Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza program GENN. Może pomoże rodzinom odnaleźć zaginionych

art
pixabay
Z województwa podlaskiego wytypowano cztery rodziny, których krewnych od dawna nie można odnaleźć. Może uda się im pomóc dzięki programowi GENN.

Jak co dzień pan Grzegorz rano pożegnał żonę i 5-letniego synka i pojechał do pracy. Po służbowym spotkaniu wybrał się do jednego ze sklepów, z którymi współpracował. Jednak tam nie dotarł, nie wrócił też wieczorem do domu.

Pani Krystyna 1 września 2004 r. odprowadziła 9-letnią córeczkę do szkoły na rozpoczęcie roku szkolnego. Tego dnia rodzina widziała ją po raz ostatni. Takich relacji na stronie internetowej Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Itaka jest mnóstwo.

Rusza właśnie projekt GENN, czyli bezpłatny ogólnopolski program genetycznej identyfikacji zwłok o nieustalonej tożsamości. Przeprowadzana będzie analiza porównawcza DNA osób pochowanych jako NN z materiałem genetycznym rodzin osób zaginionych przed 1 stycznia 2004 roku (z wykluczeniem zaginięć z czasów wojny). Itaka jest liderem tego projektu.

W badaniu weźmie udział 300 rodzin z Polski. W tym cztery z Podlaskiego. Itaka już je wytypowała, ale jeszcze się z nimi nie kontaktowała.

Wiadomo, że w Polsce pochowanych jest niemal 4000 osób, których nigdy nie rozpoznano. Z drugiej strony jest około 4,4 tys. spraw osób zaginionych, których od bardzo dawna nie można odnaleźć. Eksperci przewidują, że większość z nich zostało pochowanych w bezimiennych grobach. Celem projektu jest próba określenia możliwości wyjaśnienia części spraw tego typu.

Izabela Jezierska-Świergiel z Itaki mówi, że najgorsza jest niepewność: - Rodziny chcą poznać prawdę. Nawet najgorszą. Wolą mieć świadomość, że ich bliski nie żyje niż nie wiedzieć co się z nim dzieje.

Średnio odnajduje się 80 procent zaginionych. - Część z nich, niestety, w grobach - podkreśla Jezierska-Świergiel.

Do tej pory nie było w Polsce przeprowadzanych tego typu badań na tak szeroką skalę. Pierwszeństwo mają rodziny wytypowane przez Itakę. Ale organizacja również czeka na zgłoszenia rodzin, które poszukują krewnych.

W internecie zostaną też opublikowane efekty całej akcji. Ma to nastąpić 29 maja 2018 r.

Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych - jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która szuka zaginionych oraz wspiera ich rodziny. Pieniądze na przeprowadzenie projektu genowego przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Innowacje Społeczne”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna