Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek wynajmu samochodów w Wielkiej Brytanii

materiał partnera

Wysokie koszty ubezpieczeń i parkowania, korki oraz sprawnie działający transport publiczny sprawiają, że wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w miastach, nie ma własnych samochodów. Tworzy to spore pole do działania dla firm zajmujących się ich wynajmem.

W Wielkiej Brytanii rynek wynajmu samochodów jest rynkiem stabilnym, w dużej mierze opierającym się na klientach biznesowych. Charakteryzuje go niewielki (około 2–3% rocznie), ale stały wzrost.

Najwięksi gracze

W Wielkiej Brytanii rynek wynajmu należy przede wszystkim do dużych graczy. Ponad 60% udziału w nich równo między siebie dzielą dwie największe firmy. Trzy kolejne posiadają po około 10%. Oznacza to, że udział mniejszych, lokalnych firm w Wielkiej Brytanii jest niewielki. Warto zaznaczyć, że inaczej wygląda to w przypadku Polski, gdzie około 30% udziałów w rynku to mniejsze przedsiębiorstwa.

Kto wynajmuje samochody w Wielkiej Brytanii?

Podobnie jak w Polsce, istotny procent wynajmów to tak zwane wypożyczenia lotniskowe – o ile jednak w naszym kraju dominują one nad innymi formami najmu, o tyle w Wielkiej Brytanii szacuje się je na około 30–40%. Najczęściej samochody wynajmowane są przez klientów biznesowych, a dopiero na samym końcu – przez klientów prywatnych.

Brak własnego samochodu

Rynek wypożyczania aut w Wielkiej Brytanii jest większy i bardziej ustabilizowany niż w Polsce. W dużej mierze ten fakt wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania samochodów. Wiele osób, zwłaszcza w większych miastach, rezygnuje z posiadania auta na własność ze względu na korki, problemy z miejscami parkingowymi oraz wygórowanymi opłatami za nie. W 2015 roku (wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego) w Polsce na 1000 mieszkańców przypadało 539 samochodów. Oznacza to wzrost o 175% w ciągu ostatniej dekady. W Wielkiej Brytanii (wedle Eurostatu) liczby te są znacznie mniejsze (wzrost o 23% w ciągu dziesięciu lat).

– „Koszty parkowania w Londynie sięgają kilkuset funtów miesięcznie” – wyjaśnia przedstawiciel firmy http://www.007londonescorts.com/, zajmującej się wypożyczaniem samochodów. – „Wielu mieszkańców wybiera więc transport publiczny, a okazyjnie decyduje się na wynajem. Nie bez znaczenia pozostaje także duża liczba turystów, ruch na lotniskach oraz liczne firmy, które mają swoją siedzibę w Londynie i czasem potrzebują samochodów, ale nie na tyle często, by chcieć ponosić koszty ich utrzymania przez cały rok”.

Rosnący udział innych form wynajmu niż lotniskowe oraz stały, wysoki wzrost wartości rynku wynajmu w Polsce pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości osiągnie on wyniki porównywalne do tych w Wielkiej Brytanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna