Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi seniorów 70+. Jak to zrobić?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
W piątek 22 stycznia rusza rejestracja na szczepienia seniorów powyżej 70 roku życia.
W piątek 22 stycznia rusza rejestracja na szczepienia seniorów powyżej 70 roku życia. BCO
W piątek (22 stycznia) seniorzy powyżej 70. roku życia będą mogli zapisać się na konkretną datę szczepienia w wybranym punkcie. Seniorzy 80+ mogą to już robić od 15 stycznia. Szczepienia osób, które ukończyły 70 lat rozpoczną się 25 stycznia. Tymczasem osoby pomiędzy 18 a 69. rokiem życia mogą zgłaszać chęć zaszczepienia poprzez wysłanie zgłoszenia za pośrednictwem strony szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w całym kraju zarejestrowało się 736 838 seniorów 80+. Rejestracja seniorów 70+ ruszy 22 stycznia o godz. 6.00. Jest to grupa, która w skali całego kraju liczy 2,7 mln osób. Seniorzy 70+ mogą zarejestrować się na trzy sposoby:

  1. Mogą skorzystać z całodobowej, bezpłatnej infolinii 989.

    Można to zrobić samemu lub może zapisać nas ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziemy mieć numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzemy dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

  2. Mogą skontaktować się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

    Można wybrać się osobiście do wybranego punktu lub zapisać się telefonicznie. Adresy wszystkich punktów szczepień w naszym województwie znajdziecie TUTAJ

  3. Mogą zarejestrować się elektronicznie poprzez Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl.

Aby założyć Internetowe Konto Pacjenta należy mieć profil zaufany. Można go potwierdzić w wielu instytucjach, na przykład w ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym, a także w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany, a system podpowie kolejne kroki. Profil zaufany mogą założyć też zdalnie klienci dziesięciu banków (m.in PKO BP, Santander, Pekao Sa., Alior Banku). Istnieje również możliwość założenia ważnego przez trzy miesiące tymczasowego profilu zaufanego.

Gdy będziemy się rejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta na szczepienie system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie nam pasował albo będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystamy z dostępnej wyszukiwarki i wskażemy dogodną dla siebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymamy powiadomienie SMS, a następnie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jak zgłosić chęć zaszczepienia?

Osoby w wieku 18-69 lat mogą zgłosić chęć zaszczepienia poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej. Zgłoszenie chęci szczepienia nie jest równoznaczne z rejestracją na szczepienie (tzn. nie umówimy się na konkretną datę szczepienia, zgłaszamy jedynie chęć zaszczepienia)! Zarejestrować się będziemy mogli dopiero w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla naszej grupy i dostaniemy e-skierowanie. Według zapowiedzi rządu, zgłoszenie chęci zaszczepienia daje takim osobom przywilej pierwszeństwa nad tymi osobami z naszej grupy, które nie wypełnią formularza.

Osoby, które ukończyły 70. i 80. rok życia nie muszą zgłaszać chęci zaszczepienia!

Nowy podział etapu I szczepień

20 stycznia Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nowy podział I etapu szczepień. Zmiana ma być skutkiem wniosków, jakie napływały do ministerstwa odnośnie preferencyjnego traktowania osób chorych na choroby przewlekłe. Oto nowy podział:

  1. 1a – seniorzy powyżej 60. roku życia.
  2. 1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi,
  3. 1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele.

Ile osób już się zaszczepiło?

Wciąż trwają szczepienia osób z grupy 0, czyli m.in. pracowników służb medycznych, pensjonariuszy domów pomocy społecznej czy pracowników ośrodków pomocy społecznej. Do tej pory w naszym województwie zaszczepiły się 17 094 osoby, w tym 909 osób przyjęło już drugą dawkę. Najwięcej szczepień wykonano w Białymstoku - 8490. W całym kraju zaszczepiono 591 785 osób.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi seniorów 70+. Jak to zrobić? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna