Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusztowania są już stałym elementem budynku. Remont trwa od lat.

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
A. Charkiewicz
Już od roku remontują wieżę. A przed nimi jeszcze dużo roboty.

Można powiedzieć, że systematycznie, z roku na rok okrążamy budynek katedry - wyjaśnia ksiądz Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Michała Archanioła.
Rusztowania są już niemal stałym elementem łomżyńskiej katedry. Teraz przeniesione zostały na kolejną ścianę.

Ratują dzwonnicę
- Teraz chcemy zakończyć prace przy ścianach zewnętrznych i remont dzwonnicy - tłumaczy proboszcz.
Chociaż wieża dzwonna jest tylko jednym z elementów kościoła, to prace, które trzeba wykonać są niezwykle czasochłonne i skomplikowane. Jak udało nam się dowiedzieć, remont wewnątrz dzwonnicy już się zakończył. Trzeba było m.in. naprawić konstrukcje drewniane, na których zamontowane są dzwony. Teraz prowadzone są prace na zewnątrz i na dachu. W sierpniu odnawiana będzie ściana od strony wschodniej. Trzeba wykuć stare spoiny, oczyścić cegły, uzupełnić braki w elewacji i zabezpieczyć ją przed wodą.

- Będzie też nowa więźba dachowa - dodaje Ewa Tomaszewska z łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Warto dodać, że sporo prac wykonano już w środku świątyni. Stare tynki wymieniono na nowe i oddychające. Pomalowano ściany.

- Jest też nowa posadzka, nowy ołtarz i umeblowanie - wylicza - ks. Mieczkowski.

Prace się nie zakończą?
Odnawianie najważniejszego kościoła w mieście trwa od 11 lat. Prace wystartowały w 2001 roku, ale jak informuje proboszcz parafii katedralnej, część z nich rozpoczęła się jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dlaczego trwa to tak długo?
- Przecież to jest ogromny zabytek. Cały czas jest coś do zrobienia - odpowiada na pytanie proboszcz. - Wystarczy, że silny wiatr choćby przesunie kilka dachówek, a już trzeba naprawiać. Podobnie jest na przykład z elewacją - tłumaczy.

I jednocześnie dodaje, że naturalnym jest, że przy dużych zabytkach co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat trzeba wykonywać tak duże i czasochłonne prace.
Remont pochłania nie tylko czas, ale też i pieniądze i to nie małe. Koszty na pewno można liczyć w milionach. Tegoroczny remont wewnątrz to 200 tys. zł. Na zewnątrz 300, a dzwonnicy aż 500 tys. zł. Na prace na zewnątrz połowę kwoty dokłada miasto. Fundusze udało się też pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy z funduszy Unii Europejskiej. Jak tłumaczy Ewa Tomaszewska, każdy remont przeprowadzany jest w porozumieniu z konserwatorami zabytków i na każdy trzeba mieć specjalne pozwolenie.

Jedyny taki kościół
Katedra jest najcenniejszym zabytkiem w regionie. Posadowiono ją około 1526 r. W środku znajdują się obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości, w ołtarzu bocznym późnogotyckie rzeźby, barokowy krucyfiks czy manierystyczna ambona. A to tylko część skarbów katedry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna