MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza dwudniowa dyskusja o rozwoju Polski Wschodniej

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Lekarze z Kliniki Chirugii Ogólnej i Endokrynologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podczas operacji laparoskopowych w technice 3D. Jeden z tematów kongresu to rozwój innowacji w sektorze medycznym.
Lekarze z Kliniki Chirugii Ogólnej i Endokrynologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podczas operacji laparoskopowych w technice 3D. Jeden z tematów kongresu to rozwój innowacji w sektorze medycznym.
Podczas rozpoczynającego się dziś w Białymstoku III Wschodniego Kongresu Gospodarczego odbędzie się blisko 30 debat i sesji

W spotkaniach w salach Opery i Filharmonii Podlaskiej udział wezmą top menedżerowie, eksperci, politycy, liderzy życia gospodarczego oraz przedsiębiorców z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i innych krajów Europy.

Kongres zacznie się sesją plenarną, w której udział wezmą: Iurie Bodrug, ambasador Republiki Mołdawii w Polsce, Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący, członek Prezydium Parlamentu Europejskiego, Vladimir Karyagin, przewodniczący Prezydium oraz Naczelnej Rady Koordynacyjnej Republikańskiej Konfederacji Rozwoju Przedsiębiorczości, prezes Mińskiego Stołecznego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Jarosław Niewierowicz, minister energetyki Litwy w latach 2012-2014, prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, Tengiz Shergelashvili, wiceminister rozwoju regionalnego i infrastruktury Gruzji, Aleksandras Spruogis, wiceminister energetyki Litwy oraz Marek Ziółkowski, podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Mowa będzie zarówno o gospodarczych konsekwencjach konfliktu na Wschodzie, jak i o wspólnych gospodarczych problemach czy rozbieżnych racjach Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji i krajów bałtyckich.

Od tych bardziej globalnych zagadnień uczestnicy kongresu przejdą do omówienia na kilkunastu równolegle prowadzonych panelach szczegółowych zagadnień związanych z perspektywami rozwoju makroregionu Polski Wschodniej. Będzie np. mowa o firmach rodzinnych - jak poradzić sobie z koniecznością sukcesji i różnicami między generacja założycieli a spadkobierców. W tej rozmowie weźmie udział m.in. Monika Siecińska Jaworowska, prezes Suempolu, Anna Świebodzka Nerkowska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Witold Karczewski prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku czy Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

Po raz pierwszy na kongresie zaprezentują się najciekawsze start-upy z pięciu województw makroregionu, a w polsko-białorusko-chińskim gronie potoczy się rozmowa o Nowym Jedwabnym Szlaku i naszym na nim miejscu.

Międzynarodowe grono

Wśród ponad 1300 gości Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest wielu z zagranicy.

Na zaproszenie Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku przyjeżdżają do nas zarówno prezesi wszystkich izb w Polsce, jak i radcy handlowi ambasad Angoli, Austrii, Chorwacji, Konga, Finlandii, Gruzji, Wegier, Monako, Nowej Zelandii, Panamy, Rosji, Senegalu, Hiszpanii, Gruzji i Wenezueli.

W dyskusjach wezmą także udział - poza wymienionymi w tekście obok - m.in. Zhang Yi , General Manager, China Merchants China-Belarus Commerce & Logistics Cooperation, CJSC; Frank Shao, Dyrektor Generalny, Tiedada, Chińska Republika Ludowa; Hu Zheng - Director & General Representative in Central Asia and Baltic Region, China Merchants Group; CEO, China-Belarus Industrial Park; Vladimir Karyagin, Przewodniczący Prezydium oraz Naczelnej Rady Koordynacyjnej, Republikańska Konfederacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Prezes Mińskiego Stołecznego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Siergiej Walentynowicz Tkaczenko - Szef Administracji, Wolna Strefa Ekonomiczna „Grodnoinwest”.

Nowy Jedwabny Szlak to historyczna szansa dla regionu

Jerzy Leszczyński, marszałek woj. podlaskiego
Jerzy Leszczyński, marszałek woj. podlaskiego

Opinia
Kongres to odpowiednie miejsce i czas, by przybliżyć szerszej publiczności naszą koncepcję włączenia się do Nowego Jedwabnego Szlaku - ocenia Jerzy Leszczyński, marszałek woj. podlaskiego.

Ten wielki międzykontynentalny plan tranzytu towarów pomiędzy Azją a Europą zakłada nie tylko rozbudowę sieci kolejowej. Jest to również szereg inwestycji infrastrukturalnych, które mają wspomagać transport: budowa dróg, zwiększenie przepustowości przejść granicznych, dostępność informatyczna.

Koncepcja NJS to również zmiana modelu myślenia i podejścia do wymiany handlowej. Zależy nam na tym, by potok towarów, który będzie przepływał przez nasz region, ale również i Polskę, odbywał się w dwóch kierunkach. Wielką sztuką i ogromnym wysiłkiem naszych przedsiębiorców będzie zapełnienie wagonów i kontenerów rodzimą produkcją, by nie wracały one na pusto do Chin.

Jestem pewnie, że wszystkim mieszkańcom Podlaskiego zależy na dynamicznym rozwoju naszego województwa. Gwarantem tej dynamiki może być eksport. I tu pojawia się zaplanowana na WSG nasza dyskusja o koncepcji wpisania się w tą międzykontynentalną wizję tranzytu.

Chcę również podkreślić, że od momentu objęcia funkcji marszałka, podjąłem konkretne kroki i działania na arenie międzynarodowej, by zdiagnozować i realnie ocenić szanse i korzyści, jakie może nam dać NJS. Rozmowy na szczeblach konsularnych, wizyty na Białorusi, gdzie powstają olbrzymie inwestycje z udziałem chińskich firm, spotkania z ich przedstawicielami, czy bardzo rzeczowa i merytoryczna rozmowa z Ambasadorem Chin na Białorusi to tylko przykłady niektórych działań.

Położenie geopolityczne naszego województwa chyba po raz pierwszy w historii może nam sprzyjać. Do tej pory przeszłość nas nie rozpieszczała: zabory, wojny, zniszczenia dokonały swego. Nie można było planować długofalowo, a wszystkie śmiałe zamiary rządzących niweczyła sytuacja międzynarodowa.

Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej a ten sprzyjający wiatr z Dalekiego Wschodu pozwoli nam podnieść żagle i stać się częścią składową Nowego Jedwabnego Szlaku.


Potrzeba wspólnego stanowiska w sprawie elektrowni atomowej

Aleksandras Spruogis, wiceminister energetyki Litwy
Aleksandras Spruogis, wiceminister energetyki Litwy

Opinia
Jedną z najważniejszych dziedzin współpracy polsko-litewskiej , nie tylko dla naszych krajów, jest polityka energetyczna - przekonuje Aleksandras Spruogis, wiceminister energetyki Litwy.

Realizowane wspólnie strategiczne projekty zapewnią konkurencyjność rynku energii i bezpieczeństwo energetyczne środkowej i wschodniej Europy. Przyczynią się do kształtowania biegnącego przez Polskę korytarza północ-południe. Najważniejsze z nich to most energetyczny LitPolLink oraz połączenie gazowe GIPL.

Już uruchomiony most energetyczny LitPolLink bardzo pozytywnie wpłynął na efektywność funkcjonowania rynku energii elektrycznej w regionie, zwiększył niezawodność systemów energetycznych Litwy i Polski. Zbudowanie drugiej linii energetycznej stworzyłoby warunki do zsynchronizowania systemów energetycznych krajów bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej.

Z kolei połączenie gazowe GIPL pozwoli na integrację rynków gazu państw Bałtyckich z rynkiem unijnym i podniesie efektywność funkcjonowania terminali LNG w Klajpedzie i Świnoujściu. Pozwoli na dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw oraz spowoduje większą konkurencję wśród dostawców co przełoży się na poziom bezpieczeństwa dostaw i atrakcyjniejsze ceny gazu w całym regionie.

Realizacja tych projektów wymaga koordynacji działań obu naszych krajów. Dlatego w tym roku odnowiliśmy działalność wspólnej grupy roboczej ds. energetyki. Co trzy miesiące przedstawiciele ministerstw oraz spółek energetycznych będą się spotykali, żeby rozwiązywać najważniejsze kwestie.

Potrzeba także zdecydowanego stanowiska Litwy i Polski w kwestii budowanej na Białorusi, w Ostrowcu, elektrowni atomowej. Wydarzenia ostatniego półrocza pokazują bowiem, że obiekt ten jest budowany pośpiesznie z naruszeniem międzynarodowych wymogów dotyczących bezpieczeństwa jądrowego.

Dzisiaj popełnione błędy w przyszłości mogą się obrócić w katastrofę, której konsekwencje dotkną wszystkie kraje regionu. Dlatego ważne jest by Litwa i Polska porozumiały się w kwestii ograniczenia możliwości importu energii elektrycznej z Ostrowieckiej elektrowni atomowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza dwudniowa dyskusja o rozwoju Polski Wschodniej - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna