Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruiny XV wiecznego zamku pod ziemią. Wykopaliska przyniosły niesamowite odkrycia!

Andrzej Zdanowicz [email protected]
Archeolodzy ciągle mają pełne ręce roboty. I mogą pochwalić się ciekawymi odkryciami.

Kopna góra

Kopna góra

Jutro archeolodzy z Podlaskiej Pracowni Archeologicznej dokonają wydobędą szczątki ponad 20 powstańców listopadowych pochowanych w zbiorowej mogile niedaleko Kopnej Góry koło Supraśla. Mogiła to nieregularny dół o wymiarach 3,5 na 3 metry, w którym, jak mówią zapisy historyczne, spoczywa aż 56 osób. Dół nie był głęboki. Na pierwsze szczątki archeolodzy natrafili na głębokości 1, 7 metra, a poziom ziemi był tu podnoszony podczas budowy drogi.

Niedawno zakończyły się badania na terenie góry zamkowej w Mielniku (powiat siemiatycki) - informuje Jerzy Maciejczuk, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Wykopaliska na terenie XVI-wiecznego kościoła w ruinie prowadzili pracownicy Instytutu Archeologii z Uniwersytetu Łódzkiego. Wyniki ich prac są bardzo ciekawe.

Natrafili na ślady XV-wiecznego gotyckiego zamku. To na jego ruinach powstał kościół, którego resztki widoczne są do dziś. Już rok temu natomiast odkryto pozostałości wieży zamkowej. Wyniki tegorocznych badań pozwalają stwierdzić, że była to wieża bramna. Prawdopodobnie niegdyś znajdował się tu wjazd do historycznego zamku.

Badacze natrafili także na pozostałości kafli od pieca.

- Nie wiadomo jeszcze, z którego wieku one pochodzą - wyjaśnia Jerzy Maciejczuk. - Ustalą to specjalistyczne badania.

Badania archeologiczne prowadzone na terenie Góry Zamkowej mają na celu odtworzenie wyglądu zabytku. W przyszłości planowana jest jego rewitalizacja.

Fosa ciągle nieodkryta

Jeszcze nie wszystko udało się odkryć archeologom prowadzącym badania w Zbuczu (powiat hajnowski). Wykopaliska w tutejszym grodzisku prowadzone są od lat. Najstarsze odkrycia pochodzą z IX-X wieku. W tym roku badacze odkryli pozostałości drewnianej bramy. Zrezygnowali natomiast z wykopalisk wewnątrz grodziska, gdzie miała być fosa.

Wciąż szukają cmentarza

Mniej szczęścia mieli archeolodzy prowadzący wykopaliska na piaskowni koło Wierzchucy Nagórnej (gmina Drohiczyn). Na początku sierpnia jeden z okolicznych mieszkańców natknął się tu na ślady cmentarzyska ciałopalnego z około 500 r. p.n.e. Podczas nabierania piasku odkopał popielnice, w których przechowywane były prochy zmarłych.

Niestety, badacze nie natrafili na żadne groby. Odkopali jedynie fragmenty ceramiki.
Prace ciągle jeszcze trwają. Archeolodzy próbują kopać w innych miejscach. Może tam uda im się odnaleźć ślady pochówków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna