MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy. Bezrobocie w Podlaskiem mniejsze niż rok temu, a pracodawcy chcą zatrudniać uchodźców z Ukrainy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Gazeta Współczesna
Nadal spada liczba osób bezrobotnych. W końcu lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku było zarejestrowanych 13 009 osób bezrobotnych. To o niespełna 50 mniej niż w styczniu, ale ów spadkowy trend utrzymuje się od zeszłego roku.

Jak wynika z danych PUP, wśród osób bezrobotnych jest nieco ponad 5,7 tys. kobiet, to prawie dwa tysiące mniej niż w końcu lutego zeszłego roku. W przypadku powiatu grodzkiego (czyli Białegostoku) bez pracy pozostaje prawie 8,4 tys. osób (w tym 3,7 tys. kobiet). W powiecie ziemskim, czyli białostockim - 4,6 tys. (nieco ponad 2 tys. to kobiety).

Czytaj również:

Znaczący wzrost bezrobocia PUP notował w drugim roku pandemii, czyli w 2021. Jeśli w styczniu i lutym 2020 roku mieliśmy po 11,6 tys. bezrobotnych, to rok później: w styczniu bez pracy pozostawało 14,7 tys. osób, a w lutym jeszcze więcej - prawie 15 tys. Obecne dane, czyli trochę ponad 13 tys. zarejestrowanych bezrobotnych w styczniu i lutym pokazują więc spory spadek, który sięga prawie 2 tys. osób.

To z kolei oznacza spadek stopy bezrobocia, która w przypadku Białegostoku, w styczniu 2022 roku, wynosiła 6,3 proc. (w styczniu 2021 r. - 7,2 proc.). W przypadku powiatu białostockiego bezrobocie sięgało 8,7 proc. (w 2021 r. - 9,6 proc.), a w całym Podlaskiem - 7,2 proc. (w styczniu 2021 r. - 8,2 proc.). Dla porównania, stopa bezrobocia w kraju wynosi 5,5 proc. (o punkt proc. mniej niż przed rokiem).

Jednocześnie, o ile w styczniu 2021 roku PUP dysponował 443 ofertami pracy to w styczniu tego roku było ich 736, natomiast w przypadku lutego (rok do roku) urząd dysponował odpowiednio 390 i 644 ofertami.

Dodajmy, że od wybuchu wojny na Ukrainie do PUP w Białymstoku zgłaszają się uchodźcy z tego kraju. To głównie kobiety, które szukają każdej pracy, bez względu na to jakie kwalifikacje posiadają.

Czytaj również:

- Do 20 marca jako bezrobotne w urzędzie pracy zarejestrowały się 22 kobiety z Ukrainy. Oprócz nich przychodzą również osoby, które szukają pracy i nie chcą się rejestrować. Zgodnie ze specustawą wszystkie te osoby są objęte ubezpieczeniem przez 18 miesięcy. natomiast osoby zarejestrowane jako bezrobotne korzystają z pełnej palety pomocy jaka oferuje urząd - mówi Jolanta Tulkis, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku i dodaje: - Uchodźca może się zarejestrować jako bezrobotny jeżeli ma nadany nr PESEL (co umożliwia jego identyfikację w systemie) i posiada dokument ze zdjęciem.

Co ważne, firmy z Białegostoku i powiatu białostockiego zgłaszając do urzędu oferty pracy deklarują również chęć zatrudnienia uchodźców z Ukrainy.

- Są one rejestrowane i tłumaczone na język ukraiński, wiec są dostępne w dwóch językach. Obowiązująca specustawa ułatwia zatrudnienie obywateli Ukrainy, którzy po 24 lutego bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską. W takich przypadkach pracodawca zatrudnia uchodźcę tak, jak Polaka i w ciągu 14 dni od podpisania umowy musi powiadomić o tym (przez portal praca.gov.pl) właściwy urząd pracy - tłumaczy rzeczniczka PUP.

Czytaj również:

Obecnie PUP w Białymstoku dysponuje ponad 40 ofertami pracy, które dotyczą ponad 100 stanowisk i zostały przetłumaczone na język ukraiński. Pracodawcy zatrudnią kucharzy, pomoce kuchenne, pokojówki, osoby do sprzątania, szwaczki, krawcowe, sprzedawców. Jak dodaje rzeczniczka, uchodźcy to często osoby wykwalifikowane, które nie chcą korzystać zasiłku, więc gotowe są podjąć każdą pracę. Poza tym pracodawcy zgłaszają oferty do Powiatowego Urzędu Pracy oraz do urzędu miejskiego i do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, co pozwala na wymianę informacji.

- Aktualnie posiadamy 543 oferty pracy, w tym ponad 80 zgłoszeniach pracodawcy zadeklarowali chęć zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Aby ułatwić komunikację zatrudniliśmy tłumacza języka ukraińskiego, choć przeważnie nie ma większych problemów z porozumiewaniem się - przyznaje Jolanta Tulkis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna