MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza rekrutacja do szkół średnich we Wrocławiu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
W tym roku we Wrocławiu przygotowano ponad 6,5 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych.
W tym roku we Wrocławiu przygotowano ponad 6,5 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. Sławomir Kowalski / Polska Press
16 maja rozpoczęła się rekrutacja do wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Miejsc nie powinno zabraknąć, ale aby się dostać do wymarzonego liceum czy technikum, należy pomyślnie przejść punktowaną rekrutację. Jak do niej przystąpić? Kiedy będą wyniki? Co jest brane pod uwagę? Objaśniamy, krok po kroku.

Spis treści

Rekrutacja do szkół średnich we Wrocławiu. Ile miejsc jest we wrocławskich liceach?

W tym roku w klasach ósmych szkół podstawowych we Wrocławiu uczy się ponad 4,5 tysiąca nastolatków. Miejsc we wrocławskich szkołach ponadpodstawowych przygotowano łącznie ponad 6,5 tysiąca, z czego 4 tysiące w liceach.

- W tym roku liczba kandydatów do wybranej szkoły ponadpodstawowej może być mniejsza niż w latach ubiegłych, kiedy to o miejsca w placówkach ubiegało się „półtora rocznika”. W tym roku do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych rekrutuje się jeden rocznik – mówi Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych UM we Wrocławiu.

Nie oznacza to, że 2 tysiące miejsc pozostanie wolnych. Nie można zapominać o uczniach spoza Wrocławia, którzy coraz chętniej aplikują z podstawówek do wrocławskich techników, szkół branżowych i liceów. Ocenia się, że takich osób spoza Wrocławia jest ponad 30 procent, najwięcej z tzw. "wrocławskiego obwarzanka".

O ile w mało popularnych szkołach średnich we Wrocławiu o miejsca raczej nie trzeba się martwić, tak w tych bardziej modnych należy się już mocno postarać. Rekrutację do wrocławskiej szkoły ponadpodstawowej może przejść każde dziecko, bez względu na miejsce zamieszkania.

Szkoły średnie we Wrocławiu – rekrutacja. Jak się zapisać?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych startuje 16 maja i przebiega w pełni elektronicznie, przy użyciu profilu zaufanego. Możemy zalogować się na niego np. przy pomocy banku. Jeżeli rodzic ucznia nie posiada aktywnego profilu zaufanego, wniosek trzeba złożyć osobiście bezpośrednio w szkole.

Rekrutacja składa się z dwóch etapów, gdzie ważne są daty składania podań:

  • I etap (podstawowy) – trwa od 16 maja do 17 czerwca – dla klas ogólnych;
  • II etap (uzupełniający) – trwa od 24 lipca do 25 lipca, w szkołach, w których pozostaną wolne miejsca.

Po zalogowaniu się do systemu rekrutacji, z wykorzystaniem profilu zaufanego rodzica, należy podać dane dziecka: imię, nazwisko oraz PESEL. Potem wskazać preferowane placówki. Podczas rekrutacji, rodzić ucznia może wybrać maksymalnie 6 szkół, a w nich dowolną liczbę klas.

- Szkołę, do której dziecko chce się dostać w pierwszej kolejności, wpisujemy jako pierwszą. Potem zaznaczamy spełniane przez kandydata kryteria, dodajemy niezbędne załączniki i na koniec podpisujemy wniosek profilem zaufanym – wyjaśnia Ewa Szczęch.

Ważne daty! Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych we Wrocławiu

  • Od 16 maja do 17 czerwca – w tym terminie kandydat wypełnia wniosek w systemie elektronicznym do klas ogólnych. W przypadku klas wymagających dodatkowego postępowania, kandydaci składają w systemie wniosek w terminie od 16 do 29 maja.
  • Od 21 czerwca do 5 lipca – wtedy należy dodać wyniki z egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz załączyć kopie (skany) dokumentów potwierdzających te dane.
  • 15 lipca, do godz. 15 – wyniki rekrutacji I etapu. Szkolne komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Wtedy koniecznie pamiętajmy o konieczności dostarczenia oryginałów dokumentów, by potwierdzić naukę w szkole, do której kandydat zostanie zakwalifikowany. Niedostarczenie dokumentów będzie oznaczać rezygnację z tego miejsca.
  • 23 lipca – szkolne komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
  • 24 i 25 lipca – osoby, które nie dostaną się do żadnej z wybranych placówek w I etapie, lub które dostaną się do szkoły, ale zmienią zdanie i zechcą uczyć się w innej, będą mogły przystąpić do II etapu rekrutacji. To tzw. etap uzupełniający. Wtedy, 24 lub 25 lipca, trzeba złożyć wnioski w tych szkołach, w których będą jeszcze wolne miejsca.

Te kryteria decydują, czy dziecko zostanie przyjęte do szkoły ponadpodstawowej

O przyjęciu do szkoły decydują punkty rekrutacyjne, w tym:

  • wyniki egzaminu ósmoklasisty (max. 100 pkt),
  • oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej: (max. 72 pkt),
  • osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (max. 28 pkt).

Więcej informacji dostępnych jest na stronie rekrutacji we Wrocławiu: https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl/.

od 7 lat
Wideo

Najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska