Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła akcja "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz"

Łukasz Wiśniewski [email protected]
Święta to czas wydatków. Przez szybkie kredyty klienci mogą stracić nawet dorobek całego życia.

Przygotowanie Wigilii i prezenty skutecznie nadwyrężają nasz portfel. Z pomocą zawsze przychodzą szybkie kredyty tzw. "chwilówki". Pieniądze można dostać w ciągu pół godziny. Rozczarowanie może spotkać klienta dopiero po kilku tygodniach. Zdarza się wtedy, że dowiadujemy się o wysokim oprocentowaniu wziętej pożyczki.

Klient nie rozumie umowy
Większość firm, która udziela szybkich kredytów, sprawnie działa na polskim rynku finansowym.
- Te instytucje mają podpisane odpowiednie umowy i działają zgodnie z literą prawa - mówi Aneta Łukowska z Zespołu Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.
Umowy kredytowe, które przygotowują dla swoich klientów placówki, są często bardzo skomplikowane.

- Przeciętny obywatel nie ma świadomości ekonomiczno-prawnej i przychodząc do takiej placówki wie jedynie, że chce wziąć kredyt - dodaje Łukowska.
Wtedy właśnie popełniamy największy błąd. Nie zwracamy też uwagi na przepisy, na jakie powołuje się dana placówka udzielająca pożyczki. Mimo niedoinformowania podpisujemy umowę.

- Nie każdy ma wiedzę na temat bankowości. To najłatwiejszy łup dla firmy, która udziela kredytu. Wtedy często jest już za późno - dodaje Łukowska.

Instytucje chcą pomóc
Właśnie wystartowała kampania społeczna "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz".
- Akcja ma przede wszystkim ostrzec ludzi przed pokusą uzyskana łatwych pieniędzy. Wiele firm oferuje pożyczki, są one wysoko oprocentowane, a zadłużający się nie ma żadnej ochrony - wyjaśnia Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego, jednego z organizatorów kampanii.

Akcja jest współorganizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
- Naszym celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na niebezpieczeństwa związane z zaciąganiem kredytów na wysoki procent - dodaje Aneta Łukowska.

W związku z akcją uruchomiona została strona internetowa: www.zanim-podpiszesz.pl. Znajdziemy na niej podstawowe informacje na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej.

- Możemy tutaj m.in. sprawdzić wiarygodność placówki, w której chcemy wziąć pożyczkę oraz ile realnie będziemy musieli spłacić w czasie trwania umowy - dodaje Kuk.

W całej Polsce rozsyłane są broszury informacyjne na temat szybkich kredytów. Komisja Nadzoru Finansowego udostępnia też bezpłatny numer 800 290 479 pod którym można uzyskać informacje które podmioty są objęte nadzorem finansowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna