Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch rolników będzie walczyć o interesy wszystkich osób, którym odebrano ziemię

(koci)
Ryszard Waszkiewicz z Ruchu Rolników Dolina Biebrzy Przyjazna Człowiekowi-Rolnikowi
Ryszard Waszkiewicz z Ruchu Rolników Dolina Biebrzy Przyjazna Człowiekowi-Rolnikowi
Rozmowa z Ryszardem Waszkiewiczem, przedstawicielem Ruchu Rolników Dolina Biebrzy Przyjazna Człowiekowi-Rolnikowi

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości ukazał się projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, a Ruch Rolników Dolina Biebrzy Przyjazna Człowiekowi-Rolnikowi wzywa wszystkich rolników z województwa podlaskiego, ich spadkobierców lub następców prawnych, słowem – wszystkich, którzy mają w tym interes prawny – aby zgłaszali swoje roszczenia do niego. Dlaczego rolnicy i spadkobiercy powinni się do was zgłaszać?

– Nie wszystkie rozwiązania zaproponowane w projekcie dużej ustawy reprywatyzacyjnej są korzystne dla poszkodowanych, a zdarzyło się tak, że są oni zupełnie pominięci. Teraz to jest tylko projekt ustawy, ale kiedyś ona wejdzie w życie i będzie obowiązywać. Traktujemy to jako ostatnią szansę na uzyskanie historycznej sprawiedliwości. Planujemy rozpocząć wśród rolników akcję na rzecz wniesienia poprawek do projektu ustawy reprywatyzacyjnej uwzględniających roszczenia poszkodowanych rolników.
Poszukujemy pokrzywdzonych osób – tych, którym odebrano nieruchomość lub tych, którzy zmuszeni zostali do zrzeczenia się nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w związku z realizacją prawa o obowiązkowych dostawach produktów rolnych, wszystkich pokrzywdzonych przez realizację Dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej. Poza tym poszukujemy poszkodowanych przez Biebrzański Park Narodowy, który zastosował prawo pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa i który przejął kupowaną nieruchomość.
Prosimy, by zgłaszały się do nas nie tylko osoby, które posiadają roszczenia, ale także osoby które posiadają wiedzę historyczną na temat krzywd dokonanych rolnikom w związku z zastosowaniem Dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej i ustaw o obowiązkowych dostawach produktów rolnych.

Wam, rolnikom z doliny Biebrzy, najbliższy jest chyba problem dotyczący prawa pierwokupu przynależnego Skarbowi Państwa, w którego imieniu działa administracja Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dlaczego twierdzicie, że prawo pierwokupu jest nadużywane?

– Kształtowanie granic utworzonego w 1993 r. Biebrzań­skiego Parku Narodowego nie miało nic wspólnego z realiami rolniczymi, logiką, nikt nie liczył się z lokalnymi społecznościami. Obecnie wyraźnie widać, że bezpodstawnie rozdęto granice parku i oszukano społeczność nadbiebrzańską. Ruch Rolników Dolina Biebrzy Przyjazna Człowiekowi-Rolnikowi określa to zjawisko celowego wykupu gruntów przez Biebrzański Park Narodowy operacją pseudoekologów na żywej materii ludzkiej środowiska rolników Doliny Biebrzy. Pojawiające się w opiniach naukowców informacje o starzeniu się społeczności wiejskiej, wymieraniu i migracji, emigracji, zanikaniu nadbiebrzańskiej społeczności wiejskiej, to nie do końca prawda. To działalność BPN polegająca na wykupie gruntów przyczynia się do zwalczania społeczności nadbiebrzań­skich rolników. Ruch Rolników Dolina Biebrzy Przyjazna Człowiekowi-Rolnikowi oraz zaprzyjaźnione z Ruchem inne społeczne grupy nadbie­brzańskich rolników stoją na stanowisku, że do ochrony przyrody we wszystkich projektach, planach, celach, zadaniach nie jest konieczny wykup gruntów. Prawo związane z ochroną przyrody, które zostało wprowadzone w ostatnich latach, zostało ustanowione w zbyt skrajnym zakresie. Ono jednoznacznie, jednostronnie dyskryminuje nadbie­brzań­skiego rolnika, a w skali kraju, także inne społeczności rolnicze związane z innymi parkami. W Dolinie Biebrzy skrzywdzono wielu rolników. Ruch Rolników Dolina Biebrzy Przyjazna Człowiekowi-Rolnikowi oczekuje od społeczeństwa i rządzących zrozumienia naszych problemów i nowego, reformatorskiego spojrzenia na kształtowanie prawa w interesie pokrzywdzonych rolników z punktu widzenia szerokiej, wspólnej rolniczej sprawy. Chcemy nowego, ostrzejszego spojrzenia na dzia­łalność lobby ekologicznego zainteresowanego wyłącznie utrzymaniem własnego dobra. Dążymy do zmiany prawa ochrony przyrody w zgodzie z interesem praw rolników i interesem ochrony przyrody. Planujemy wkrótce zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie zmiany prawa ochrony przyrody określonego art. 10 ust. 5, 5a-m ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, oraz art. 6 pkt. 9b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Problemy którymi zajmujemy się, ostatnio przedstawiłem 4 października 2017 r. na posiedzeniu Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku. Obiecano mi tam zajęcie się naszymi sprawami i pomoc w ich rozwiązaniu.

Ale poszkodowanych rolników jest dużo więcej. Grunty będące ich własnością przechodziły na własność państwa w różnym czasie i z różnych powodów...

– Rolnicy z całej Polski doznali krzywd wyrządzonych przez dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 6 września 1944 r. o reformie rolnej, a inni w następnych latach PRL-u w wyniku realizacji prawa o obowiązkowych dostawach produktów rolnych. Na mocy dekretu o reformie rolnej rolnicy tracili swoje gospodarstwa nawet te ledwie przekraczające 50 ha przez całe lata, aż do 1 stycznia 1972 roku. Np. tracili swoją ziemię na rzecz Skarbu Państwa w wyniku niewywiązywania się z narzuconych rolnikom obowiązkowych dostaw podstawowych płodów rolnych: zbóż, ziemniaków, mleka i zwierząt rzeźnych, polegających na ustawowym przymusie dostarczania przez gospodarstwa rolne w wyznaczonych terminach, określonych ilości – ustalonych w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych, ale progresywnie w stosunku do wielkości gospodarstw – produktów. Oczekujemy więc, że nowa ustawa reprywatyzacyjna obejmie wszystkich pokrzywdzonych rolników w związku z realizacją dekretu o reformie rolnej i realizacją prawa o obowiązkowych dostawach produktów rolnych. Rolników, którzy nigdy nie dostali żadnych odszkodowań i którzy udowodnią doznane krzywdy i poniesione straty. Wierzymy, że ustanowione reprywatyzacyjne prawo sprawiedliwie określi zakres odszkodowań finansowych dla tych rolników, którym nie będzie możliwy zwrot gruntów. Natomiast pozostałym, których grunty znajdują się w zasobach Skarbu Państwa zwrot ziemi.
Jeśli dobrze zrozumiałem ten projekt, to nie wszystkie rozwiązania zaproponowane w nim są korzystne dla poszkodowanych lub są oni zupełnie pominięci. Ten projekt powinien być tak zmieniony, aby uwzględniał interes skrzywdzonych rolników. Wydaliśmy Odezwę do Rodaków i już od 10 grudnia 2017 r. prowadzimy akcję wysyłki listów do Ministerstwa Sprawiedliwości przez poszkodowanych, a raczej ich spadkobierców i ludzi popierających nasze racje zawarte w naszych propozycjach zmian w tym projekcie uwzględniające interes pokrzywdzonych rolników.

Kto został pominięty?

– Wspomniana wyżej projektowana duża ustawa reprywatyzacyjna nie uwzględnia krzywd dokonanych rolnikom w związku z realizacją komunistycznych ustaw o obowiązkowych dostawach płodów rolnych, oraz krzywd wyrządzonych dekretem o reformie rolnej. W projekcie ustawy nie ma mowy o takich krzywdach i nie przewiduje ona wobec tego żadnych zwrotów nieruchomości i odszkodowań z tego tytułu –uwzględnia głównie interes osób pokrzywdzonych dekretem o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy.

Jak rolnicy się mogą z Wami skontaktować?

– Można zgłaszać się listownie, telefonicznie i za pomocą poczty e-mail. Nasz adres: Ruch Rolników Dolina Biebrzy Przyjazna Człowiekowi-Rolnikowi, Mogilnice 23, 16-310 Sztabin; adres e-mail: rrdolinabie­[email protected]; tel. 661344254.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna