Energia dla wsi to nowy program, który ma złagodzić skutki drożejącej energii i zapewnić mieszkańcom wsi samowystarczalność. Kto dostanie pieniądze, jaka jest maksymalna stawka dopłaty i kiedy można składać wnioski? Nabór zaczął się 25 stycznia 2023 r. Do kiedy potrwa?

Rusza program Energia dla wsi

Rusza nowy program Energia dla Wsi. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków 25 stycznia 2023 r. i będzie to nabór ciągły. Pula pieniędzy przewidzianej na OZE dla rolników to 1 mld złotych. Pierwszy nabór potrwa do 15 grudnia. Budżet tego naboru wynosi 100 mln zł.

- Ten program przede wszystkim pozwoli na to, że mieszkańcy wsi, rolnicy, będą mogli obniżać koszty produkcji rolnej, a to jest w dzisiejszych czasach tak bardzo istotne. Koszty energii są bardzo dużymi kosztami, do tego niestabilnymi - przypomina Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

- Logika jest taka, rolnik albo spółdzielnia energetyczna w jednym programie uzyskuje wsparcie dla wszystkich form: mała elektrownia wodna, fotowoltaika, energia wiatrowa, biogazownia - wymienia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Liczymy na rozwój biogazu, 8 mld m3 to marzenie, plan i cel.

Przewidziane jest kompleksowe wsparcie w tym jednym zbiorczym wniosku dotacyjne i pożyczkowe dla rolników i spółdzielni.

Henryk Kowalczyk jest zdania, że program pozwoli na obniżenie kosztów produkcji rolnej, a to w tych czasach bardzo istotne.

- To nie są jedyne źródła finansowania, są też mniejsze środki - przypomina Kowalczyk i zapowiada, że z PROW 2014-2020 będzie uruchomiony w marcu nabór wniosków na energię odnawialną (fotowoltaika, energia wiatrowa) dla rolników z magazynem energii.

Minister rolnictwa uważa, że program Energia dla Wsi jest szansą na znaczącą transformację energetyczną.

- Zależy nam, aby przebiegała ona w sposób zrównoważony oraz aby inwestycje OZE na obszarach wiejskich wykorzystywały lokalnie dostępne zasoby, oraz odpowiadały lokalnym potrzebom.

Resort rolnictwa i klimatu przygotowują zmiany legislacyjne dotyczące biogazowni rolniczych, aby ich uruchomienie było łatwiejsze. Planowana jest także modyfikacja prawa w obszarze spółdzielni energetycznych. Spółdzielnie również mają być poza gospodarstwami, beneficjentami programu Energia dla Wsi.

Wysokość pomocy dla rolników i spółdzielni do inwestycji w OZE

NFOŚiGW otwiera nabór na odnawialne źródła energii na terenach wiejskich, w którym mieszczą się wszelkie odnawialne źródła:

  • fotowoltaika
  • instalacje biogazowe
  • wiatraki
  • elektrownie wodne

Uzupełniająco może być finansowany magazyn energii.

- Dofinansowanie biogazowni do 45 proc. dotacyjne albo 55-65 proc. w zależności od wielkości przedsiębiorcy. Współfinansowanie pożyczkowe do 100 proc. kosztów kwalifikowanych - wyjaśnia wiceprezesa NFOŚiGW Artur Michalski.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że w przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych.

Maksymalna wartość dotacji wynosi 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna to 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.