Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły konkursy z Funduszu Dróg Samorządowych, ale z mniejszą pulą pieniędzy [ZDJĘCIA]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Podlaskie otrzyma w tym roku aż 332,5 mln zł na budowę, przebudowę lub remont dróg gminnych i powiatowych
Podlaskie otrzyma w tym roku aż 332,5 mln zł na budowę, przebudowę lub remont dróg gminnych i powiatowych pixabay
Wreszcie podlaskie samorządy mogą składać do wojewody wnioski o finansowe wsparcie budowy i modernizacji dróg lokalnych. Ale z Funduszu Dróg Samorządowych ubyło 69 mln zł.

Jak informowaliśmy niedawno, Fundusz Dróg Samorządowych to projekt rządowy, którym w każdym regionie będzie zarządzał wojewoda.

Podlaskie otrzyma z niego w tym roku aż 332,5 mln zł na budowę, przebudowę lub remont dróg gminnych i powiatowych. To czwarty wynik w kraju. Więcej dostanie tylko Mazowsze, Lubelskie i Wielkopolska. Generalnie konkursy na te dofinansowanie do tych inwestycje ruszyły w zeszły piątek. Wojewoda podlaski ogłosił je w czwartek (14.03), w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie PUW i tam też znajdują się wzory wniosków.

Podlaskie. Są dodatkowe pieniądze na budowę dróg gminnych i powiatowych (zdjęcia, wideo)

Gminy i powiaty mogą składać wnioski przez miesiąc, do 12.04 2019 roku. - Co ważne, na tym etapie nie muszą posiadać decyzji o pozwoleniu na budowę/decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej lub zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych - wyjaśnia wojewoda Bohdan Paszkowski i dodaje: - Komplet dokumentów będzie niezbędny dopiero w chwili podpisywania umów.

Okazało się tylko, że kwestia dofinansowania z FDS wygląda trochę inaczej. A konkretnie, jest mniej pieniędzy. Nie ponad 332 mln zł, a 262 miliony. Skąd ta różnica? Stąd, że do Funduszu „wcielono” dofinansowanie z ubiegłorocznych konkursów na budowę i remonty podlaskich dróg gminnych w 2019 roku. A ponieważ rządowe dotacje otrzymało 28 gmin ich sumę - właśnie 69 mln zł - przeniesiono do zdań, które zrealizuje FDS.

- Przyjęliśmy, że kwotę, która pozostała, czyli 262 mln zł podzielimy po połowie, więc gminy i powiaty otrzymają po 131 mln zł. Do puli powiatów wejdą też dwa miasta na prawach powiatu: Łomża i Suwałki. Białystok nie, bo mieści się tu siedziba wojewody, a poza tym Białystok korzysta z innych źródeł dofinansowania - informuje Bohdan Paszkowski.

Budowa dróg. Wady i zalety dróg betonowych (video)

Trzeba natomiast podkreślić, że pomoc z Funduszu Dróg Samorządowych jest dużo większa, niż w przypadku dotychczasowych dotacji celowych od rządu. Teraz dofinansowanie do pojedynczego zadania może sięgać 30 mln zł (zamiast niedawnych 3 mln zł).

Skala pomocy FDS zależy od dochodów gminy czy powiatu - im niższy dochód własny, tym większa dotacja (minimalna 50 proc., a maksymalna 80 proc. kosztów zadania).

Fundusz umożliwia także finansowanie zadań wieloletnich. Inwestycji nie trzeba będzie, jak dotychczas, zamknąć i rozliczyć do końca grudnia danego. Teraz będzie je można rozłożyć na dwa, trzy lata. Limit na dofinansowanie takich zadań (jeśli będa mogły ruszyć w tym roku) sięga 82 mln zł.

Z prognoz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w 2019 roku z pieniędzy Funduszu Dróg Samorządowych zostanie zmodernizowanych lub zbudowanych 400 km dróg lokalnych w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna