Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza rok akademicki. Studentów czekają niespodzianki

Marta Gawina [email protected]
Wydział Filologii UwB
Wydział Filologii UwB Archiwum
W środę oficjalnie rozpoczyna się rok akademicki. Studentów czeka w nim sporo nowości.

Nie od środy, ale od poniedziałku rozpoczęły się wykłady na Politechnice Białostockiej. Taki harmonogram ustaliły wspólnie władze uczelni oraz studenci. - Dzięki temu wcześniej skończymy semestr - mówi Paweł Juszkiewicz, student czwartego roku elektroniki i telekomunikacji na politechnice.
Po blisko trzymiesięcznych wakacjach gwarno zrobi się też na innych białostockich uczelniach. W sumie zajęcia rozpoczyna dziś blisko 50 tysięcy młodych ludzi.

Nowe przepisy i zajęcia w kampusie

W nowym roku akademickim czeka ich sporo nowości. O finanse nie muszą się już martwić wielokierunkowcy. Dziś wchodzą w życie zmiany, które znoszą opłaty za drugi i kolejny kierunek studiów. - Nie będzie też opłat za przekroczenie limitów punktów ECTS (to punkty przypisane do każdego przedmiotu). Kolejna nowość to trzymiesięczne praktyki studentów, ale tylko na kierunkach praktycznych - przypomina Dorota Sawicka, rzeczniczka PB.

Na tej uczelni są tylko studia ogólnoakademickie. W przypadku UwB do kierunków praktycznych należy m.in. fizyka medyczna.

Największą nowością na tej uczelni jest oddany do użytku nowy, przestronny kampus przy ul. Ciołkowskiego. Jego budowa kosztowała ponad 200 mln zł. Do końca roku mają tu przenieść się na dobre studenci matematyki, fizyki, informatyki, biologii i chemii. Choć ciągle trwa wyposażenie obiektów, już dziś odbędą się tu pierwsze zajęcia. Na pierwszy ogień idzie informatyka.

- Studenci pierwszego roku o godz. 10 spotkają się na wykładzie "Podstawy logiki i teorii mnogości" - mówi Katarzyna Dziedzik, przedstawicielka uniwersytetu.

Przypomina, że na UwB ruszają też nowe kierunki studiów. To kryminologia oraz studia wschodnie. Nie udało się natomiast uruchomić trzeciej nowości - przyrody. Zabrakło chętnych.

Na Politechnice Białostockiej ruszają trzy nowe kierunki kształcenia: ekoinżynieria oraz inżynieria rolno-spożywcza i leśna na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska, a także ekoenergetyka na wydziale elektrycznym - wymienia Dorota Sawicka.

Uroczyste rozpoczęcie

Na wszystkich białostockich uczelniach w najbliższych dniach zabrzmi uroczyste Gaudeamus. Jako pierwsi odśpiewają go studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Uroczyste rozpoczęcie odbędzie się w piątek w Pałacu Branickich.

- Wtedy po raz pierwszy zostanie odśpiewany hymn naszej uczelni - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB.

8 października podobna uroczystość odbędzie się na politechnice. UwB oficjalnie rok akademicki rozpocznie 10 października w nowym kampusie. Z kolei w najbliższą sobotę obiekty przy Ciołkowskiego będzie mógł zwiedzić każdy chętny.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna