Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Sienny zostanie zmodernizowany. Białostoczanie mogą wypowiedzieć się na ten temat

Anna Kopeć [email protected]
W przyszłym roku na Rynku Siennym w Białymstoku ma powstać zielony skwer. Białostoczanie mogą wyrazić swoją opinię o tej metamorfozie.
W przyszłym roku na Rynku Siennym w Białymstoku ma powstać zielony skwer. Białostoczanie mogą wyrazić swoją opinię o tej metamorfozie. archiwum
W przyszłym roku ma tu powstać zielony skwer. Białostoczanie mogą wyrazić swoją opinię o tej metamorfozie.

Na terenie białostockiego Rynku Siennego szykuje się wiele zmian. Od kilku tygodni nie można tu już parkować samochodów, pojawiła się już także koncepcja zagospodarowania tego terenu. W przyszłym roku ma tu powstać zielony plac z ławeczkami i alejkami.

- Cały teren będzie podniesiony o ok. 80 cm, bo w tej chwili jest tu niecka. Między ulicą Młynową a Rynkiem Siennym plac połączony będzie alejkami. Przez centralną część ma przebiegać meandrująca ścieżka z bruku - opowiada Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w białostockim magistracie. - Będzie to teren zielony. Na obrzeżach mają być drzewa, na całym placu trawa, niskie krzewy i byliny. A przy wejściu na plac zaprojektowano współczesną parkową wodopojkę.

Mapę, która obrazuje proponowane zmiany, można znaleźć na stronie www.bialystok.pl.

- Mamy nadzieję, że w przyszłym roku to miejsce zyska zupełnie nowy wygląd. Myślę, że to godny sposób upamiętniania tego miejsca. Teren zielony to chyba najlepsze rozwiązanie - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. - Zależy nam na tym, by w tej sprawie wypowiedzieli się także mieszkańcy. Czekamy na opinie czy te zmiany idą we właściwym kierunku.

Swoje uwagi i spostrzeżenia każdy może przesyłać do 7 czerwca na adres [email protected].

- Dziękuję wszystkim, którzy pamiętali o tym że jest to miejsce spoczynku twórców Białegostoku - mówi pastor Tomasz Wigłasz. - Proszę też o godne ich upamiętnienie kiedy będzie tam już teren zielony. Aby wziąć pod uwagę np. przy okazji wyprowadzania psa na spacer, że wciąż jest to cmentarz.

A tablice informujące o historii tego miejsca pojawią się już na przełomie czerwca i lipca.

Historia Rynku Siennego

Cmentarz ewangelicki w miejscu dzisiejszego Rynku Siennego powstał ok. 1795 roku. Według ksiąg parafialnych z lat 1870-1891 pochowano tam ok. 2 tys. osób. Na początku lat 90. XIX wieku nekropolię zamknięto, a teren przeznaczono na miejsce do handlu. Ewangelickie nagrobki zniszczono w czasie II wojny światowej. W latach 50. i 60. XX wieku powstało targowisko z przedwojenną nazwą - Rynek Sienny. Następnie przez wiele lat był tu parking. W ostatnich latach prowadzono tu prace archeologiczne. Szczątki ewangelików złożono w grobach na cmentarzu przy ul. Produkcyjnej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna