MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeczniczka KE: wycofaliśmy pozew przeciwko Polsce ws. Rospudy

Komisja Europejska wycofała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy - potwierdziła PAP w czwartek rzeczniczka unijnego komisarza ds. środowiska Barbara Hellferich.

"KE wycofała wniosek już w ubiegłym tygodniu w środę" - powiedziała PAP Hellferich. Przypomniała, że zapowiedział to komisarz ds. środowiska Stawros Dimas już 24 marca po spotkaniu w Brukseli z polskim ministrem środowiska Maciejem Nowickim.

Chodzi o sprawę wytoczoną Polsce przez KE w 2007 roku, a dotyczącą obwodnicy Augustowa, która miała prowadzić przez unikatowe i chronione unijnym prawem obszary doliny Rospudy. Komisja argumentowała, że żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie naprawiłyby szkód w środowisku wywołanych budową obwodnicy. Przeciwko tej kontrowersyjnej inwestycji od lat protestowali też ekolodzy.

KE wycofała wniosek po zapewnieniach rządu, że obwodnica Augustowa nie naruszy chronionej doliny Rospudy, gdyż znaleziono inną trasę przebiegu przez miejscowość Raczki. Minister poinformował wówczas też, że wariant przez Raczki jest tańszy od trasy przecinającej dolinę Rospudy i jedynie o 2 km dłuższy.

Zdaniem Hellferich decyzja ta pokazuje, że Polska respektuje rządy prawa i wymogi unijnych dyrektyw, ale także szanuje jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w UE.

Ponadto, jak powiedziała PAP w czwartek Hellferich, KE wycofała też z Luksemburga drugi wniosek przeciwko Polsce dotyczący ochrony ptaków. Dotyczył on zbyt małej - zdaniem KE - liczby obszarów specjalnej ochrony ptaków, które kraje członkowskie UE mają obowiązek wyznaczyć na podstawie tzw. dyrektywy ptasiej z 1979 roku.

Obszary te wchodzą w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Ich określenie powinno się opierać na obiektywnych, naukowych kryteriach. Skarżąc Polskę, Komisja uznała, że działania podjęte przez polski rząd były niewystarczające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna