Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2016. Potrwa do 29 kwietnia (wideo)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Kwalifikacja wojskowa prowadzona jest po raz ósmy. W tym roku w całej Polsce obejmie ok. 240 tysięcy osób. Potrwa do 29 kwietnia.
Kwalifikacja wojskowa prowadzona jest po raz ósmy. W tym roku w całej Polsce obejmie ok. 240 tysięcy osób. Potrwa do 29 kwietnia. Wojciech Wojtkielewicz
Do końca kwietnia przejdzie ją 240 tys. osób. Z terenu WKU Białystok - 4 tysiące.

- Nie myślałem o tym, żeby zostać zawodowym żołnierzem, ale jak będzie trzeba bronić kraju, to pójdę - mówi Michał Jodkowski 18-latek z Czarnej Białostockiej. Dziś stawił się na wezwanie w Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 3 w Białymstoku. Chłopak interesuje się motoryzacją, jest też uczniem technikum mechanicznego. W tej dziedzinie widzi swoją ewentualną przyszłość w wojsku. - Mógłbym być kierowcą, czołgistą... - snuje plany.

- W tym roku do kwalifikacji wojskowej z terenu administrowanego przez Wojskową Komisję Uzupełnień w Białymstoku, czyli powiatów sokólskiego, monieckiego, białostockiego oraz miasta Białystok zostanie wezwanych 4 tysiące osób, w tym 125 kobiet - mówi mjr Mariusz Zawadzki z WKU.

To głównie mężczyźni urodzeni w 1997 roku. Ale nie tylko. W 2016 roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają też urodzeni w latach 1992 - 1996, którzy w poprzednich latach nie stawiali się do kwalifikacji lub zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej.

- Nie myślałem na razie, żeby iść do wojska. Może to i stabilna praca, ale nie ma stabilizacji w życiu, trzeba być przygotowanym na poświęcenie - stwierdza 18-letni Maciej Gregorczuk, licealista z Czarnej Białostockiej. Dostał kategorię A.

Za mundurem panny sznurem - głosi znane porzekadło. I nabiera nieco nowego znaczenia.

Początek kwalifikacji wojskowej. Zastąpiła dawny pobór, źródło: TVN24/x-news

- Do kwalifikacji mają się też stawić kobiety urodzone w latach 1992 - 1997, posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku i kończące w tym roku kalendarzowym kierunki w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych - dodaje mjr Zawadzki.

Mogą zostać też wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa prowadzona jest po raz ósmy. W tym roku w całej Polsce obejmie ok. 240 tysięcy osób. Potrwa do 29 kwietnia. Ci, którzy się stawią, zostaną przeniesieni do rezerwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna