MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Runęła ściana sądu. Prokuratura i nadzór budowlany wyjaśniają przyczyny katastrofy budowlanej przy ul. Sienkiewicza

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Żaden z robotników pracujących przy budowie nowego bloku nie został poszkodowany. Nie ucierpiał też nikt z budynku sądu. Reszta zawalonej ściany została zabezpieczona podporami i - według służb - jest stabilna. Sąd pracuje nadal i przyjmuje interesantów
Żaden z robotników pracujących przy budowie nowego bloku nie został poszkodowany. Nie ucierpiał też nikt z budynku sądu. Reszta zawalonej ściany została zabezpieczona podporami i - według służb - jest stabilna. Sąd pracuje nadal i przyjmuje interesantów KW PSP Białystok
W sądzie było 6 osób, ale na szczęście nikt nie ucierpiał. Inspekcja nadzoru budowlanego powołała komisję ds. ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy. Prokuratura prowadzi postępowanie w kierunku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Do wypadku doszło podczas prac budowlanych w nowo powstającym bloku obok sądu administracyjnego przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku. W środę (22.02) przed godziną 17 na czwartej kondygnacji zawaliła się ściana (o wymiarach 5 na 2 metry) i wpadła do środka budynku sądu.

Czytaj też:

Chodzi o ścianę sali konferencyjnej. Było już po godzinach pracy sądu. W chwili katastrofy w budynku znajdowało się jedynie sześć osób (w tym ochrona oraz pracownicy zatrudnieni przez firmę sprzątającą), ale na innych kondygnacjach.

- Całe szczęście nikomu nic się nie stało i nie ma poszkodowanych - mówi sędzia Małgorzata Dziemianowicz, rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Mimo okoliczności, WSA pracuje, jak zwykle.

- Służby, które oceniały kondycję budynku po tym zdarzeniu, uznały, że nie ma przeciwskazań do eksploatacji budynku w pozostałym zakresie. Więc poza wyłączeniem z użytkowania sali konferencyjnej na czwartym piętrze, sąd funkcjonuje normalnie, rozprawy będą się odbywały. Przyjmujemy też interesantów, gdyż ich obsługa ma miejsce na parterze - zapewniała w czwartek sędzia Dziemianowicz.

Dodaje, że jeszcze nie oszacowano wartości szkód.

Katastrofa budowlana w Białymstoku. Winowajcy grozi 5 lat więzienia

Już w środę na miejscu katastrofy, prócz 14 strażaków-ratowników, było pogotowie energetyczne i policja, a także inspekcja nadzoru budowlanego, która powołała komisję ds. ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej.

- Na miejscu zdarzenia zostały przeprowadzone oględziny z udziałem przedstawiciela sądu oraz inwestora. Miejsce katastrofy zostało doraźne zabezpieczone. Czynności organu nadzoru budowlanego w tej sprawie nie zostały zakończone - informuje Monika Barszczewska, Powiatowa Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w Białymstoku, w odpowiedzi na nasze pytania.

Ustalenie powodu zawalenia się ściany i osób za to odpowiedzialnych jest też przedmiotem zainteresowania organów ścigania. Swoje czynności wyjaśniające prowadzi białostocka policja pod nadzorem prokuratora.

- Postępowanie będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w postaci zawalenia się budowli - mówi Michał Toruński, Prokurator Rejonowy Białystok-Północ.

To przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Katastrofa budowlana w Białymstoku. Deweloper chce naprawić szkodę

Po wyłączeniu z użytkowania sali konferencyjnej WSA, gdzie ściana wpadła do środka, resztę konstrukcji zabezpieczono podporami.

Zobacz także:

Deweloper, który prowadzi prace w sąsiedztwie WSA, zapewnia, że będzie chciał jak najszybciej odbudować zawaloną ścianę sądu i wyremontować zniszczone pomieszczenie. Na temat przyczyny katastrofy nie wypowiada się, ponieważ - jak twierdzi - nie zna ich.

Przy ul. Sienkiewicza powstaje blok na 150 mieszkań. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na koniec bieżącego roku. Mimo wypadku, prace są kontynuowane.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Runęła ściana sądu. Prokuratura i nadzór budowlany wyjaśniają przyczyny katastrofy budowlanej przy ul. Sienkiewicza - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna