budowlanych w byłych obiektach wojskowych wykonali osadzeni K. Patalan
Łomża Więźniowie osadzeni w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze wyremontowali cele w trzech pawilonach, a jeden budynek zbudowali od podstaw.

Kończymy prace w wybudowanym od podstaw pawilonie mieszkalnym - mówi Tomasz Smoliński, zastępca dyrektora zakładu karnego w Czerwonym Borze. - Myślę, że w marcu zamieszkają tam już pierwsi osadzeni.
W celach będzie luźniej
Nowa część pomieści 160 więźniów. Inwestycja pochłonęła ok. 4,5 mln zł, które na rozbudowę wyłożył Skarb Państwa.
- W budynku znajdują się cele mieszkalne typu półotwartego, czyli dla skazanych za mniejszego "kalibru" przestępstwa - opowiada Smoliński. - Dzięki temu uda nam się trochę rozładować przeludnienie w celach.
Obecnie np. w pomieszczeniach przeznaczonych dla czterech osób przebywa sześciu osadzonych. Problem przeludnienia dotyczy zakładów karnych i aresztów śledczych w całym kraju, nie tylko w Czerwonym Borze. Ogółem szacuje się, że "nadwyżka“ wynosi ok 30 tys. skazanych.
Poza budową zupełnie nowego pawilonu w Czerwonym Borze wyremontowano także trzy inne budynki, odziedziczone po zlikwidowanej jednostce wojskowej.
Więźniowie sami budują
- Z wyjątkiem specjalistycznych robót, większość prac wykonali osadzeni - podkreśla wicedyrektor. - Układali glazurę, malowali i wykonali całą "budowlankę".
Dyrektor podkreśla, że było to możliwe dzięki kursom i szkoleniom, które organizowane były dla więźniów.
- Nie każdy z osadzonych ma zawód, a uczestnictwo w kursach na terenie zakładu, umożliwia im zdobycie fachu przydatnego po zakończeniu kary - podkreśla Smoliński.
Osadzeni mogą uczestniczyć m. in. w kursach układania polbruku, obsługi wózków akumulatorowych i spalinowych oraz stolarskich.
Dotychczas więzienie w Czerwonym Borze, najmłodsze w województwie, dysponowało 536 miejscami w części półotwartej zakładu, segmencie o ostrzejszym rygorze i areszcie śledczym. Po zakończeniu remontu i oddaniu nowego budynku będzie tu mogło odsiadywać wyroki 725 osadzonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna