Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Sienny. Parking znika. Będzie tu skwer i tablice upamiętniające cmentarz ewangelicki (zdjęcia)

Marta Gawina, Tomasz Mikulicz [email protected]
Od 2 kwietnia nie będzie można parkować na Rynku Siennym - taką decyzję podjął magistrat. Co w zamian? Pojawią się tu tablice informujące o historii miejca. Będzie też zielony skwer.

Teren dawnego cmentarza ewengelickiego powinien zostać upamiętniony. Nie może być to miejsce, na którym odbywa się handel czy też które służy jako parking - mówi wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.

Dlatego już od 2 kwietnia Rynek Sienny zostanie zamknięty dla samochodów. Parking zostanie zlikwidowany.

- Wcześniej osoby, które tam parkują, zostaną powiadomione o tej decyzji - dodaje Rafał Rudnicki.

Za wycieraczkami samochodów znajdą kartki z odpowiednią informacją. Przedstawiciele magistratu zapewniają, że trwają już prace nad zagospodarowaniem tego terenu. Opracowywana jest koncepcja. W ciągu miesiąca powinna być gotowa.

- Do końca roku teren powinien zostać zagospodarowany - dodaje Rafał Rudnicki.

Pomysł jest taki, by zrobić tu zielony skwer z drzewami. Wcześniej mają tu pojawić się tablice upamiętniające najstarszy na terenie Białegostoku cmentarz ewangelicki przy ul. Młynowej (z końca XVIII wieku).

Podobne tablice będą upamiętniać pobliski, również najstarszy w Białymstoku, cmentarz żydowski tzw. Rabinacki przy ul. Kalinowskiego założony najprawdopodobniej w roku 1692. Tablice zostaną ustawione od ul. Marjańskiego, (przy schodach do Parku Centralnego) oraz od ul. Kalinowskiego - okolice Białostockiego Teatru Lalek.

Przez lata pomysłów na Rynek Sienny było kilka. Jeszcze niedawno pojawił się pomysł, by ożywić to miejsce i przywrócić mu funkcję handlową. Byłoby to nawiązanie do działającego tu przed laty bardzo popularnego ryneczku. Był także pomysł na postawienie tutaj nowego budynku magistratu. Nie obyło się też bez skandalu. W 2012 roku na rynku stanął namiot imprezy modowej Fashionable East. W nawierzchnię wbito wówczas szpikulce, które z pewnością trafiły w szczątki. A w 2010 roku to przecież z pieniędzy magistratu przeprowadzono na tym terenie badania georadarem. Okazało się wówczas, że grobów jest tutaj mnóstwo.

Na dzisiejszym parkingu chowano zmarłych wyznania luterańskiego od końca XVIII wieku do czasu, kiedy - około 1885 roku - na Wygodzie stworzono nowy cmentarz ewangelicki. Wtedy zaczęto przenosić tam dawne groby. Faktem jest jednak, że nie robiono tego zbyt dokładnie.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna